Z czym kojarzy się wam lipiec? Może: wyludnione biuro, kłopoty z klimatyzacją, góry czereśni, moreli i arbuzów na ulicznych straganach, wyprzedaże plażowych klapek i letnich sukienek, wieczory z miską bobu i dobrym kryminałem. Urlop przesunięty się na sierpień…
Moje skojarzenia: ciepłe dni, długie wieczory, imprezy na świeżym powietrzu i jedzenie (oraz picie) pod otwartym niebem. Nawet jeśli nasze wakacje są w zasadzie w rozmiarze kieszonkowym i ograniczają się do wolnych weekendów, coraz łatwiej znaleźć i taką, trochę kingsajzową, ofertę. Mimo nieczynnych teatrów, repertuaru kinowego przystosowanego do zmęczonych upałem głów, rozerwać się w Warszawie wcale nie jest trudno.

Dla spragnionych kawałka Juraty w mieście, tuż przed wakacjami otwarto piaszczystą plażę na praskim wybrzeżu Wisły w pobliżu ZOO. Wyposażona w czysty piasek, hamaki, wiatrochrony, z szerokim widokiem na lewobrzeżną Warszawę (dla samego widoku warto nabrać piasku w klapki). Po drugiej stronie rzeki, w Budynku BUW-u można wypożyczyć leżak i zaszyć się z książką, pobiegać za piłką, zmierzyć się w badmintonie czy poleżeć w stroju kąpielowym na trawie – i np. kontemplować ruch wolnych mas wody. Żałuję tylko, że z szumnych zapowiedzi kilku tras tramwajów wodnych po Wiśle skończyło się (na razie) na jednym wycieczkowym statku. Ale dobre i to.

A może wymyślimy jakąś grę towarzyską na wakacje?
Tym, co pozostają w lipcu na lądzie, a konkretnie w Warszawie, polecam zaglądanie na stronę typu „wszystko w jednym” – Wstęp Wolny w Warszawie.
Pomysł jest prosty: zbiera się informacje o imprezach kulturalnych (w bardzo szerokim rozumieniu, przyjmijmy), redaguje się newsletter, i gotowy wysyła w każdy czwartek subskrybentom. Ważne – imprezy, o których informuje Wstęp Wolny, są oczywiście bezpłatne. Autorzy starają się, by informacje były aktualne i poprawne, a newsletter rozsyłany w terminie. Imprezy – szerokie pojęcie, które tu obejmuje koncerty, wystawy, wydarzenia artystyczne, odczyty, dyskusje, turnieje sportowe, itp. – są recenzowane przez twórców strony i czytelników. Organizatorom działań mniej lub bardziej ulotnych ze wstępem wolnym redakcja WW oferuje możliwość przesłania notatki o szykowanej imprezie, która zostanie włączona do bieżącego newslettera. Można więc samemu od początku – zorganizować coś, nagłośnić i przesłać informacje do WW. Redakcja przyjmuje też chętnie zapowiedzi imprez od czytelników, a więc – jeśli coś wiesz, daj znać innym.
Miałam okazję ostatnio być na kilku sąsiedzkich, samodzielnie zorganizowanych festynach, na skalę podwórka czy rynku w dzielnicy, z muzyką, konkurencjami sportowymi i rozmaitymi konkursami, pysznym domowym jedzeniem oraz obowiązkowym kiermaszem różności – mówię wam, naprawdę niezła rzecz!

Na stronach Wolnego Wstępu Kasia G. w liście do redakcji pisze (Do redakcji – kultura we własnym domu): „W ramach wkładu do WW chciałabym zgłosić pomysł na darmowe obcowanie ze sztuką. Wystarczy znaleźć wśród znajomych (lub – jeszcze lepiej – współspaczy, bo i transport nie kosztuje) osobę, która para się czymś ciekawym i spędzić z tą osobą trochę czasu. Ostatnio z niemałą przyjemnością mogłam poobcować sobie ze sztuką we własnym domku, oglądając sesję zdjęciową martwej natury. Można też w domku urządzić pokaz slajdów (też doświadczyłam i gorąco polecam)”. Te bardzo proste i wybitnie kieszonkowe pomysły na wakacyjne gry przypinamy pinezką do tablicy.

Wiadromości pytają tylko (ale nie twórców i zarazem redaktorów strony): dlaczego są dni, kiedy dzieje się za dużo, a są takie, kiedy nie dzieje się nic?