Przyszłość Pegaza w telewizji jest nieznana… przynajmniej na razie. Nie wiem, jak wam, ale mi będzie brakować czołówki tego programu z latającym niebieskim konikiem i utworem na fortepian Antona Weberna (a ściślej jest to druga część Variations for Piano, op. 27). Są rzeczy, jak ta czołówka, które są nie tylko dodatkiem do właściwego programu, ale odrębnym małym dziełem sztuki – cóż z tego, że powstałym dla konkretnych, np. informacyjnych czy dokumentalnych potrzeb.

Mała rzecz, a cieszy, chciałoby się powiedzieć. Jest taka strona Polskiego Radia online, na której możemy posłuchać archiwalnych wypowiedzi dziewięciu znakomitości polskiej kultury i sztuki. Archiwum dźwięków i kilkuminutowe animacje – kolorowe i abstrakcyjne – składają się na niezapomnianą, urokliwą całość. I nie wiadomo, co bardziej wzrusza – głosy nieżyjących artystów (i ich przyjaciół) czy kalejdoskopowy ruchomy obrazek, wyświetlający się na ekranie naszego komputera (podczas gdy my sięgamy, by podkręcić głośniki), będący jakby graficznym komentarzem dźwięków z innej już epoki…

Możemy tu posłuchać i zobaczyć m.in.: jak Bogumił Kobiela zwykł przekazywać żonie klucze do mieszkania? Co Zbigniew Cybulski sądził o potrzebie ogólnego wykształcenia muzyka w XX wieku? Jak Władysław Hasior interpretuje legendę o Św. Kindze – swoimi własnymi słowami? Jak zmaga się z czasem Tadeusz Kantor? Co oplata „jak wąż” Kicię Kocię w piosence Mirona Białoszewskiego? A może na koniec zechcemy pójść jeszcze raz na piwo z Edwardem Stachurą….