zh_netvibes.jpg
Czasami, zanim rozpoczniesz rano pracę, zasiadasz z kubkiem kawy przed komputerem, by przejrzeć ulubione serwisy newsowe. Klikasz z zakładki na zakładkę, wywołując poszczególne strony www, spoglądasz na nagłówki tytułów i decydujesz czy czytać dalej, czy też nie… Czasami tytuł nic ciekawego nie oznacza, więc zrezygnowany szukasz następnego newsa.
A może tak skrócić czas przeskakiwania i mieć wszelkie serwisy w jednym? Zatem… czas na netvibes!

Nic prostszego, jak założenie osobistej strony startowej, umożliwiającej szybkie przeglądanie newsów i innych ciekawostek w Internecie (np. ulubionych blogów, serwisów pogodowych, a także szybkiego logowania do poczty).

Wchodząc na www.netvibes.com można ujrzeć taką przykładową stronę. Serwis jest zbudowany tak, aby w łatwy sposób można było manipulować tabelami z poszczególnymi wiadomościami. Jak to zrobić? Po prostu – chwycić myszką górną belkę danej tabeli (mysz zamieni kursor na krzyżyk) i przeciągnąć w inne miejsce. W ten sposób układa się zakładki na swojej osobistej tablicy. Zanim wszystko poukładasz, zarejestruj się. W ten sposób twoje zakładki będą widoczne na każdym komputerze, po zalogowaniu.

Netvibes udostępniło interfejs w różnych językach, więc najprościej przełączyć język. Albo u dołu strony, klikając na „More languages” i wybierając język polski, albo w górnym prawym rogu, klikając na Settings – Languages – Polish, kliknąć Done. I już jest serwis po polsku!

W lewym górnym rogu netvibes.com, jest przycisk Dodaj zawartość z zielonym krzyżykiem – klikając tam, rozwiniesz całe menu. Tutaj ujrzysz różne już „zapamiętane” serwisy (jeżeli masz już jakieś „zapamiętane”). Jeżeli np. używasz poczty elektronicznej yahoo lub gmail, możesz chwycić zakładkę i przeciągnać ją na twoją tablicę.
Aby dodać jakiś nowy serwis, kliknij na Dodaj mój kanał, po ukazaniu się dodatkowego okienka z Wprowadź URL (RSS/ATOM albo autowykrywanie) obok wpisz np.: www.onet.pl i zatwierdź Dodaj. Chwilę potrwa weryfikacja, po czym w przypadku onet.pl ukazuje się informacja: zdaje się, że ten kanał nie jest prawidłowy lub chwilowo nie działa. Nie oznacza to jednak, że onet.pl nie posiada newsów – onet ma wiele działów, a ty musisz podać ten konkretny, który czytasz. W tym celu w drugim oknie przeglądarki otwórz onet.pl, poszukaj na stronie skrótu „RSS” (w tym przypadku jest wyszczególniony na pasku Wiadomości), kliknij na RSS, a otrzymasz informacje oraz skróty rss-owe onetu. I tak np. jeżeli czytasz wiadomości codzienne, masz podany rss do Wiadomości Dnia – i link z rssem jest taki: http://wiadomosci.onet.pl/2,kategoria.rss.
Skopiuj teraz link działu, który cię interesuje i powróć do netvibes.com. Teraz wklej go w ramkę Wprowadź URL (RSS/ATOM albo autowykrywanie), klinij Dodaj odczekaj chwilkę… i już twoje newsy onetowe są w tabeli! Klikając na link z tabeli, w następnym oknie przeczytasz skrót danej wiadomości.
Jeżeli zdecydujesz, że jakaś zakładka nie jest ci potrzebna, ustawiasz kursor na jej górnej belce. W prawym rogu pojawia się znak zamknięcia – klikając na niego zamykasz daną tabelę.

W ten sposób, po ułożeniu spersonalizowanej strony, możesz za jednym kliknięciem przeczytać newsy oraz zobaczyć, co nowego dzieje się na poszczególnych serwisach, nie otwierając ich mozolnie z zakładek, każdego oddzielnie. Tak samo możesz subskrybować blogi, serwisy inne niż newsowe i wszystko inne – warunek jest tylko ten, aby posiadały one system RSS, gdyż netvibes oparty jest na tej technologii. Dzięki temu w swoich zakładkach widzisz aktualizowane za każdym wejściem nagłówki wiadomości.

Dlaczego www.netvibes.com ? Jest wiele czytników RSS, ale netvibes.com jest funkcjonalny i intuicyjny w obsłudze. Po zalogowaniu się na swoje konto netvibes, np. na komputerze w pracy, zobaczysz czytelnie ustawioną twoją stronę. W netvibes jest możliwość utworzenia Nowa karta (nowych zakładek) – w ten sposób możesz utworzyć kilka tematycznych tablic newsowych. Logując się na swojej stronie nie musisz sprawdzać czy przyjaciel napisał coś nowego na blogu – jednym rzutem oka ogarniesz nowe wpisy.

Sprawdź, skorzystaj… i zaoszczędź na klikaniu!