Anglojęzyczny kanał telewizji chińskiej CCTV9  w cyklu „Travelogue”, popularyzującym krajową turystykę wśród obcokrajowców, wyemitował reportaż z wyprawy w okolice jeziora Lugu w północnym Yunnanie. Obszar ten zamieszkiwany jest przez ludność Mosuo, zaliczaną często w Chinach do grupy Naxi. Społeczność ta do dzisiaj żyje w matriarchacie, co zostało uznane za zjawisko na tyle niezwykłe, by promować je jako atrakcję turystyczną.

Członkowie tej grupy etnicznej nie zawierają formalnych małżeństw. Związki między kobietami a mężczyznami przybierają formę tzw. małżeństw dochodzących (chin. zuo hun, ang. walking marriage), w których mężczyzna na stałe zamieszkuje w domu swojej matki, a partnerkę jedynie odwiedza. Dzieci urodzone w takich zwiazkach są wychowywane przez matkę, jej siostry i braci, zaś udział ojca jest znikomy bądź żaden.

Duże rodziny żyją pod jednym dachem, korzystając z pieniędzy zarobionych przez jej pracujących członków i wspólnie wypracowanych dóbr. Pokrewieństwo ustalane jest od strony matki, matrylinearnie dziedziczy się też majątek. Głowa rodziny – klanu wybierana jest w drodze głosowania, a o wyborze decyduje nie wiek czy płeć, lecz umiejętności – mądrość, spryt, umiejętność zarządzania wspólnym majątkiem. Leży na niej wielka odpowiedzialność za utrzymanie całej rodziny i właściwego pokierowania losami jej członków, ale ważniejsze decyzje i tak podejmuje się wspólnie.
Zdecydowaną większość rodzinnych przywódców stanowią kobiety. Rola ta nie jest pełniona dożywotnio. Gdy głowa rodziny uzna, że jest zbyt stara, chora lub dojrzy wśród krewnych odpowiedniejszą osobę, zrzeka się swojej funkcji i wskazuje następczynię bądź zarządza ponowne wybory.

Ta matriarchalna demokracja zdaje się znakomicie sprawdzać. Naukowcy badający tę grupę etniczną stwierdzili brak ciężkich depresji, znikomy procent samobójstw i niewielką przestępczość. Nieznana jest przemoc w wychowaniu dzieci, a chorzy i kalecy są w pełni zintegrowani z resztą rodziny.

Ciekawe linki:
po angielsku:  http://www.clamormagazine.org/issues/27/culture.shtml
po niemiecku:  http://www.oneworld.at/suedwind.magazin/magazin/inhalt.asp?ID=1169