Już od końca XIX wieku rozpowszechniło się wysyłanie kart pocztowych z życzeniami Nowego Roku. Opłaty pocztowe za tego rodzaju przesyłki były niskie.
Telefony w tym czasie nie były powszechnie dostępne. O Internecie jeszcze nikt nie śnił.

Pod koniec XIX wieku wysłano setki milionów kart z życzeniami Nowego Roku. W wielu krajach wydano piękne, nawet kolorowe karty z życzeniami.

Na Nowy Rok 1900 można było wysłać do siebie życzenia świąteczne z Ziemi Świętej nawet nie opuszczając swojego miejsca zamieszkania. Międzynarodowa firma Internationale Ansichtskarten Gesellschaft, mieszcząca się w Berlinie, zajmowała się zbiorową wysyłką kart ilustrowanych za dodatkową opłatą 20 fenigów do Jerozolimy lub Betlejem. Tam agent firmy przekazywał je na pocztę i karty wracały do wysyłającego…
Wielu ludzi mogło się pochwalić, że dotarło do Ziemi Świętej nie ruszając się z fotela. W Szwajcarii wysyłano karty firmy Kunzli z Zurychu – „Souvenir de Bethlehem”.

Przez cały XX wiek wysyłano karty z życzeniami świątecznymi. Jednak z końcem tego wieku ludzie wysyłają już o wiele mniej kartek. Teraz można składać życzenia telefonicznie lub przesłać je Internetem, dołączając nawet rysuneczek – własny lub wzięty z jakiegoś źródła.

Chciałbym tu pokazać parę kart z życzeniami, wysyłanych przez kilka pokoleń.

 


Z Powinszowaniem Nowego Roku

Karta wysłana w Warszawie 19 grudnia 1903 roku z I ekspedycji poczty do młodego pianisty, pana Szulca, który mieszkał na ulicy Nowowiejskiej 6. Na karcie widać młodą kobietę fotografowaną w atelier, ubraną świątecznie, oraz dwa wazony z kwiatami. Odwrotna część pocztówki była przeznaczona tylko na adres i nalepienie znaczka. Dlatego pod obrazkiem jest miejsce na nazwisko wysyłającego.

 
Die Beste Wünsche zum neuen Jahre (Najlepsze życzenia z Nowym Rokiem)

Karta wysłana z Berlina w 1927 roku. Na obrazku prawdopodobnie pokazana jest kapliczka. Całość w śniegu. W dali widać mały lasek i góry.

 

Folder z życzeniami wydany w Palestynie, za czasów Mandatu Brytyjskiego, prawdopodobnie w latach dwudziestych lub trzydziestych XX wieku. Na pierwszej stronie folderu jest napisane, że życzenia są z Ziemi Świętej.

 

Druga strona folderu. Widok na Jerozolimę. Napis pod obrazkiem – Jerozolima w śniegu. Podane w kilku językach.
Na trzeciej stronie są wysuszone kwiaty z Ziemi Świętej.
Jak widać, kiedyś produkowano życzenia zupełnie solidnie.

   
Z powinszowaniem Nowego Roku

Polska karta pocztowa z obrazkiem A. Setkowicza  – ośnieżone Tatry, przedstawione w kole, i góral tańczący z góralką.

 


Z Powinszowaniem Nowego Roku – rewers

Karta ta została wysłana z miejscowości Biała do Meksyku, do seniority Margarity Garcia Luna,  31 grudnia 1934 roku.


Szopka. Gloria in excelsis Deo!

Przednia część szopki wysuwa się do przodu, a wówczas odsłania się widok głębi pomieszczenia.
Karta do wysłania w kopercie. Producent i rok produkcji nieznane.

 

Z Nowym Rokiem przesyłamy całej Redakcji Pinezki i jej czytelnikom życzenia zdrowia i pomyślności

Alex i Pnina.

Wszystkie karty są własnością autora tekstu