ilustr. Joanna Titeux/pinezka.plZ zacisza sypialni pierwsze kroki kierujemy zwykle do kuchni. Poziewując lekko, włączamy czajnik na poranną kawę lub herbatę. I cóż zastajemy?
Jeżeli jesteśmy porządniccy – to idealny porządek, jeśli nie bardzo – to kubeczki, talerzyki pozostawione po kolacji itp. Ale nawet najbardziej porządnickiej pani domu zdarza się mieć bałagan w kuchni, np. po imprezie lub po nalocie latorośli, krzyczących od progu: ” Jesteśmy głodni!”

Jeśli już poradzimy sobie z codziennym bałaganem, czyli pozmywaniem, pochowaniem naczyń na miejsce, przetarciem podłogi itd., siądźmy i rozejrzyjmy się po naszym małym królestwie.

Bo kuchnia to miejsce magiczne – źródło energii dla nas. Tu gotujemy i dlatego ważne jest, by to, czym raczymy siebie i  naszą rodzinę, służyło naszemu zdrowiu – zarówno fizycznemu jak i psychicznemu.
Oczywiście, w kuchni najważniejszy jest kucharz. Postarajmy się o dobry nastrój podczas przyrządzania potraw. Lepiej chwilę poczekać, niż gotować z bólem głowy lub nerwowo.
Gotowanie z miłością?? Tak, tak – przekazujemy wtedy naszym domownikom nasze pozytywne emocje wraz z pożywieniem. Pewnie dlatego z rozrzewnieniem wspominamy ciasta i inne potrawy, gotowane przez nasze babcie, bo one instynktownie gotowały powolutku, wkładając w to dużo serca.

Na umiejscowienie kuchni w naszym domu przeważnie nie mamy wpływu, bo zrobił to za nas architekt. Jeśli jednak mamy w planach budowę nowego „gniazdka”, warto pomyśleć o tym, że w myśl zasad Feng Shui mieszkanie lub dom traktowane jest jak ludzki organizm. To znaczy, kuchnia powinna być nieco ukryta na tyłach domu i powinna poprzedzać łazienkę. To porównanie do układu pokarmowo – wydalniczego.
Jeśli mamy kuchnię tzw. mieszkalną, lub przynajmniej jest ona osobnym pomieszczeniem, a nie wnęką kuchenną, z pewnością cała rodzina spędza w niej dużo czasu. Tu zaczynamy dzień śniadaniem i kończymy kolacją. Często dzieci lubią w niej odrabiać lekcje lub po prostu siadamy przy stole aby pogadać.
Im bardziej harmonijnie i praktycznie urządzona jest nasza kuchnia, tym pozytywniejsze energetycznie będą potrawy w niej przyrządzone.

Postarajmy się używać jak najmniej półproduktów konserwowanych chemicznie i jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Także wiatr (Feng), czyli świeże powietrze i woda (Shui) to sprzymierzeńcy naszego zdrowego pożywienia. Dlatego nasza kuchnia powinna być jak najczęściej wietrzona, a woda używana do przygotowywania pokarmów w miarę możliwości pozbawiona chloru i innych chemicznych związków. Chlor wiąże witaminę E, zwaną ” witaminą młodości”.
Pozbądźmy się naczyń aluminiowych i teflonowych. Cząsteczki aluminium, przedostające się do potraw są toksyczne i mogą doprowadzić do choroby Alzheimera lub innych chorób psychicznych. Teflonowe patelnie, po przegrzaniu, mogą wydzielać trujące opary.
Przechowujmy nasze pożywienie w szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

Ponieważ w kuchni najczęściej dochodzi do zakłócenia równowagi –  według teorii Pięciu Żywiołów – postarajmy się zniwelować nieco skutki  tych zakłóceń, wprowadzając naturalne, drewniane lub wiklinowe elementy: półki, wiklinowe koszyki; ustawmy świeże kwiaty.

ilustr. Joanna Titeux/pinezka.pl    Najważniejszym kuchennym sprzętem jest oczywiście piec. To na nim nasze babcie wyczarowywały cudeńka, pamiętane do dziś. Stare, węglowe piece były z punktu widzenia Feng Shui najzdrowsze. Gotowanie odbywało się na żywym ogniu. Podobnie rzecz się ma z piecami gazowymi.
Kuchenki elektryczne i mikrofalowe niestety, choć wygodne, nie są zalecane. Prawdziwy, chiński kucharz mając do wyboru gazowy lub elektryczny piec na pewno wybierze ten pierwszy.

Kończymy naszą filiżankę kawy lub herbaty, lecz temat kuchenny nie został jeszcze wyczerpany. Zapraszam do przeczytania następnej części.

—-
Materiał źródłowy: H. Meyer. G. Sator, Besser leben mit Feng Shui.

Ilustracje: Joanna Titeux/pinezka.pl