ilustr. Anna Fudyma/pinezka.pl

Sylwester za nami – długa noc spędzona na tańcach lub kameralnie z przyjaciółmi. Wracamy do domu i mamy jedno marzenie: wyyyyspać się wreszcie. No i być może kolejny raz przewracamy się z boku na bok, ale mimo zmęczenia nie możemy zasnąć. Jeśli zdarza się nam to tylko po różnych imprezach, można to złożyć na karb nadmiaru wrażeń. Lecz jeśli sytuacja powtarza się częściej, może pora rozejrzeć się po sypialni?

Oczywiście, najważniejszy w sypialni mebel to łóżko. Najlepiej drewniane, z materacem bez metalowych sprężyn. Dlaczego bez sprężyn? Bardzo często metal, z którego owe sprężyny są wykonane, pochodzi z niewiadomego źródła i jego energia jest dla nas niekorzystna. Najzdrowsze są materace z trawy morskiej lub tzw. futtony wypełniane bawełną lub innymi naturalnymi materiałami. Należy je oczywiście często wietrzyć i odkurzać.

Czas na pościel. Ta również powinna być wykonana z naturalnych włókien. Najlepsze są poduszki z pierza,  kołdry – puchowe lub prawie zapomniane ” babcine pierzyny”. No chyba że jest się uczulonym na pierze; wtedy kupujemy takie, które można często prać.

Teraz nieco o kolorach. Jeśli chcemy dobrze wypocząć, wskazane są kolory pastelowe: błękity, róże, blade zielenie. Na upojną noc możemy sobie zafundować ekstra purpurową pościel, lecz na dłuższą metę ten kolor nas zmęczy i nie pozwoli dobrze się wyspać. Kupując nową pościel, wybierzmy najlepiej jednobarwną, a jeśli wzorzysta bardziej nam odpowiada, to niech będą to kwiatki, kółka, obłe kształty. Unikajmy rombów, kwadratów i innych „kanciastych”. Śpijmy najlepiej nago lub w bawełnianych koszulkach, a frywolne sztuczne koszulki i inne „akcesoria” syntetyczne służą i tak po to, by za chwilę je zdjąć.

Jeśli mamy ten luksus, że sypialnia jest oddzielnym pokojem, postarajmy się, by poza łóżkiem stało w niej jak najmniej mebli. Niewskazane są też wszelkie urządzenia typu komputer, telewizor, podgrzewane kołdry, budziki podłączone do prądu. Wszelkie „elektryczne” przedmioty działają źle na nasz sen.

Rozejrzyjmy się po naszej sypialni lub kąciku do spania. Czy w pobliżu łóżka nie stoi szafka z ostrymi kantami, czy na podłodze nie piętrzą się stosy gazet „do przeczytania w wolnej chwili”, czy nad głową nie wisi żyrandol, półka, lub nawet lampka nocna? To wszystko może być powodem niespokojnych snów. Podobnie jak i tzw. „cieki wodne”,  które wykryć pomoże nam dobry radiesteta. Ciekawe, że niemowlęta i małe dzieci instynktownie wybierają sobie miejsce w łóżeczku kręcąc się w nocy – u dorosłych niestety ten instynkt z czasem zanika.

Wrócę jeszcze do samego łóżka – nie powinno być skierowane „nogami” do drzwi. Chińczycy nazywają to „pozycją trumienną”. Jeśli nie mamy innego wyjścia, postawmy między drzwiami a łóżkiem komodę lub parawan. Wezgłowie łóżka – najlepiej przy ścianie; upewnijmy się też, czy za tą ścianą nie znajduje się łazienka sąsiada lub inne pomieszczenia mające instalację wodną, gdyż może to doprowadzić do wielu chorób.

Teraz nieco o związkach. Dzieląc łóżko z partnerem postarajmy się, by wszystko w naszym zacisznym kąciku do spania było parzyste – dwa stoliczki nocne, dwie lampki dające ciepłe światło, dwa obrazki przedstawiające np. szczęśliwych ludzi, kwiaty itp. Unikajmy abstrakcji i wszelkich egzotycznych przedmiotów niewiadomego pochodzenia. I tak, na przykład, piękna maska afrykańska zakupiona na jarmarku może uczynić wiele złego, podobnie jak skóry zwierząt, często wieszane na ścianach. Materac najlepszy duży – nie dzielony, jedna duża kołdra – wtedy związek będzie ścisły. Poduszki oczywiście mogą być dwie. Nawet samotni powinni kłaść drugą poduchę, by pomóc losowi i otworzyć się na przyjęcie drugiej osoby.

To oczywiście tylko wskazówki. Myślę, że każdy instynktownie potrafi sobie wymościć swoje gniazdko – wszak w łóżku spędzamy jedną trzecią życia.
Kolorowych, spokojnych snów.

Ilustracje: Anna Fudyma/pinezka.pl