Dzyń, dzyń, dzwonki u czapki Świętego Mikołaja wprowadzają nas w miły, świąteczny nastrój. Wracamy do domu, otwieramy drzwi, wchodzimy – i co czujemy? Że czeka na nas stęskniony i przytulny, czy podświadomie mamy ochotę natychmiast wyjść?

Jeśli to pierwsze, to dobrze – czyli intuicyjnie udało nam się stworzyć nasze gniazdko, azyl, gdzie możemy odpocząć od świata, zaprosić przyjaciół na lampkę wina, filiżankę herbaty lub długie nocne rozmowy. Jeśli i oni wyczuwają ten klimat, to znaczy, że nasz dom oddziaływuje pozytywną energią. Zachowana została harmonia kształtów i kolorów. Nie każdy jednak potrafi samodzielnie sobie z tym poradzić. Warto wtedy zajrzeć do paru mądrych książek lub zaprosić do siebie sprawdzonego konsultanta Feng Shui.

Jest jednak parę podstawowych zasad, które wprowadzone w życie na pewno nam nie zaszkodzą, a pomogą w tym, by nasze mieszkanie było bardziej przytulne. Właśnie teraz czas ku temu najlepszy. Grudzień, Święta, świąteczne porządki – czyli wspomniane już w poprzednim artykule pozbycie się bałaganu. Może czas na drobne przemeblowanie? Zmianę kolorów zasłon? Kupno kilku lampek dających ciepłe światło?

Grudzień to miesiąc magiczny – oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera udziela się nawet tym, którzy na co dzień są zdeklarowanymi ateistami. Dużą rolę odgrywają bowiem kolory i światło. Witryny sklepowe mieniące się kolorowymi lampkami, czerwone czapki i płaszcze Mikołajów, zieleń choinek, złote, srebrne, niebieskie, żółte ozdoby choinkowe.
Kompozycje z tych kolorów – czyli białego (lub srebrnego), czerwonego, niebieskiego, żółtego i zielonego – w Teorii Pięciu Przemian symbolizują Pięć Żywiołów i równowagę energii. I właśnie w okresie świątecznym mamy z nimi wszystkimi naraz najczęściej do czynienia.

Żywioł Ognia – to kolor czerwony, Żywioł Drzewa – kolor zielony, Żywioł Ziemi – kolor żółty, Żywioł Wody – niebieski, Żywioł Metalu – srebrny lub biały. Są to kolory, którymi najczęściej ozdabiamy nasze zielone świąteczne drzewko. By zapewnić pomyślny nadchodzący rok, dodajmy na czubek złotą lub srebrną gwiazdę, która w wigilijny wieczór ma szczególną moc przyciągania pozytywnych energii. Zawieśmy ozdoby w wyżej wymienionych pięciu kolorach, dodajmy kolorowe lampki i drobiazgi ze słomy, powieśmy pomalowane na złoto orzechy (symbol płodności i pomyślności)…

Posprzątane mieszkanie, przystrojone barwnie drzewko, aromatyczne zapachy wigilijnych potraw, dochodzące z kuchni… Pora zająć się świątecznym stołem. I tu również przyda nam się harmonijne połączenie kolorów, by Święta minęły w miłym, beztroskim nastroju. Nie bez znaczenia jest również kształt stołu. Przeważnie mamy prostokątne lub kwadratowe. Idealny byłby okrągły lub owalny. Dlaczego?

W tym momencie warto wspomnieć o energii kształtów. Wszelkie sprzęty, meble, przedmioty o kanciastych, ostrych rogach wysyłają tzw. tnącą, szkodliwą energię chi. Natomiast okragłe, owalne, pozwalają na korzystny przepływ życiodajnej, pozytywnej energii Chi. Jeśli mamy stół prostokątny, wystarczy udrapować obrus na jego rogach, by zniwelować działanie negatywnej energii.

W wielu domach wigilijny obrus jest tradycyjnie biały. Gdy dodatki – czyli serwetki, zastawa, sztućce, kwiaty, świece skomponujemy w kolorach Pięciu Żywiołów, zapewnimy sobie harmonijny przebieg energii i miły nastrój. Jeśli natomiast obrus niekoniecznie musi być biały – połóżmy zielony, który wyciszy i zapewni spokojną atmosferę. Postarajmy się o wiele akcentów złotych lub żółtych – ten kolor zbawiennie działa na żołądek i wspomaga trawienie. Nie przesadźmy jednak z czerwienią, której nadmiar może doprowadzić do gorących dyskusji przy stole, a chodzi nam przecież o miłą,  przyjazną atmosferę. Nie zapomnijmy o świecach i kwiatach. Niski stroik z kwiatami lub doniczka z czerwoną poinsecją zwaną Gwiazdą Betlejemską, mały świecznik, dopełnią dekoracji stołu.

Zanim do niego zasiądziemy, postarajmy się odrzucić złe myśli, wybaczyć innym popełnione zło, wspomnijmy tych, co odeszli… Podzielmy się opłatkiem lub chlebem i spędźmy miłe, spokojne Święta.