ilustracja Anna FudymaZimno, mroźno, najchętniej siedzimy sobie we własnym ciepłym gniazdku. Ale niestety nie zawsze w najlepszym nastroju. Z powodu zimna okna przeważnie szczelnie zamknięte, często, jeśli kaloryfery strajkują, dogrzewamy się elektrycznymi piecykami lub pledami. Wcześniej zapada zmrok, włączamy lampy, siadamy przed telewizorem lub komputerem i myślimy „byle do wiosny”.

Za chwilę dzwoni telefon komórkowy, a kanapka w kuchence mikrofalowej właśnie się piecze. Przychodzi wieczór, robimy sobie wspaniałą kąpiel i, aby się nie przeziębić, suszymy włosy suszarką lub układamy fryzurę lokówką. Układając się do snu, nastawiamy elektryczny budzik. Następnego dnia rano wciskamy guzik elektrycznego dzbanka, by szybko ugotować wodę na kawę lub herbatę. W łazience małżonek goli się elektryczną golarką. Robiąc śniadanie pieczemy tosty w tosterze lub smażymy jajecznicę na elektrycznej kuchence, kroimy chleb maszynką. Po powrocie z pracy i zjedzeniu obiadu zmywamy naczynia w zmywarce. Nadmiar zupy wkładamy do lodówki. I tak dalej, i tak dalej. Można ciągnąć w nieskończoność.

Spójrzmy na nasz dom z boku. Ile przeróżnych urządzeń, podłączonych do tytułowego „gniazdka”, nas otacza. Oprócz wcześniej wspomnianych także radia, magnetofony, wideo, odtwarzacze stereo, pralki, suszarki itd., itp. A to wszystko, chociaż ułatwia i umila nam życie, bombarduje nas mnóstwem nie zawsze korzystnej energii. Przy zamkniętych oknach energia ta kumuluje się bardzo mocno, osłabiając nasz system odpornościowy i działając negatywnie na naszą psyche.

Oczywiście możemy w pewien sposób cały ten smog nieco zmniejszyć. Należy często wietrzyć mieszkanie otwierając okna na całą szerokość na kilka minut. Przy każdym komputerze i telewizorze ustawić kwiatek – np. skrzydłokwiat, paprotkę lub radioforę złotą. Wg badań te kwiaty najszybciej pochłaniają szkodliwą energię. Starajmy się unikać kłębowiska kabli – szczególnie w pobliżu miejsca do spania lub za ścianą, za którą stoi nasze łóżko. Budziki i radia na prąd lepiej zastąpić takimi na baterie. Jeśli to możliwe, przed pójściem spać wyłączajmy większość urządzeń elektrycznych zupełnie z prądu. Wiele urządzeń pomimo wyłączenia guziczka dalej emituje swoją energię. Komputery, w miarę możliwości, można zastąpić laptopami, ale nie należy nigdy kłaść ich na kolanach. Wtedy działa to tak, jakbyśmy sami podłączyli się w obwód elektryczny. Wszelkie pagery i telefony komórkowe najlepiej nosić w torbie, a nie bezpośrednio przy ciele, przypięte np. do paska.

A na koniec historyjka z życia wzięta. Pewnej rodzinie, z przyczyn różnych i niedopatrzenia, odcięto na 3 tygodnie dopływ prądu. W pierwszej chwili – panika. Wszystkie urządzenia w domu na prąd – począwszy od dzbanka na wodę, poprzez kuchenkę, aż do pralki. Nie mówiąc o telewizorach, komputerach i tym podobnych. Nastała ciemność i cisza, że przysłowiową muchę było słychać. Na szczęście było to lato. Pranie po staroświecku w wannie i suszenie na dworze, bieganie z dzbankiem do piwnicy by zagotować wodę na herbatę i z garnkami do znajomych by ugotować obiad. A poza tym? Okazało się, że nagle, przy blasku świec, zrobiło się przytulnie, muzyka z radia na baterie koiła nerwy, a dzieci przypominały sobie mnóstwo gier i zabaw, do których ani telewizor, ani komputer nie były potrzebne. Kłótnie i zatargi odpłynęły w siną dal, zrobiło się miło i harmonijnie. Cóż, przeżyli te trzy tygodnie, mieszkanie przy okazji oczyściło się z owego elektrycznego smogu. Było to nowe doświadczenie.

Oczywiście nie polecam nikomu tak drastycznych pociągnięć w celu pozbycia się nadmiaru złej energii – ale może w jakiś letni weekend warto spróbować? To naprawdę przywraca harmonię w rodzinie i poczujemy się o wiele lepiej w naszym Gniazdku.

Ilustrowała Anna Fudyma