Sonic Youth
The Destroyed Room
Geffen 2006

Zaledwie pół roku minęło, odkąd na rynku ukazało się ostatnie studyjne wydawnictwo grupy Sonic Youth, a nowojorczycy znowu raczą swoich fanów kolejną muzyczną ucztą. Mający swoją polską premierę 18 grudnia 2006 roku krążek The Destroyed Room to płyta kompilacyjna, nosząca podtytuł B-sides and Rarities.

Jak sam podtytuł wskazuje, jest to przede wszystkim mieszanka utworów pochodzących z winylowych singli i trudno dostępnych, niskonakładowych składanek, którą zespół wzbogacił kilkoma niepublikowanymi dotychczas kompozycjami. Znajdujące się na płycie utwory – wybrane przez samych członków zespołu – pochodzą z okresu ich dotychczasowej współpracy z wytwórnią Geffen. Mamy tu zatem muzyczne produkty powstałe przy okazji nagrywania takich studyjnych płyt, jak Experimental, Jet Set, Trash and No Star, Murray Street czy Sonic Nurse.

Do ciekawostek należy z pewnością kompozycja Blink, skomponowana specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Leosa Caraxa Pola X, oraz, zamykająca płytę, wydłużona wersja (ponad 25 minut!) porywającego utworu Diamond Sea z krążka Washing Machine, która w pewnym stopniu oferuje przedsmak tego, co Sonic Youth serwują fanom na koncertach – specyficzny rodzaj luźnej improwizacji w ramach – zdawać by się mogło – zamkniętej już kompozycji. Kolejnym smaczkiem jest także utwór Three-Part Sectional Love Seat, w którym muzycy wykorzystują do gry, poza standardowymi instrumentami, także…meble.

   The Destroyed Room jest kolejną płytą w dyskografii Sonic Youth, która udowadnia, iż muzykom nie brakuje ani energii, ani odwagi w eksperymentowaniu z dźwiękiem. Umieszczone na płycie kompozycje porywają słuchaczy swoją żywiołowością, pozornym chaosem i wszechobecnymi dysonansami, czyli tym wszystkim, co w dużej mierze charakteryzuje twórczość tej działającej od ponad dwudziestu lat grupy. Gorąco polecam!

Sonic Youth
The Destroyed Room (B-sides and Rarities)
1.    Fire Engine Dream
2.    Fauxhemians
3.    Razor Blade
4.    Blink
5.    Campfire
6.    Loop Cat
7.    Kim’s Chords
8.    Beautiful Plateau
9.    Three-Part Sectional Love Seat
10.    Queen Anne Chair
11.    The Diamond Sea