20 kwietnia 1999, szkoła średnia w Columbine – dwóch uzbrojonych po zęby nastolatków, fanatycznie wielbiących Hitlera i III Rzeszę (świętujących w ten sposób setną rocznicę narodzin führera) wchodzi do swojej szkoły i powoli, skrupulatnie wykonuje dokładnie przemyślany wcześniej plan, grę wyeliminowania jak największej ilości ludzi. Zakończeniem tej akcji jest samobójcza śmierć dzieciaków.

Na temat tamtej tragedii powstały dwa filmy. Pierwszym z nich były Zabawy z bronią (Bowling for Columbine), dokumentalny film mocno kontrowersyjnego, antybushowskiego reżysera Michaela Moore’a, który obarcza winą rząd pozwalający na swobodny dostęp do broni palnej (mordercy zamówili broń w sklepie internetowym) oraz producentów broni, którzy dla podniesienia zysków wmawiają społeczeństwu czyhające zewsząd niebezpieczeństwa.

Z zupełnie innej strony postanowił przedstawić historię wybitny reżyser, specjalista od „trudnych scenariuszy”, znakomicie łączący kino artystyczne z komercyjnym sukcesem, Gus Van Sant (Buntownik z wyboru, Za wszelką cenę). W filmie Słoń z całą precyzją i surowością pokazuje kilka godzin poprzedzających mord, starając skupić się na prawdzie wydarzeń i z każdym najdrobniejszym szczegółem odtworzyć ostatnie chwile spokoju w szkole w Columbine – lekcję biologii, zajęcia z wuefu, rozmowy w ramach „przymierza homo-hetero”, bibliotekę i długą przerwę na stołówce.

Film daleki jest od udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego Alex i Eric zabili 12 i ranili 20 osób. Nie zobaczymy tu ich portretów psychologicznych, nie spotkamy rodziców, ani wizji z domów. Nawiązując tytułem do przypowieści o ślepcach i słoniu (ślepcy badają różne części słonia i każdy na tej podstawie uważa, że rozumie prawdziwą naturę zwierzęcia, według jednego słoń jest wachlarzem, według drugiego drzewem lub liną, żaden natomiast nie daje rady ogarnąć całości i faktycznie odkryć postaci słonia) reżyser przekazuje nam tylko tyle, ile wiadomo z policyjnych raportów i przesłuchań świadków. Na tej podstawie mamy szansę wyrobić sobie własne zdanie i samodzielnie próbować rozwikłać zagadkę dwóch, zdawałoby się, normalnych nastolatków.

Brutalny i szokujący w swojej prostocie, Słoń został doceniony przez krytykę, zdobywając m.in. Złotą Palmę w Cannes.

Słoń (Elephant)
USA , 2003
Reżyseria: Gus Van Sant
Występują: Timothy Bottoms, Matt Malloy, Vana O’Brien, John Robinson, Alex Frost, Eric Deulen
Moja ocena: 5/6