Recenzje filmowe – pazdziernik
Opinie o filmach, które jeszcze goszczą w naszych kinach, a z różnych względów powinny być zauważone.
Vinci
Polska, 2004
Reżyseria: Juliusz Machulski
Występują: Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar, Jan Machulski, Mieczysław Grąbka
Moja ocena: 4/6
Co tu dużo mówić, „Vabank” to nie jest (porównanie do tego filmu było chyba nieuniknione) i nie zgadzam się z twierdzeniem recenzenta z „Gazety” – nie jest to również najlepszy film Machulskiego. Nie twierdzę także, że to zły film (wprost przeciwnie), jednakże zachwyty są zupełnie niepotrzebne.
Akcja rozgrywa się w Krakowie. Cuma (złodziej dzieł sztuki) dostaje propozycję nie do odrzucenia – wykraść obraz „Dama z łasiczką”, który w tym momencie wyjeżdża na „tournee” po Japonii. Cuma przygotowuje plan skoku angażując do niego dawnego wspólnika – Szerszenia. Jest tylko mały problem – Szerszeń obecnie studiuje prawo oraz jest… policjantem.
Dochodzą także inne elementy komplikujące wykonanie planu…
Film zrealizowany jest bardzo sprawnie, akcja toczy się z zawrotną prędkością, wydaje nam się, iż oglądamy dopiero 20 minut filmu, a tu już koniec. Świetnie dobrani aktorzy sprawiają, iż kibicujemy im w każdej sekundzie (niezastąpiony Jan Machulski). Na koniec z przyjemnością obserwujemy, jak wszystkie części układanki zaczynają tworzyć logiczną całość.
Do dzieła, jakim nazywam „Vabank”, jednak jest jeszcze daleko, może dlatego, iż „Vabank” był po prostu pierwszy, może dlatego, że tamta opowieść rozgrywa się w latach 20-tych, przez co zostajemy umieszczeni w cudownym klimacie tej epoki, a może to też zasługa aktorów… Nie umiem powiedzieć; wiem jednak, że nic tamtego filmu nie powtórzy.
Złe wychowanie (La Mala educación)
Hiszpania, 2004
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Występują: Gael García Bernal, Fele Martínez, Francisco Boira, Javier Cámara, Alberto Ferreiro
Moja ocena: 3/6
Nigdy nie byłam wielką miłośniczką twórczości Pedro Almodovara.
Ani „Kika”, ani „Drżące ciało” ani nawet „Wszystko o mojej matce” nie zrobiły na mnie piorunującego wrażenia. Wydawały mi się zbyt chaotyczne, nieuporządkowane i przegadane. Zachwycił mnie dopiero film „Porozmawiaj z nią”, właśnie dlatego, że był tak inny od poprzednich. Historia opowiadana była spokojnie, a zamiast karuzeli słów pojawiały się chwile milczenia. Dzięki temu miałam szansę zastanowić się, ogarnąć każdą postać i dopowiedzieć sobie resztę…
Tego właśnie zabrakło mi w „Złym wychowaniu”.
To wielopłaszczyznowa opowieść o dorastaniu, różnych odmianach miłości, na które reżyser (pamiętamy o jego preferencjach) patrzy z dużą pobłażliwością, nie potępiając żadnej z nich. Dzięki temu nie rażą sceny miłości, nawet te obdarte z uczuć, ale… Film w pewnym momencie zbliża się do setnego odcinka telenoweli wenezuelskiej, mnożąc intrygi, dopowiadając każdy wątek do końca i nie pozwalając pracować wyobraźni.
Terminal (The Terminal)
USA, 2004
Reżyseria: Steven Spielberg
Występują: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci, Chi McBride, Barry Shabaka Heleny
Moja ocena: 4/6
Miłe zaskoczenie. Wątpiłam już, czy Spielberg jest w stanie nakręcić dobry i interesujący film, którego głównym tematem nie będzie odrodzenie dinozaurów.
„Terminal” przestawia historię Viktora Navorskiego, który z powodu zamachu politycznego w swoim kraju zostaje uwięziony na lotnisku w Nowym Jorku.
Dzięki temu, że w rolę Viktora wcielił się Tom Hanks film zyskał lekkość, miejscami rozczulał oraz pozostawiał ciepełko w okolicy serca. Hanks już nie raz udowodnił, że role grzecznych, prostolinijnych mężczyzn, wrzucanych w nowe dla siebie miejsca i mierzących się z wyzwaniami dnia codziennego, są dla niego stworzone. Nie na darmo dostał Oscara za rolę Forresta Gumpa, a Navorski to taki Forrest z Krakozji.
Człowiek w ogniu (Man on Fire)
USA,Meksyk, 2004
Reżyseria: Tony Scott
Występują: Denzel Washington; Dakota Fanning; Marc Anthony; Radha Mitchell; Christopher Walken; Mickey Rourke
Moja ocena: 1/6
Dawno już tak złego filmu nie widziałam.
Nie ma tu niczego, co mogłoby choć o pół gwiazdki poprawić moją ocenę. Zdjęcia chaotyczne, setki razy powtarzane ujęcia, zbliżenia twarzy aktora co 10 sekund, wszystko to sprawia, że film trwa 140 minut (sic!) a treść dałoby się opowiedzieć w 80 minut. Przyjaźń między ochroniarzem a dziewczynką jest przedstawiona schematycznie i tylko wymiotować się chce z powodu tej sztampowości, ckliwości, nudy i w ogóle obrzydzenia…
Druga godzina rozpoczyna się uprowadzeniem Pity. Myślałam, że w końcu akcja się rozwinie, ale gdzie tam! Przyspieszenie trwało 5 minut i znów film został rozwleczony do granic możliwości. Obejrzałam 90 minut i nie dałam rady więcej. Nawet nie ciekawiło mnie, czy Pita faktycznie nie żyje i w jaki sposób Denzel będzie torturował oraz zabijał kolejnych porywaczy.
Dno kompletne!
Premiery październikowe:
Pręgi
Premiera: 08.10.2004
Polska, 2004
Reżyseria: Magdalena Piekorz
Występują: Jan Frycz, Michał Żebrowski, Agnieszka Grochowska, Marcin Kwaśny, Lech Dyblik, Jan Jurewicz
Najlepszą reklamą i zapowiedzią tego filmu jest nagroda – Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kilka dni po festiwalu komisja, w skład której wchodzą wielcy polskiego kina: Feliks Falk, Filip Bajon, Maciej Karpiński i Stefan Laudyn, zadecydowała, iż film ten będzie polskim kandydatem do Oscara dla „najlepszego filmu obcojęzycznego”.
„Pręgi” przedstawiają historię mężczyzny, którego wychowaniem po śmierci matki zajął się surowy ojciec. Teraz ten trzydziestoletni mężczyzna spotyka na swojej drodze Tanię – jedyną kobietę, która może pomóc mu pogodzić się z krzywdami dzieciństwa.
Ono
Premiera: 01.10.2004
Dramat, Polska, 2003
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Występują: Małgorzata Bela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marek Walczewski, Marcin Brzozowski, Barbara Kurzaj, Grzegorz Kulikowski
Małgorzata Szumowska, reżyserka filmu „Ono” już na studiach w łódzkiej filmówce była objawieniem. Jej debiutancki film – „Szczęśliwy człowiek” – zbierał nagrody na wszystkich światowych festiwalach kina artystycznego. Teraz, po 4 latach przerwy, powstał drugi film – „Ono”. Główna bohaterka filmu, grana przez Małgorzatę Belę, polską supermodelkę, a obecnie aktorkę, zachodzi w ciążę. Ulegając presji rodziców postanawia usunąć „problem”, jednak u lekarza dowiaduje się, że już takie małe dziecko potrafi słyszeć. Zmienia to jej nastawienie – chce urodzić dziecko, a jednocześnie od samego początku wytłumaczyć mu otaczający świat.
Zakładnik (Collateral)
Premiera: 01.10.2004
USA, 2004
Reżyseria: Michael Mann
Występują: Jamie Foxx, Tom Cruise, Jada Pinkett-Smith, Emilio Rivera, Bruce McGill, Javier Bardem, Mark Ruffalo
Taksówkarz wiezie bardzo dziwnego pasażera – płatnego zabójcę, przez którego zostaje wciągnięty w sieć morderstw. Jedyną szansą na uwolnienie się od kłopotliwego „wspólnika” jest przeciwstawienie się mu i uratowanie ostatniej ofiary.
W 80 dni dookoła świata (Around the World in 80 Days)
Premiera: 01.10.2004
Przygodowy, USA, 2004
Reżyseria: Frank Coraci
Występują: Steve Coogan, Jackie Chan, Cécile De France, Jim Broadbent, Kathy Bates
Trzecia ekranizacja najbardziej znanej powieści Juliusza Verne’a. Treści chyba nie trzeba opowiadać, dodam tylko, iż obecnie w postać dżentelmena Fogga wciela się Steve Coogan a jego dzielnym wesołym sługą jest mały i zabawny Jackie Chan, znany z ról wymagających umiejętności karate, a także swojej wesolutkiej twarzy (przyznam się, iż bardzo go lubię, mimo że filmy Chana są bardzo nieskomplikowane; uważam, że jest idealny do roli Passepartout).
Spartan
Premiera: 08.10.2004
USA,Niemcy, 2004
Reżyseria: David Mamet
Występują: Tia Texada, Derek Luke, Val Kilmer, William H. Macy, Andrew Davoli
Młoda kobieta zostaje porwana i uwięziona w domu publicznym. Nikogo by to nie zainteresowało, gdyby nie fakt, iż tą kobietą jest córka wysoko postawionego urzędnika państwowego. Do odnalezienia porwanej przydzieleni są najlepsi agenci FBI.
Bardzo lubię filmy Davida Mameta, ponieważ umie on prowadzić opowieść i budować atmosferę, zaskakuje widza lepiej niż Alfred Hitchcock, a jego „Hiszpański więzień” jest jednym z najlepszych kryminałów jakie widziałam. Dlatego wiem, iż tego filmu również nie przegapię.
Pan od muzyki (Les Choristes)
Premiera: 22.10.2004
Francja,Szwajcaria,Niemcy, 2004
Reżyseria: Christophe Barratier
Występują: Gérard Jugnot, François Berléand, Jacques Perrin, Jean-Baptiste Maunier, Kad Merad
Francuski kandydat do Oscara. Nauczyciel muzyki dostaje pracę w zakładzie poprawczym. Poznając tamtejszą młodzież, ich problemy i lęki, postanawia zaprzyjaźnić się z nimi poprzez przedstawienie im świata muzyki.
Old Boy
Premiera: 08.10.2004
Korea Południowa, 2003
Reżyseria: Park Chan-wook
Występują: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Jin-seo Yun
Adaptacja kultowego japońskiego komiksu. W 1988 roku zostaje uprowadzony przeciętny, zdawałoby się, obywatel – Oh Dae-su. Budzi się on w zamkniętym pokoju, następnie dowiaduje się, że jego żona została zamordowana. Okazuje się, że nikt nie żąda za niego okupu. Na początku nie godzi się ze swoją sytuacją, chce uciec, potem popełnić samobójstwo. Po 15 latach w tak samo dziwnych okolicznościach, w jakich został porwany, zostaje uwolniony – pewnego dnia budzi się na środku ulicy.
Przed zachodem słońca (Before Sunset)
Premiera: 15.10.2004
USA, 2004
Reżyseria: Richard Linklater
Występują: Ethan Hawke, Julie Delpy, Diabolo, Mariane Plasteig
Następne spotkanie bohaterów, znanych z filmu „Przed wschodem słońca” z 1995 r. Tamten film opowiadał o parze, która miała przed sobą tylko jedną noc. Spędzili ją na rozmowach o rzeczach ważnych i tych mniej istotnych. Obiecali sobie, że spotkają się za 6 miesięcy… Teraz, po 9 latach, spotykają się ponownie, znów mając dla siebie niewiele czasu.
El Abrazo partido
Premiera: 15.10.2004
Argentyna, Francja, Włochy, Hiszpania, 2004
Reżyseria: Daniel Burman
Występują: Daniel Hendler, Adriana Aizemberg, Jorge D’Elía, Sergio Boris, Silvina Bosco
Film ten wzbudził zachwyt jury na festiwalu w Berlinie w 2004 roku. Opowieść o życiu młodego żydowskiego architekta, który powraca do kraju przodków i odkrywa prawdę o swojej rodzinie.
De-lovely
Premiera: 22.10.2004
USA, Wielka Brytania, 2004
Reżyseria: Irwin Winkler
Występują: Kevin Kline, Ashley Judd, Angie Hill, Keith Allen, Jonathan Pryce
Filmowa biografia amerykańskiego kompozytora Cole Portera – twórcy takich przebojów jak „Anything goes”, „It’s De-Lovely” i „Night and Day”. Do obejrzenia filmu zachęcają jedni z moich ulubionych aktorów – Kevin Kline („Dave”, „Rybka zwana Wandą”) oraz Ashley Judd („Frida”).
Alex i Emma (Alex and Emma)
Premiera: 22.10.2004
USA, 2003
Reżyseria: Rob Reiner
Występują: Kate Hudson, Luke Wilson, Sophie Marceau, David Paymer, Alexander Wauthier
Komedia romantyczna – on jest pisarzem, ona jego sekretarką… reszty łatwo się domyślić.
Skala ocen:
6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry (ale bez zachwytów)
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)