Recenzje filmowe – czerwiec
Opinie o filmach, które jeszcze goszczą w naszych kinach, a z jakichś względów powinny być zauważone.
Troja (Troy)
USA, 2004
Reżyseria: Wolfgang Petersen
Występują: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Brian Cox, Sean Bean, Peter O’Toole, Brendan Gleeson, Saffron Burrows, Rose Byrne, Julie Christie, Garrett Hedlund, Julian Glover
Moja ocena: 4/6
Na początek muszę napisać, iż nie zmieniłam zdania o W. Petersenie – nadal uważam, że lepsze filmy robił, kiedy nie miał na produkcję aż tak dużych pieniędzy. W momencie, gdy dostał się do Hollywood, w jego filmach widać tylko efekty specjalne, zatracił ten urok, a także nutkę artyzmu.
Opis wrażeń po filmie zacznę od wad:
– wybór aktorki odtwarzającej Helenę – ja wiem, że to tylko moje wyobrażenie, ale dla mnie Helena powinna być ognistą brunetką, w typie Moniki Bellucci, od której żaden mężczyzna nie będzie mógł wzroku oderwać. Tutaj natomiast Diane Kruger jest bardzo mało wyrazista (a w niektórych scenach z Parysem ma od niego bardziej barczyste ramiona :-)). Dodatkowo D.K. kompletnie nie umie grać i każdy jej monolog pobudzał mnie do śmiechu.
– Brad Pitt jako Achilles… nie chcę się już powtarzać, że znowu nie pasuje mi aktorsko, ale nie jest on gwiazdą tego filmu.
– Orlando Bloom (Parys) rozbawia przejęciem, z jakim recytuje swoje kwestie – jest patetyczny za wszystkich aktorów razem wziętych.
– sceny batalistyczne mogłam jedynie przyrównywać do tych z „Władcy Pierścieni”… i znów „Troja” wypada bledziutko.
Zalety:
– Hektor w wykonaniu Erica Bana jest rewelacyjny (wg mnie ukradł on przywództwo Pittowi) – widać w jego ruchach, gestach i każdym spojrzeniu honor, odwagę, męstwo. Mimo, że wiedziałam jak się zakończy pojedynek z Achillesem, do końca kibicowałam Hektorowi.
– Odys (Sean Bean)… szkoda, że nie jest główną postacią filmu.
– chwila, gdy Priam przychodzi do Achillesa prosić o zwłoki syna… przepiękna… łzy w oczach.
W ogólnym rozrachunku film jest miłym 'przecinkiem’ w naszych kinach, jednak nie spodziewajmy się niczego więcej, poza dobrym rzemieślniczym wyrobem.
Monster
USA, 2003
Reżyseria: Patty Jenkins
Występują: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern, Scott Wilson, Lee Tergesen
Moja ocena: 3/6
Bardzo długo zastanawiałam się, co właściwie tu napisać, gdyż emocje jakie film pozostawił we mnie były… żadne.
Jak zapewne każdy wie, ta historia przedstawia tylko fragment biografii Aileen Wuornos – 'pierwszej seryjnej morderczyni Ameryki’. Poznajemy ją w momencie, w którym rozpoczyna się uczucie pomiędzy Aileen a Selby. Od razu widać, kto rządzi w tym związku – na pierwszy rzut oka osobą silniejszą jest Aileen, która gotowa jest zabić (pierwszy raz w obronie własnej, za każdym następnym razem tylko dla pieniędzy), jednak z każdą minutą przekonujemy się, że w gruncie rzeczy Aileen jest bardzo kruchą kobietą, która pragnie być w końcu zaakceptowana i pokochana, nieważne czy przez mężczyznę, czy przez kobietę. Otwiera ona swoje serce przed pierwszą osobą, która chce z nią porozmawiać. Natomiast pozornie krucha Selby tak naprawdę swoimi ciągłymi pretensjami oraz niezdolnością do podjęcia jakiegokolwiek działania, popycha A. w stronę następnego morderstwa.
Jak było naprawdę, nie wiemy, gdyż film ten opiera sie głównie na wspomnieniach, a także na listach, jakie Aileen pisała z więzienia.
Dlaczego film ten warto zobaczyć? – dla wspaniałego aktorstwa dwóch niesamowitych kobiet – Charlize Theron (mam przed oczyma wstrząsający obraz strzelania do dobrego i zupełnie niewinnego człowieka, którego Aileen tak bardzo nie chce zabić) oraz Christiny Ricci (która nie ustępuje Charlize T. w żadnym momencie, a jednocześnie tworzy zupełnie nową dla siebie i bardzo odważną postać)… i tylko dla nich.
Zapowiedzi premier czerwcowych
Harry Potter i więzień Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
Premiera: 04.6.2004
Wielka Brytania,USA, 2004
Reżyseria: Alfonso Cuarón
Występują: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Gary Oldman, Michael Gambon, Alan Rickman, Maggie Smith, David Thewlis, Emma Thompson
Nie mogłam się powstrzymać przed umieszczeniem tego filmu na pierwszym miejscu najbardziej wyczekiwanych premier ;-)). Muszę przyznać, że jestem wielką fanką serii o Harrym Potterze, a jej trzecia część – „Harry Potter i więzień Azkabanu” – jest moją ulubioną.
Od kiedy dowiedziałam się, że następuje zmiana reżysera z Chrisa Columbusa (specjalizującego się w lekkich, łatwych i przyjemnych komediach, takich jak „9 miesięcy”) na Alfonso Cuarón (tworzącego o wiele poważniejsze i niepozbawione pewnej dozy tajemniczości filmy – „Wielkie nadzieje” oraz „I twoją matkę też” ) wzrosła moja niecierpliwość, a także oczekiwania; nie zadowoli mnie już zwykła opowiastka dla dzieci.
Dodatkowym wielkim atutem tego filmu jest wstąpienie w szeregi 'bohaterów Hogwartu’ kolejnych wspaniałych aktorów: Gary’ego Oldmana, Emmy Thompson oraz Davida Thewlisa (znanego m. in z roli Verlaina w „Całkowitym zaćmieniu”). Aktorzy, którzy już w poprzednich częściach wcielili się w role profesorów, są dla mnie magnesem przyciągającym oczy do ekranu.
Śpiewający detektyw (Singing Detective, The)
Premiera: 18.6.2004
USA, 2003
Reżyseria: Keith Gordon
Występują: Robert Downey Jr., Robin Wright Penn, Mel Gibson, Jeremy Northam, Katie Holmes
Po sukcesie „Chicago” powstał kolejny film oparty na zasadach musicalu – umowności scen, lekkiej komedii lub melodramacie, oraz oczywiście odpowiedniej ilości wplecionych w niego piosenek i układów tanecznych.
W tej historii główny bohater walczy z przedziwną chorobą, która poprzez jego umysł atakuje ciało (dosłownie – powoduje odpadanie skóry).
Mnie zaintrygował w tym filmie przede wszystkim udział fantastycznych aktorów, znanych z sięgania po nietuzinkowe role (Mel Gibson w roli lekarza jest nie do poznania). Z drugiej strony, nie potrafię sobie wyobrazić Roberta Downey’a Jr. śpiewającego, mimo, iż widziałam jak markował śpiewanie (a głosu „użyczał mu” Elton John w piosence „I want love”.
Coffee and Cigarettes
Premiera: 6.2004
USA, 2003
Reżyseria: Jim Jarmusch
Występują: Roberto Benigni, Cate Blanchett, Steve Buscemi, Steve Coogan, Alfred Molina, Bill Murray
Jest to kolejny w serii filmów Jima Jarmuscha, składający się z krótkich opowieści, których wspólnym tematem jest 'kawa i papierosy’. Pierwszy film powstał w 1986 roku, głównymi bohaterami byli Bob (Roberto Benigni) oraz Steve (Steve Buscemi) – współscenarzyści filmu. W latach następnych kręcone były kolejne części: II – 'Memphis Version’ oraz III – 'Somewhere in California’.
Tym razem mamy powrót do Paryża lat 20.
Bardzo cenię Jima Jarmuscha nie tylko jako reżysera, ale przede wszystkim jako skrupulatnego obserwatora otaczającej go rzeczywistości; tak więc i w przypadku tego filmu mam nadzieję nie tylko na niesamowity klimat każdego ujęcia, ale na wiele, z pozoru tylko prozaicznych, lecz jednak wzniosłych scen przedstawiających ludzkie życie.
Pozostałe ważniejsze premiery:
Dirty Dancing 2 (Dirty Dancing: Havana Nights)
Premiera: 04.6.2004
USA, 2004
Reż.: Guy Ferland
Wyst.: Mika Boorem, Polly Cusumano, Romola Garai, Jonathan Jackson, January Jones
Jak sam tytuł świadczy – „Dirty Dancing”, rozgrywający sie w Hawanie.
10 minut później: Wiolonczela (Ten Minutes Older: The Cello)
Premiera: 11.6.2004
Wielka Brytania,Niemcy, 2002
reż.: Bernardo Bertolucci, Claire Denis
wyst.: Valeria Bruni Tedeschi, Amit Arroz
Film z 2002 roku w reżyserii Bernardo Bertolucciego – którego nazwisko już mówi wszystko o filmie :-).
Ladykillers, The
Premiera: 18.6.2004
USA, 2004
reż.: Ethan Coen, Joel Coen
wyst.: Tom Hanks, Marlon Wayans, Robert Baker, Irma P. Hall, Walter K. Jordan
Remake filmu z 1955 roku – dla fanów filmów Braci Cohen. Grupa złodziei planuje okraść kasyno; w tym celu wynajmują mieszkanie w domu starszej pani, która dość szybko odkrywa ich zamiary. Dlatego trzeba zabić starszą panią… co okazuje się nie takie proste.
Sylvia
Premiera: 18.6.2004
Dramat, Wielka Brytania, 2003
Reż.: Christine Jeffs
Wyst.: Gwyneth Paltrow, Daniel Craig, Jared Harris, Blythe Danner, Michael Gambon
Biografia poetki Sylvii Plath obejmująca lata od rozpoczęcia nauki na uniwersytecie i poznania Teda Hughsa, aż po samobójstwo.
Efekt motyla (Butterfly Effect, The)
Premiera: 18.6.2004
USA, 2004
Reż.: Eric Bress, J. Mackye Gruber
Wyst.: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson, Melora Walters, Eric Stoltz, William Lee Scott
Tematem filmu jest odwieczne marzenie człowieka o podróży w czasie – młody mężczyzna wybiera się w taką podróż, aby zmienić fragment przeszłości, jednak okazuje się, że małe zmiany w przeszłości mają kolosalne znaczenie dla teraźniejszości.
Ruchome słowa (Um Filme Falado)
Premiera: 25.6.2004
Portugalia,Francja,Włochy, 2003
reż.: Manoel de Oliveira
wyst.: Leonor Silveira, Filipa de Almeida, John Malkovich, Catherine Deneuve, Stefania Sandrelli, Irene Papas, Júlia Buisel, Luís Miguel Cintra
Historia matki i córki, które wyruszają w na spotkanie ojca dziewczynki. Ich podróż rozpoczyna się w Lizbonie i obejmuje miejsca znane z podręczników historii.
Film ten został bardzo entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Wenecji. Uważam, że warto go zobaczyć i ze względu na wspaniałe dialogi, i ze względu na wielkich aktorów pojawiających się w rolach epizodycznych.
Connie and Carla
Premiera: 25.6.2004
USA, 2004
Reż.: Michael Lembeck
Wyst.: Nia Vardalos, Toni Collette, David Duchovny, Stephen Spinella, Alec Mapa
Dla wielbicieli „Mojego wielkiego greckiego wesela” – scenariusz napisany przez Nia’e Vardalos. Connie i Carla to przyjaciółki, które uciekając przed mafią trafiają do Los Angeles, gdzie występują w nocnym klubie jako… Drag Queens. Maskarada się udaje do momentu, gdy jedna z nich zakochuje się w mężczyźnie…
Skala ocen:
6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry (ale bez zachwytów)
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)