Opinie o filmach, które goszczą w naszych kinach, a z różnych względów powinny być zauważone.

Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain)
USA, 2005
Reżyseria: Ang Lee
Występują: Jake Gyllenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams, Anne Hathaway, Randy Quaid

Moja ocena:6/6

Bardzo ciężko jest mi pisać o filmach, które mnie poruszyły, głęboko wyryły mi się w sercu, o których na pewno nie zapomnę, które muszę mieć w swojej domowej filmotece i które są jednymi z najlepszych, jakie widziałam w swym krótkim życiu. Każde słowo zachwytu wydaje mi się być zbyt banalne i puste, aby oddać to, co faktycznie widziałam i czułam.

Właśnie dlatego z trudem przychodzi mi przelanie na papier emocji, jakie towarzyszyły mi podczas seansu Tajemnicy Brokeback Mountain. Film ten jest po prostu genialny, a przy tym niesamowicie skromny. Obejrzałam go bez żadnego wymuszenia, bez poczucia przeintelektualizowanej maniery ze strony twórców; po prostu dwoje ludzi w kilku momentach swojego życia…

Proszę mi wybaczyć, ale z powyższych powodów nie napiszę już ani słowa.

Niedokończone życie (An Unfinished Life)
USA, 2005
Reżyseria: Lasse Hallström
Występują: Jennifer Lopez, Robert Redford, Morgan Freeman, Josh Lucas, Becca Gardner
Moja ocena:4/6

Lasse Hallström ma wielki talent do opowiadania z wdziękiem i wyczuciem zdawałoby się małych i nieważnych historii. Tematem jego filmów są ludzie w różnych, najważniejszych momentach swojego życia (Co gryzie Gilberta Grape, Kroniki Portowe), które zazwyczaj związane są z przeprowadzką, ucieczką od „starego” życia i rozpoczęciem nowego etapu. Dzięki delikatności, niespiesznym tempie opowiadania oraz wielkiej sympatii reżysera do swoich postaci filmy ogląda się lekko i z wielką przyjemnością, z poczuciem, jakby leżało się na łące i przyglądało motylkom.
Niedokończone życie ma dokładnie taki sam klimat, jak inne filmy Hallströma – ogląda się go bardzo przyjemnie, delektując się każdym cięciem i dialogiem. Znani i zawsze świetni aktorzy – Robert Redford i Morgan Freeman – nie zawodzą (gorzej na ich tle wypada Jennifer Lopez, ale da się ją znieść).
Historia powrotu samotnej matki z córką do krainy, w której zginął jej mąż, a jego ojciec obwinia ją nadal za tragedię, jest idealnie dopracowana i, mimo wolnego tempa, wciągająca.

Film jest idealny na wiosnę, daje taką samą nadzieję, rozświetla i rozwesela najbliższe otoczenie.

Jak w niebie (Just like heaven)
Reżyseria: Mark S. Waters
Występują: Reese Witherspoon, Mark Ruffalo, Donal Logue, Dina Spybey, Ben Shenkman
Moja ocena:3/6

Komedia romantyczna, która w pierwszych scenach zdaje się być kolejną kopią Uwierz w ducha z Patrickiem Swayze oraz Demi Moore; drobną różnicą jest fakt, iż główna bohaterka nie zostaje zabita, a po wypadku trafia do szpitala w stanie śpiączki.
Jedynym sposobem na uratowanie dziewczyny jest miłość mężczyzny, który zamieszkał (podczas jej śpiączki) w jej mieszkaniu. Tak banalnie prosty jest trzon całego filmu, a żeby nie skończył się on za wcześnie, trzeba było dodać szczyptę dramaturgii – uwodzicielską sąsiadkę, sprzedawcę w księgarni i medium jednocześnie, a przede wszystkim dylemat moralny siostry śpiącej dziewczyny – czy aby nie przyszedł już czas odłączenia śpiącej od aparatury podtrzymującej życie?
Oczywiście nie straszne są bohaterom te przeciwności, ich historia kończy się happy endem i miłością aż po grób (zapewne).

Lubię romantyczne komedie, świetnie się przy nich relaksuję, ale i od nich wymagam sporo: inteligentnego i ciekawego scenariusza, odrobiny humoru (ale tego z wyższej półki, niż przewracanie się na skórce od banana), wywoływania wzruszeń i uśmiechu przełamanego przez zadumę.
Jak w niebie był tylko relaksem, bez większego znaczenia.

Premiery marcowe:

Syriana
Premiera: 03.3.2006
USA, 2005
Reżyseria: Stephen Gaghan
Występują: George Clooney, Matt Damon, Amanda Peet, Michelle Monaghan, William Hurt, Chris Cooper, Greta Scacchi

Kontrowersyjny film na podstawie książki See No Evil: The True Story of a Ground Soldier in the CIA’s War on Terrorism byłego agenta CIA – Roberta Baera, który opisał działalność amerykańskiego wywiadu na Bliskim Wschodzie.

Film nagrodzony Złotym Globem dla Georga Clooneya, jako najlepszego aktora drugoplanowego, nominowany jest również do Oscara w tej kategorii.

Łuk (Hwal)
Premiera: 03.3.2006
Korea Południowa, Japonia 2005
Reżyseria: Ki-duk Kim
Występują: Yeo-reum Han, Si-jeok Seo, Gook-hwan Jeon, Seong-hwan Jeon

Kolejny, po nagradzanym Pustym domu, film koreańskiego reżysera Ki-duk Kima, specjalizującego się w prostych i skromnych opowieściach. W Łuku głównymi bohaterami są starzec oraz 16-letnia dziewczyna, którą mężczyzna znalazł, gdy była niemowlęciem. Od tego czasu mieszkają razem na łódce, a na 17 urodziny dziewczyny mają się pobrać. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna poznaje młodego wędkarza i postanawia z nim uciec.

Jan Paweł II (Pope John Paul II)
Premiera: 03.3.2006
Włochy, USA, 2005
Reżyseria: John Kent Harrison
Występują: Jon Voight, Cary Elwes, James Cromwell, Christopher Lee, Ben Gazzara, Wenanty Nosul

Biografia Jana Pawła II przedstawiająca lata pontyfikatu, wpływ Papieża na losy świata i polityczny ustrój Polski.

Oczywiście znów film nagrany dla telewizji będzie pokazywany w naszym kraju w kinach, ale do tego chyba można się było już przyzwyczaić.

Nieświadomi (Inconscientes)
Premiera: 10.3.2006
Hiszpania, Niemcy, Włochy, Portugalia, 2004
Reżyseria: Joaquín Oristrell
Występują: Leonor Watling, Luis Tosar, Alex Brendemühl, Mercedes Sampietro, Núria Prims

Komedia hiszpańska przedstawiająca historię miłości zagorzałej fanki teorii Freuda, Almy oraz jej szwagra, Salvadora – neuropsychiatry, dla którego miłość jest po prostu burzą hormonalną.

Film został bardzo ciepło przyjęty przez krakowską publiczność w czasie Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

Piekło (L’Enfer)
Premiera: 10.3.2006
Francja, Włochy, Belgia, Japonia, 2005
Reżyseria: Danis Tanovic
Występują:Emmanuelle Béart, Karin Viard, Marie Gillain, Guillaume Canet, Jacques Gamblin

Film na podstawie ostatniego scenariusza napisanego przez Krzysztofa Kieślowskiego wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem (film ten miał być częścią tryptyku: Raj, Czyściec, Piekło).

Trzy siostry łączy tragiczne wydarzenie z przeszłości – 20 lat wcześniej ich ojciec, po wyjściu z więzienia, nie został wpuszczony przez żonę do domu. Chwilę później mężczyzna popełnił samobójstwo. Świadkami tego zdarzenia były dziewczynki, dla których w tamtym dniu skończyło się dzieciństwo.

Skala ocen:
6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)

Więcej na ten temat