Opinie o filmach, które jeszcze goszczą w naszych kinach i z różnych względów powinny być zauważone.

 

W doborowym towarzystwie (In Good Company)
USA, 2004
Reżyseria: Paul Weitz
Wystepują: Dennis Quaid, Scarlett Johansson, Topher Grace, Marg Helgenberger, David Paymer
Moja ocena: 4/6

Chyba nigdy nie śmiałabym zamarzyć, aby twórcy American Pie byliby zdolni (i chętni) do nakręcenia czegoś bardziej wartościowego. Na szczęście stało się zupełnie inaczej i, po całkiem udanym debiucie ‚w kranie filmów niegłupich’ – Był sobie chłopiec, otrzymaliśmy kolejną miłą niespodziankę, jaką jest W doborowym towarzystwie.

Film ten jest dla mnie właśnie zbiorem większych i mniejszych niespodzianek, jednakże wszystkich jednakowo miłych. Pierwszą, największą niespodzianką było to, że film naprawdę nie jest nudny (co niestety zdarzyło się w Był sobie chłopiec); prawdą jest, że niektóre fragmenty toczą się wolno, jednak w żadnym momencie nie mamy ochoty odwrócić oczu i zająć się czymś bardziej pożytecznym.
Drugim, naprawdę wielkim zaskoczeniem, była gra Dennisa Quaida. Po ostatnich jego filmach już postawiłam na nim krzyżyk, nie wierzyłam, iż cokolwiek uda mu się jeszcze dobrze zagrać i… znów niespodzianka – był świetny! Zresztą cała trójka głównych aktorów spisała się na medal.
Trzecie i ostatnie zaskoczenie, to scenariusz – podejmuje on temat stary jak świat – walka ludzi po pięćdziesiątce, pracujących od lat w tej samej korporacji i nieprzygotowanych na zmiany, z „młodym pokoleniem”, yuppie, którzy wkraczają w ustabilizowane i przewidywalne życie „dinozaurów”. Wyniki tego starcia są dość przewidywalne, jednak w wydaniu Paula Witza nowe. Końcówka natomiast, mimo że zachowana w stylu happy endu, zaskoczyła mnie i pozostawiła w stanie zadumy i… z miłym ciepełkiem w sercu.

 

Mechanik (The Machinist)
Hiszpania, 2004
Reżyseria: Brad Anderson
Występują: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón, John Sharian, Michael Ironside

Moja ocena: 4/6

Pełen niepokoju, wrażenia klaustrofobii i panicznego lęku film, przedstawiający kilka dni z życia Trevora Reznika, który od ponad roku nie zmrużył oka. Brak snu doprowadza do osłabienia organizmu, halucynacji i nieprzewidywalnego postępowania, ale czy na pewno? Czy Ivan, przez którego Reznik doprowadził do utraty ręki przyjaciela, na pewno nie istnieje? Czy może ktoś specjalnie utkał gęstą siatkę sprzeczności, aby Trevora zmusić do ucieczki?
Wyjaśnienie zagadki na szczęście nie jest banalne, może jednak pozostawiać niedosyt, dlatego film u mnie ma 4 punkty a nie 5.

 

Sahara
USA, 2005
Reżyseria: Breck Eisner
Wystepują: Matthew McConaughey, Penélope Cruz, Steve Zahn, William H. Macy, Lambert Wilson
Moja ocena: 4/6

Od kilkunastu lat Clive Cussler jest jednym z najpopularniejszych, a także najlepiej sprzedających się pisarzy książek przygodowych. Jego bohateriowie: Dirk Pitt i Al Giordino są asami wśród poszukiwaczy skarbów, zaś każda ich wyprawa kończy się sukcesem.
Ponieważ w kinie byłam ze znawcą pisarstwa Cusslera, najpierw opiszę jego wrażenia: aktorzy bardzo źle dobrani, film nie oddaje klimatu książki, a Pitt zachowuje się jak nadęty dzieciak. Tymczasem ja, jako ta, co przeczytała (bez zachwytów) tylko jedną książkę Cusslera, a przy tym uwielbiam Indianę Jonesa, muszę z ręką na sercu przyznać, że naprawdę dobrze się bawiłam. Wszystko dzieje się bardzo szybko, akcja goni akcję. Pitt faktycznie nie zachwyca, ale już Giordino jest bardzo sympatyczny i swojski. Są wybuchy, pościgi i skarb, czyli wszystko, co powinno być w przyzwoitym kinie przygodowym. Jeżeli zatem nie oczekujemy żadnych uniesień egzystencjalnych, Sahara jest dobrym sposobem na rozrywkę.

Premiery majowe:

Drewniana kamera (The Wooden Camera)
Premiera: 20.5.2005
Francja, Wielka Brytania, RPA, 2003
Reżyseria: Ntshaveni Wa Luruli
Występują: Junior Singo, Dana de Agrella, Innocent Msimango, Lisa Petersen, Jean-Pierre Cassel

Zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia na tegorocznym Festiwalu w Berlinie dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów dla Młodego Pokolenia.
Dwóch trzynastolatków bawi się przy torach, gdy z przejeżdżającego pociągu wypada martwy mężczyzna. Chłopcy znajdują w jego teczce pistolet, a także małą kamerę. Dzielą się zdobyczą i tym samym wybierają przyszłą drogę życia – jeden z nich zostaje szefem młodzieżowego gangu, drugi obserwuje świat przez okienko kamery, rejestrując życie przyjaciół.

 

Królestwo niebieskie (Kingdom of Heaven)
Premiera: 06.5.2005
USA, Maroko, 2005
Reżyseria: Ridley Scott
Występują: Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons, Edward Norton

Najnowsza produkcja podpisana nazwiskiem dobrego, jednak bardzo nierównego reżysera, jakim jest Ridley Scott. W jego przypadku nigdy nie możemy być pewni, czy aby na pewno ten film jest dziełem czy tylko czystą komercją, bez żadnego wniosłego przesłania.
Królestwo niebieskie rozgrywa się w czasach wypraw krzyżowych; młody chłopak zostaje rycerzem, zakochuje się w siostrze króla, a na dodatek ratuje królestwo.

 

Edukatorzy (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Premiera: 20.5.2005
Austria, Niemcy, 2004
Reżyseria: Hans Weingartner
Występują: Daniel Brühl, Julia Jentsch, Stipe Erceg, Burghart Klaußner

Trójka młodych działaczy chce naprawiać świat przed zalewem niesprawiedliwości społecznej. Włamują się do domów bogaczy, przestawiają meble, a także zostawiają napis „Dni twojego bogactwa są policzone”. „Straszenie” rozwija się bardzo obiecująco, dopóki przez zbieg nieprzewidzianych okoliczności nie porywają bogatego biznesmena.

 

Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith)
Premiera: 19.5.2005
USA, 2005
Reżyseria: George Lucas
Występują: Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Ian McDiarmid, Anthony Daniels, Frank Oz, Jimmy Smits, Samuel L. Jackson

Ostatnia część z pierwszej trylogii opowiada o powstaniu wielkiego Imperium, a także o przemianie Anakina Skywalkera w Lorda Vadera.
Ponieważ cały czas mam w pamięci rewelacyjne Gwiezdne Wojny, Imperium Kontratakuje oraz Powrót Jedi, mam nadzieję, że tym razem jednak George Lucas postara się bardziej. To, co przedstawił w ostatnich filmach pokazuje, że nadmiar efektów specjalnych kompletnie niszczy nawet całkiem niegłupi scenariusz… niestety.

 

Zabić prezydenta (The Assassination of Richard Nixon)
Premiera: 19.5.2005
USA, Meksyk, 2004
Reżyseria: Niels Mueller
Występują: Sean Penn, Naomi Watts, Don Cheadle, Jack Thompson, Brad Henke

    Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, kiedy to przeciętny sprzedawca mebli postanowił spełnić swój amerykański sen i zabić Richarda Nixona. Z pistoletem w kieszeni planował uprowadzić samolot, a następnie rozbić go o Biały Dom.

 

Pamięć złotej rybki (Goldfish Memory)
Premiera: 06.5.2005
Irlandia, 2003
Reżyseria: Elizabeth Gill
Występują: Sean Campion, Flora Montgomery, Jean Butler, Peter Gaynor, Fiona Glascott

W Pamięci złotej rybki przedstawiona została grupa ludzi w różnym wieku – od studentów, po profesora wyższej uczelni – którzy bezskutecznie poszukując idealnej miłości, wplątują się w różnego rodzaju trójkąty, kwadraty i inne figury geometryczne, zapominając o uczuciu, a bardziej skupiając się na intrygach.
Film został nagrodzony na kilku niezależnych festiwalach filmowych.

 

Obłęd (The Jacket)
Premiera: 12.5.2005
USA, Wielka Brytania, 2005
Reżyseria: John Maybury
Występują: Adrien Brody, Keira Knightley, Daniel Craig, Kris Kristofferson, Jennifer Jason Leigh

Film opowiada o żołnierzu, który poddany został przymusowemu leczeniu psychiatrycznemu. W trakcie kuracji zaczyna on widzieć przyszłość, przeszłość, a także dziwną kobietę, która staje się jego towarzyszką w podróżach w czasie.

Skala ocen:
6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)