Opinie o filmach, które goszczą w naszych kinach, a z różnych względów powinny być zauważone.

Trzeci
Polska, 2004
Reżyseria: Jan Hryniak
Występują: Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Marek Kondrat
Moja ocena: 4/6

Pod lupę wzięty został związek dwojga dorosłych ludzi – On jest biznesmenem, właścicielem dużej firmy, człowiekiem energicznym, silnym i władczym; Ona – delikatna, czuła, nie potrafiąca pogodzić się z tragedią z przeszłości.

Ukrywane przez lata żale i frustracje powodują, że wyrasta między nimi mur nieporozumień, który skutecznie hamuje wszelkie przebłyski normalności. W momencie kolejnej kulminacji napięć pojawia się ten Trzeci (grany brawurowo przez Marka Kondrata), który przekornie będzie odciągał parę od ich problemów, pozwalając im jednocześnie na pogodzenie i zapomnienie o przeszłości.

Film jest zaskakująco dobry, a jak na polskie warunki – nawet bardzo dobry. Błędem jest jednak przyrównywanie go do „Noża w wodzie” R. Polańskiego. W tamtym filmie najważniejsze było starcie głównych bohaterów – walka samców. W „Trzecim” skupieni jesteśmy tylko i wyłącznie na głównej parze, a tytułowy Trzeci jest tylko miłym przerywnikiem.
Jan Hryniak już w „Przystani” pokazał, że umie się delikatnie skupiać na głównych bohaterach, dyskretnie ich obserwując, z wyczuciem i zrozumieniem podchodząc do ich problemów. Z taką samą sympatią traktuje wszystkich bohaterów „Trzeciego”, przez co i my ich lubimy, wczuwając się w ich sytuację.

Intermission
Irlandia, 2003
Reżyseria: John Crowley
Występują: Colin Farrell, Rory Keenan, Laurence Kinlan, Kelly Macdonald
Moja ocena: 4/6

Pierwsze 20 minut tego filmu było dla mnie wielkim zdziwieniem i niespodzianką; rozważałam nawet możliwość wyjścia z kina. Na szczęście tego nie zrobiłam i miałam okazję zobaczyć jedno z bardziej ‚zakręconych’ dzieł filmowych.

Ta wielowątkowa opowieść przedstawia galerię bardzo różnych bohaterów: chłopaka (który zostawił dziewczynę), złodzieja, porzuconą żonę, policjanta, chłopców mających problemy z dziewczynami, dziewczynę z wąsami i wiele więcej. Początkowo, zdawałoby się niezwiązane ze sobą sceny, w końcu powoli zaczynają się zbiegać i układać w logiczną całość.

Nie umiem powiedzieć, czy film jest dobry, czy nie; w każdym razie oczu od niego oderwać nie mogłam; korzystając z najczęściej pojawiającego się wyrazu w filmie – jest on nieźle pop…


Premiery kwietniowe:

Mechanik (El Maquinista)
Premiera: 01.04.2005
Hiszpania, 2004
Reżyseria: Brad Anderson
Występują: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón, John Sharian, Michael Ironside

Bohaterem „Mechanika” jest Trezor Reznik – robotnik jednej z wielkich fabryk. W jego życiu nie byłoby nic specjalnego, gdyby nie fakt, że Trezor od roku nie zmrużył oka. Brak snu wpływa na jego organizm, a także na świadomość – zauważa osobę, której inni nie widzą. Gdy w fabryce dochodzi do wypadku, którego sprawcą jest Trezor, przełożeni zaczynają się nim interesować, a Trezor popada w jeszcze większe opętanie. Film utrzymany jest w psychodelicznym klimacie i jest chyba jednym z ciekawszych wydarzeń kwietnia.

2046
Premiera: 01.04.2005
Japonia, 2004
Reżyseria: Wong Kar-Wai
Występują: Tony Leung Chiu Wai, Li Gong, Takuya Kimura, Faye Wong, Ziyi Hang

Film znanego i cenionego japońskiego reżysera, twórcy „Spragnionych miłości”, „Happy Together”, „Upadłe Anioły” czy też „Chungking Express”. Również w tym filmie najważniejszą kwestią jest miłość i zarazem samotność ludzi, którzy spotykają się w tytułowym pokoju 2046 w pewnym hotelu. Jak zawsze u Kar-Wai, historia jest tylko jedną płaszczyzną filmu, w innych warstwach otrzymujemy piękne zdjęcia, grę niuansów i niedomówień oraz możliwość własnej interpretacji wszystkiego, co widzimy.

Zakopana Betty (Undertaking Betty)
Premiera: 01.04.2005
Wielka Brytania,USA,Niemcy, 2002
Reżyseria: Nick Hurran
Występują: Brenda Blethyn, Alfred Molina, Christopher Walken, Robert Pugh, Naomi Watts

    Typowa brytyjska komedia w fantastycznej obsadzie i z równie ciekawym scenariuszem. Boris (grany przez mojego ulubieńca – Alfreda Molina) zawsze marzył, żeby poślubić Betty, jednak ta wybrała innego. Po latach pojawiła się możliwość ponownego zbliżenia do Betty – śmierć jej teściowej, którą pochować ma zakład Borisa. Przy okazji wychodzi na jaw romans męża Betty z sekretarką, a Boris musi walczyć z właścicielem drugiego zakładu pogrzebowego w okolicy.

11:14
Premiera: 08.04.2005
USA, Kanada, 2003
Reżyseria: Greg Marcks
Występują: Hilary Swank, Colin Hanks, Rachael Leigh Cook, Patrick Swayze, Ben Foster

Film dla lubiących puzzle… i nie tylko. Pięciu głównych bohaterów, pięć wydarzeń i historii, niespodziewanie łączących się w całość.

Genesis
Premiera: 08.04.2005
Francja,Włochy, 2004
Reżyseria: Claude Nuridsany, Marie Pérennou
Występują: Sotigui Kouyaté

Po „Mikro-” i „Makrokosmosie” przyszedł czas na zmierzenie się z powstaniem wszechświata i gwiazd. Przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu powstał film starający się poetyką dorównać najlepszemu dziełu – „Mikrokosmosowi”.

Sahara
Premiera: 14.04.2005
USA , 2005
Reżyseria: Breck Eisner
Występują: Matthew McConaughey, Penélope Cruz, Steve Zahn, William H. Macy, Lambert Wilson

W końcu kino wyciągnęło swoją ‚mackę’ po zasoby mistrza powieści przygodowych – Clive’a Cusslera i uznaną za jego najlepszą powieść, „Saharę”.

Głównym bohaterem filmu (jak i większości książek Cusslera) jest Dirk Pitt z NUMA (Naukowej Agencji Badań Podmorskich), dzielny i odważny (nie raz patrzący śmierci w twarz) naukowiec, a jednocześnie przystojny i nie stroniący od towarzystwa pięknych kobiet mężczyzna. W kryzysowych sytuacjach może on zawsze liczyć na pomoc wiernego przyjaciela – Ala Giordinio.

W „Saharze” Dirk walczy z epidemią dziesiątkującą ludy afrykańskie, poznaje piękną wysłanniczkę ONZ – Evę Rojas, a co najciekawsze – przechodzi przez Saharę na piechotę bez śladu zadyszki.

 

Tłumaczka (The Interpreter)
Premiera: 15.04.2005
Wielka Brytania, 2005
Reżyseria: Sydney Pollack
Występują: Nicole Kidman, Sean Penn, David Zayas, Eric Keenleyside, Adrian Martinez

Po blisko 5 letniej przerwie świetny reżyser Sydney Pollack powraca na ekrany. Tłumaczka pracująca w ONZ podsłuchuje rozmowę, z której wynika, że planowane jest morderstwo afrykańskiego przywódcy. Chcąc uratować życie ofiary jednocześnie sama staje się celem morderców.


Skala ocen :

6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)