Opinie o filmach, które goszczą w naszych kinach, a z różnych względów powinny być zauważone

Jestem
Polska, 2005
Reżyseria: Dorota Kędzierzawska
Występują: Piotr Jagielski, Agnieszka Nagórzycka, Edyta Jungowska
Moja ocena: 4/6

Bardzo miła niespodzianka i odskocznia od codziennych mniejszych i większych trosk.
Na kilka chwil zapadamy się w świat Kundla – niechcianego chłopca (wybitnie odtwarzanego przez debiutanta Piotra Jagielskiego), próbującego znaleźć dla siebie przestrzeń w otaczającym świecie.

Reżyserią zajęła się Dorota Kędzierzawska, słynąca, już nie tylko w Polsce, jako „ta od spraw dziecięcych” – świetnie ujmująca i rozumiejąca świat zdawałoby się bardzo prosty, jednak w swej prostocie bardzo skomplikowany; świat, w którym dzieciństwo nie oznacza wesołej zabawy, lecz podejmowanie decyzji oraz życie, którego nie pozazdrości żaden dorosły.
   Jestem wypełnia lukę w polskiej kinematografii, przestrzeń, która powstała pomiędzy „dziełami” Olafa Lubaszenko, a pseudowybitnym filmem pana Falka. Jestem nikogo nie chce umoralniać, nikogo nie chce zmienić, a jedynie, pokazując kilka dni z życia Kundla, daje nam czas na zastanowienie się, przemyślenie ważnych spraw, na które w pospiechu każdego dnia nigdy nie znajdziemy chwili.
Za tę misję, a także za spokojne i cierpliwe „robienie swojego”, cześć i chwała Dorocie Kędzierzawskiej.

Harry Potter i Czara Ognia (Harry Potter and the Goblet of Fire) USA, 2005
Reżyseria: Mike Newell
Wystepuja: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Jason Isaacs, Gary Oldman, Miranda Richardson, Alan Rickman, Maggie Smith, Timothy Spall
Moja ocena: 5/6

Ocena może trochę zawyżona dla osób, które nie czytały żadnego tomu Harry’ego Pottera ani też nie widziały poprzednich filmów; mimo to myślę, że fani HP zgodzą się ze mną, że Czara Ognia jest najlepszą dotychczasową adaptacją kultowych już książek, a także naprawdę bardzo dobrym filmem.
Oczywiście, pominięte zostały niektóre poboczne watki, wstawiono kilka scen i dialogów, których nie było w książce, ale co najważniejsze, zachowano mroczny klimat powieści, która przeistoczyła się z niefrasobliwej bajki dla dzieci w niezły thriller.
Tak jak czytelnicy dorastają do kolejnych tomów/filmów, tak samo zmieniają się aktorzy – na korzyść. Harry odtwarzany przez Daniela Radcliffe’a już nie wypowiada swoich kwestii jak wykutych na pamięć wierszyków, ale naprawdę gra! O aktorstwie dorosłych bohaterów nie ma co wspominać – jak zawsze na najwyższym poziomie. Całość przerażająca (przyznaję się, zdarzyło mi się dwa razy zamknąć oczy, a raz nawet podskoczyć w fotelu, mimo że książkę znam na pamięć), dokładnie taka jaka powinna być.
Brawo Mike Newell.

Premiery grudniowe:

Jestem przy tobie (Main Hoon Na)
Premiera: 02.12.2005
Indie, 2004
Reżyseria: Farah Khan
Występują: Shahrukh Khan, Sushmita Sen, Sunil Shetty, Zayed Khan, Amrita Rao

Debiut reżyserski scenarzystki takich hitów Bollywood jak Czasem słońce, czasem deszcz. Shahrukh Khan tym razem nie jest zbuntowanym synem, a  „bodyguardem” uroczej Sajany.
Nie brakuje w tym filmie miłości, muzyki, tańca oraz wszechobecnej tradycji indyjskiej oraz… kiczu.
Fani Bollywood nie będą zawiedzeni.

36 (36 Quai des Orfevres)
Premiera: 02.12.2005
Francja, 2004
Reżyseria: Olivier Marchal
Wystepują: Daniel Auteuil, Gérard Depardieu, André Dussollier, Roschdy Zem, Valeria Golino

Film porównywany do znanego spotkania na planie Al Pacino i Roberta DeNiro – Gorączki.
Dwóch policjantów z Paryża ma za zadanie rozprawić się z gangami terroryzującymi miasto. Ten, który pierwszy zaprowadzi porządek, zostanie komendantem. Rozpoczyna się walka z przestępcami, z czasem… i z byłymi przyjaciółmi.

Mars
Premiera: 02.12.2005
Rosja, 2004
Reżyseria: Anna Melikian
Występują: Yuri Kutsenko, Nana Kiknadze, Artur Smolyaninov, Yevgeniya Dobrovolskaya, Nadja Kamenkovitch

Jeden dzień spędzony w dziwnym miasteczku Mars może zmienić całe życie.
Przekonuje się o tym bokser Borys, który uciekając trafia właśnie do Marsa (prawdziwa nazwa miasteczka to Marks, ale na informacji na stacji kolejowej odpadła jedna literka). Poznaje tu nowych przyjaciół, stara się ułożyć sobie życie, jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć.

3 pokoje melancholii (Melancholian 3 huonetta)
Premiera: 02.12.2005
Finlandia, 2004
Reżyseria: Pirjo Honkasalo

Trzy epizody – trzy poetyckie obrazy współczesnych młodych Rosjan. Pierwszy pokój przestawia kadetów szkoły wojskowej w Petersburgu, drugi – mieszkańców zniszczonego miasta Grozne, trzeci – nastolatka zgwałconego przez żołnierza.
Trzy zdawałoby się różne opowieści łączy motyw wojny, na którą każdy z bohaterów w końcu trafia.

Skala ocen:
6 – wybitny (wiem, że do niego wrócę)
5 – bardzo dobry
4 – dobry
3 – całkowicie przeciętny
2 – oj, źle jest
1 – nie zbliżać się do kina! (gorzej być nie może)