Keith Ablow
Architekt  (The Architect)
Tłum. Andrzej Sawicki
Dom Wydawniczy REBIS, 2008

Keith Ablow, podobnie jak Frank Clevenger, bohater jego ostatnio popełnionych thrillerów: PsychopatyArchitekta, jest wziętym psychiatrą sądowym, którego opinii zasięgano w całej masie najgłośniejszych spraw sądowych. Psychopata to powieść o Autostradowym Zabójcy, siejącym zgrozę w całym kraju, którego Clevenger „leczy” za pośrednictwem listów publikowanych w New York Timesie. Co z tego „leczenia” wynika i czy ostatecznie udaje się złapać przestępcę… thrillermaniacy zdążyli już zapewne poznać odpowiedź. Być może zaintrygowani Psychopatą sięgną także po pachnącego jeszcze drukarnią Architekta, w którym postacią numer jeden jest również Frank Clevenger.

Zarówno w Psychopacie, jak i w Architekcie nasz bohater boryka się nie tylko z klasycznym złym charakterem, ale również z postępkami adoptowanego syna Billy’ego. Chłopak stąpa po niezwykle grząskim, posypanym narkotykami gruncie, po drodze pełnej niebezpiecznych zakrętów, za którymi czają się degeneraci. Przybrany ojciec, pomimo iż jest doświadczonym psychiatrą, a i nie gorszym psychologiem, nie bardzo wie, jak poradzić sobie z wyrastającym na złego człowieka nastolatkiem. Pracująca dla FBI przyjaciółka Clevengera – Whitney McCormick – robi, co może, aby wyciągnąć bohatera z psychicznego dołka. Podobnie najlepszy jego kumpel – North Anderson. Obaj długo już ze sobą współpracują, darzą wzajemnym szacunkiem i znają jak przysłowiowe łyse konie.

Kiedy w kraju dochodzi do serii wyjątkowo specyficznych zabójstw, Clevenger zmuszony jest przestawić się mentalnie na inne tory. Wraz z Andersonem i McCormick usiłuje dociec, kto morduje i, rzecz jasna, dlaczego. Sprawca długo pozostaje nieuchwytny, a metody, jakimi posługuje się, by odbierać życie, wzbudzają ogólne zamieszanie i zdziwienie. Posługuje się on bowiem w sposób perfekcyjny skalpelem, przez co policja mylnie sądzi, iż zabójcą jest chirurg.
W międzyczasie syn Clevengera zostaje przyłapany na posiadaniu narkotyków i trafia do więzienia. Medyk – były alkoholik – podejmuje kolejną walkę, tym razem z nałogiem. Jego życie obraca się do góry nogami. W momencie, kiedy zaczynamy zastanawiać się, do czego to wszystko prowadzi, nasz psychol popełnia kolejną zbrodnię.

Nie jest tajemnicą, kto morduje, do pewnego momentu tajemnicą jest – dlaczego.
Wzięty architekt West Crosse projektuje domy dla wyjątkowo zamożnych klientów. Nie zawsze jednak ogranicza się tylko do projektowania samych domów. Nierzadko jego cel jest znacznie bardziej „wzniosły”. Projektuje on bowiem także życie swoich klientów. W jaki sposób? Zabijając członków ich rodzin. W jakim celu?

Cóż, trzeba przyznać, że konstrukcja osobowości bohaterów, narracja i fabuła to niewątpliwe atuty powieści, jeśli jednak chodzi o sam finisz książki, w tym o odpowiedź na postawione wcześniej pytanie, Ablow nie wysilił się za bardzo. Odniosłem wrażenie, że zabrakło mu konceptu na ścinające z nóg zakończenie, przez co mamy do czynienia z dość błahym finito, nie wywołującym zaskoczenia, a jedynie zdziwienie, bynajmniej nie w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Mimo defektu, jakim jest finał, powieść Architekt to dość solidny thriller. Czytelnikom, którzy mieli okazję zapoznać się z Psychopatą i którym ta książka przypadła do gustu, daję słowo, że także i po lekturze Architekta będą usatysfakcjonowani. Zaś tym, którzy z twórczością Ablowa nie mieli wcześniej do czynienia, najnowszą jego powieść polecam jako niezobowiązującą lekturę na urlop.