Neko Case
Blacklisted
Bloodshot 2002

Neko Case jest artystką country. Neko Case to jednak country, które ma niewiele wspólnego z wykonawcami, z którymi zazwyczaj kojarzy się ten gatunek muzyczny, jak Dolly Parton, Shania Twain czy Garth Brooks.

Po pierwsze, Neko Case dysponuje głosem, który sam w sobie jest w stanie udźwignąć nawet pozornie niezbyt intrygujący utwór. Na dodatek znakomicie dawkuje swoje wokalne umiejętności, aby wywołać u słuchaczy określony nastrój.
Po drugie, utwory tej artystki niewiele mają w sobie beztroski, jaką często łączy się z muzyką country. Twórczość Case jest mroczna, a zarazem nasycona niezwykłym liryzmem. Zaś ciemne kolory, jakimi przesiąknięta jest jej muzyka, połączone są z zapadającymi w ucho i pamięć melodiami. Jej płyta z 2002 roku, zatytułowana Blacklisted, jest tego dobrym przykładem.

Rozpoczynający płytę utwór Things That Scare Me wprowadza słuchacza w nastrój całości, która niespiesznie rozwija się w przejmujące Deep Red Bells. Następnie po drodze spotykamy nostalgiczne Tightly, pozornie tylko bezpretensjonalne I Missed the Point, a nasza wędrówka kończy się z majestatycznym Ghost Wiring. W każdym z tych utworów czysty i głęboki głos Case snuje opowieści o namiętności i jej utracie w sposób daleki od pretensjonalności.

A średnio przekonanym do twórczości Case, polecam rozpocząć słuchanie płyty od utworu tytułowego. Albo od Runnin’ Out of Fools (prawdziwy popis wokalny Case). Zawsze można też zacząć ab ovo, czyli od Things That Scare Me. Przygodę z Blacklisted można właściwie rozpocząć od każdego utworu. To płyta bez mielizn.

Oficjalna strona Neko Case