Jarboe / Nic Le Ban
Knight of Swords / The Beggar
Vivo Records 2005

Niedługo minie 10 lat, odkąd zespół Swans zakończył swoją działalność. Jednak dwa filary tej kultowej nowojorskiej grupy, czyli Michael Gira oraz Jarboe, wcale nie udali się na wcześniejszą emeryturę. Wręcz przeciwnie – nadal raczą fanów swymi muzycznymi dokonaniami, z tą tylko różnicą, że już nie pod szyldem Łabędzi.

Dwupłytowy album Knight of Swords / The Beggar, będący wspólnym przedsięwzięciem Jarboe oraz Nica Le Bana, gitarzysty jej obecnej formacji the Living Jarboe, to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Nie dość, że wydany w limitowanej edycji (600 numerowanych egzemplarzy), to na dodatek ukazał się nakładem naszej rodzimej wytwórni Vivo Records.

Knight of Swords to dziewięć utworów skomponowanych i nagranych wspólnie przez Jarboe oraz Le Bana na – jak głosi napis na wewnętrznej stronie płyty – parnym głębokim Południu (Stanów Zjednoczonych – dopisek M.J.). Wyjątek stanowi zarejestrowana w Izraelu kompozycja Knight 5, za oprawę muzyczną której odpowiada Y. Malka. Knight of Swords to płyta, którą określiłabym mianem mrocznego minimalizmu. Warstwa kompozycyjna nieodparcie przywodzi na myśl dokonania Swans, zaś wokalne eksperymenty Jarboe można w pewnym stopniu przyrównać do twórczości Diamandy Galas.

The Beggar, dedykowana tragicznie zmarłemu w 2002 roku wokaliście grupy Alice in Chains, Layne’owi Staleyowi, to płyta zawierająca siedem utworów skomponowanych i wykonanych w całości przez samego Nica Le Bana. Podobnie jak na Knight of Swords, kompozycje stricte instrumentalne przeplatają się z utworami śpiewanymi (słowo piosenka jest tu zdecydowanie nie na miejscu). The Beggar to płyta w dużej mierze akustyczna, która przypomina zapis koncertu z serii unplugged. Niektóre kompozycje brzmią wręcz niczym te spokojniejsze dokonania wspomnianej już grupy Alice in Chains, nie tylko, jeśli chodzi o muzykę – wokalnie Le Ban momentami naprawdę przypomina Layne’a Staleya. Zamykająca płytę ponad dwudziestominutowa instrumentalna kompozycja Pure Mind Part I przywodzi z kolei na myśl eksperymentalne dokonania Sonic Youth.

Reasumując, podwójne wydawnictwo Knight of Swords / The Beggar powinno ukontentować nie tylko fanów mrocznej Jarboe i Swans, ale również wszystkich lubujących się w klimatach muzyki rockowej, avant-popu, a nawet gotyku.

Jarboe
Knight of Swords
Knight One
Knight Two
Knight Three
Knight Four
Knight Five
Knight Six
Knight Seven
Knight Eight
Knight Nine

Nic Le Ban
The Beggar
Opel
Rumi
Dead Done Died
Pentameron
Friend
Zero
Pure Mind Part I