The Gossip
Standing in the Way of Control
Kill Rock Stars 2006

Kiedy w Wysokich Obcasach ukazał się artykuł o Beth Ditto, wokalistce The Gossip, zatytułowany Tłusta lesbijka z Arkansas, oczyma duszy ujrzałam już strumień pomyj, który lada moment miał wystrzelić z gardeł niektórych czytelników. I miałam rację: dobitną reakcją była seria niewybrednych komentarzy na forum, w którym część rozmówców wyraziła źle zawoalowane oburzenie front(wo)menką The Gossip, która ma odwagę być gruba, homo i czuć się z tym znakomicie. Do diaska z nimi!

Ditto to artystka wyrazista i nietuzinkowa, a śpiewa tak jakby miało nie być jutra. Chociaż można się tego spodziewać po kimś, kto został oficjalnie uznany za najbardziej cool w roku 2006* .
Rzecz jasna, z taką etykietką eskalacja oczekiwań jest nieunikniona. Noblesse oblige. Nie jestem w stanie stwierdzić czy Ditto jest rzeczywiście najbardziej cool, ale jedno jest pewne: Ditto jest cool. Wygadana i zbuntowana, a jednocześnie wrażliwa i nadspodziewanie liryczna, Beth jest znakiem firmowym energicznego tria, które w zeszłym roku wydało swoją trzecią płytę, Standing in the Way of Control.

Album został skrojony wprawną ręką, prezentując soczyste brzmienie połączone z kapitalnym głosem Ditto. Dziesięć kawałków to wachlarz melodii od najbardziej skocznych (utwór tytułowy lub Listen Up!) po te lekko łzawe (Coal to Diamonds). Jednocześnie jest to płyta-statement: podrygując w rytm bębnów Hanny Blilie, można posłuchać, co Ditto ma do powiedzenia na temat bushowskiej polityki w kwestii gejowskich małżeństw (Standing in the Way of Control), poszukiwania własnej drogi w życiu (Fire With Fire), tudzież kwestii czysto personalnych (Coal to Diamonds, Yr Mangled Heart).

Prosta, acz potężna muzyka The Gossip ma właściwości wybuchowe (co prawda mniej surowe niż na poprzedniej płycie, Movement), a jednocześnie inspiruje i energetyzuje. Jest to jedna z tych płyt, która dosłownie szarpie słuchaczy za rękaw, ciągnąc w stronę zadymionego parkietu w rockowym klubie. A zanim zdążycie się spostrzec, zostaniecie uprowadzeni przez the coolest personę 2006 i jej dwójkę popleczników. Bawcie się dobrze!

——-
* copyright by NME

The Gossip
Standing in the Way of Control
Fire with Fire; Standing in the Way of Control; Jealous Girls; Coal to Diamonds; Eyes Open; Yr Mangled Heart; Listen Up!; Holy Water; Keeping You Alive; Dark Lines

artykuł w Wysokich Obcasach