Dream Theater
SCORE
20th Anniversary Word Tour
Live With The Octavarium Orchestra

 

Minęły niespełna dwa lata od ostatniego wydawnictwa DVD spod znaku Dream Theater. W roku 2004 mogliśmy się cieszyć wspaniałym albumem koncertowym Live at Budokan, który ukazał się tak w wersji DVD jak i CD. Po zeszłorocznym wielkim sukcesie najnowszego studyjnego albumu Octavarium i wspaniałej trasie koncertowej Octavarium World Tour 2005/2006, która nie ominęła Polski (przepiękny koncert, który Dream Theater zagrał 4 października 2005 roku w poznańskiej Hali Arena) w sklepach pojawia się właśnie najnowsze koncertowe dzieło Teatru Marzeń. SCORE, bo o nim właśnie mowa, jest podwójnym DVD i potrójnym CD albumem. Album ten został wydany z okazji dwudziestolecia zespołu i stanowi ukoronowanie światowej trasy koncertowej.

Już od pierwszego momentu, niemalże od pierwszego zetknięcia z pudełkiem, wyraźnie daje się odczuć, że trzymamy rękach coś niezwykłego. Osobiście nie mogłem oprzeć się takiemu wrażeniu; po uruchomieniu płyty okazało się bardzo szybko, że to, co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Sama oprawa graficzna wydawnictwa jest ciekawa i widać wyraźny postęp w zestawieniu choćby z Live at Budokan. Już pierwsze dźwięki pokazują, że jakość nagrania jest doskonała, niemalże studyjna.

Pierwsze utwory wykonywane są z niezwykłą fantazją, brawurą, a jednocześnie wyczuciem tam, gdzie owo wyczucie znaleźć się powinno. Najciekawszą cechą SCORE jest to, że zawiera ono w sobie utwory, których wcześnie nie mieliśmy okazji usłyszeć na oficjalnych wydawnictwach koncertowych czy nawet studyjnych. Zespół zabiera nas po wstępie w podróż przez historię działalności – pojawiają się tu takie tytuły, jak Another Won czy Afterlife jeszcze z czasów MAJESTY. Wspaniale wykonany Under a Glass Moon nie pozostawia wątpliwości, kto jest numerem jeden wśród zespołów uprawiających sztukę spod znaku szeroko rozumianego rocka progresywnego. Największym smaczkiem pierwszej części jest utwór pochodzący z czasów, kiedy zespół nagrywał album Falling Into Infinity – Raise The Knife, i który ostatecznie nie znalazł się wtedy na albumie.

Druga część koncertu nagrana została przy współudziale orkiestry pod batutą Jamshieda Sharifi. Wszystkie partie orkiestrowe zostały wspaniale zaaranżowane i doskonale pasują do całości. Dzięki temu udało się uniknąć takiej sytuacji, jaką mieliśmy przy słynnym S&M Metalliki, gdzie orkiestra niejednokrotnie wchodziła zespołowi w drogę. Niesamowite wrażenie robi Six Degrees Of Inner Turbulence zagrane w całości (!) przy współudziale orkiestry, podobnie rzecz się ma z Octavarium. Na deser zespół zaserwował cudownie zaaranżowany z orkiestrą utwór Metropolis z albumu Images And Words. Całość ogląda się jednym tchem… a raczej z zapartym tchem.
Jak już wcześniej wspomniałem, SCORE jest wydawnictwem dwupłytowym. Druga płyta zawiera znakomicie przygotowany film dokumentalny THE SCORE SO FAR… o historii zespołu. Możemy tam między innymi zobaczyć zdjęcia z wycieczki Johna Petrucci, Mike’a Portnoya i Johna Myunga do Berklee College of Music, uczelni, którą kończyli muzycy. Poza filmem dokumentalnym, na drugiej płycie znajdziemy także dodatkowe utwory oraz, uwaga… specjalną animację do Octavarium.

Charakterystyczne jest to, że słuchając kolejnych albumów Dream Theater za każdym razem myślałem, że zespół nie jest już w stanie mnie zaskoczyć, że oto ich muzyczne opus magnum. A jednak SCORE po raz kolejny udowadnia, że Dream Theater jest zespołem, który nigdy nie zejdzie poniżej i tak już bardzo bardzo wysokiego poziomu. Co więcej, z biegiem lat grupa wciąż pnie się do góry pozostawiając daleko za sobą konkurencję. SCORE to prawie trzy godziny porywającej, cudownej, dopracowanej do perfekcji muzyki. Jedyną wadą tego wydawnictwa jest jego cena: 104,90 zł. Jednak pamiętajmy, że prawdziwa sztuka zawsze była, jest i będzie w cenie.