Diamanda Galas
Defixiones: Will and Testament
Mute 2003

The world is going up in flames
Diamanda Galas Orders from the dead

„Jak mogę wyłupić swoje oczy?” pyta  głosem Galas pewna kobieta, która w utworze ormiańskiego poety Siamanto była świadkiem brutalnego mordu i spalenia grupy ormiańskich kobiet przez swoich tureckich sąsiadów. Te właśnie słowa można usłyszeć podczas ponad 30-minutowej kompozycji „Ter Vogormia”, która otwiera płytę live Diamandy Galas Defixiones: Will and Testament.

Defixiones to ostrzeżenia wyryte na nagrobkach, poprzysięgające zemstę tym, którzy ośmielą się zakłócić spokój zmarłych. Płyta Defixiones: Will and Testament jest w całości poświęcona tzw. „małemu holocaustowi” – masowym mordom popełnianych przez Turków na Ormianach, Asyryjczykach oraz Grekach w latach 1914 – 1923. Nie sposób zrozumieć przesłania tej płyty bez zapoznania się z obszernym librettem. Lektura tekstów, śpiewanych przez artystkę w językach, m.in. ormiańskim, tureckim, niemieckim, francuskim, greckim i angielskim otwiera przed słuchaczem otchłań ludobójstwa, będąc jednocześnie wspomnieniem i przestrogą. Galas woła słowami takich poetów jak Siamanto, Adonis, Nerval, Henry Michaux, Paul Celan i swoimi,  wykrzykując własną rozpacz po tragedii, która ulega powolnemu wymazywaniu z ludzkiej pamięci.

„Nie zapomnij mnie; moja krew na zawsze wypełni powietrze, którym oddychasz” śpiewa Galas w „Orders from the dead”, jednym z trzech anglojęzycznych utworów na płycie. Cały album jest wypełniony niemalże całkowicie przez głos Galas, wsparty od czasu do czasu ascetycznym brzmieniem jej fortepianu i oklaskami widowni.

Defixiones: Will and Testament jest surowym, wstrząsającym odtworzeniem czegoś, co wymyka się słowom. „Moja śmierć jest zapisana na skale, której nie można złamać” przemawia na płycie jedna z ofiar. Galas, która użycza swojego niesamowitego głosu jego cierpieniu, poprzez płytę Defixiones: Will and Testament staje się taką skałą.

PS.  Strona o płycie , gdzie można znaleźć obszerne omówienie tematyki albumu, bazę linków oraz teksty utworów przetłumaczone na język angielski.