Markku Peltola
Buster Keatonin Ratsutilalla
Klangbad 2004

Solowy debiut fińskiego artysty to propozycja tyle niszowa, co uniwersalna, zaś przy okazji poważne wyzwanie dla zwolenników ujmowania współczesnej muzyki w klamry kategorii klasyfikacyjnych. Konia z rzędem temu, kto zdoła nad nią zapanować i doprowadzić ją do właściwego boksu.

Markku Peltola wraz ze swoim zespołem przygotował zbiór utworów, które uwodzą zarazem prostotą i wyrafinowaniem. W rzeczy samej, ta muzyka jest niczym filmy z Busterem Keatonem – nieco staroświecka, przepełniona melancholią, wzruszająca i jednocześnie zabawna. I oczywiście obywa się bez słów.

Głos ludzki występuje tu niemal wyłącznie w postaci wokaliz; pierwszy plan zarezerwowano dla instrumentów. Otwierający płytę Sähkösatula zdominowały skrzypce. Dalej – jak w nastrojowym, nieco niepokojącym Pienet Pelinappulat –  pojawiają się one w osobliwym, fascynującym duecie z gitarą basową. Znajdziemy tu także kompozycje (Ou-Ou-Ah?  i  Väsynyt Susi), w których głównymi bohaterami są wszelkiej maści gitary: elektryczna, akustyczna oraz slide. Kuuma Voi Olla… i Lumimies to z kolei przepyszne dialogi rozpisane na sekcje dętą i perkusyjną, które zadowolą wielbicieli tak Toma Waitsa, jak Tortoise.

Buster Keatonin Ratsuilalla emanuje klimatem dużego miasta, jednak nie tyle pulsującego centrum, ile raczej niezbyt dobrze oświetlonych zaułków, „szemranych” knajp i barów oraz portowych nabrzeży. Skojarzenia z atmosferą filmów braci Kaurismäki nie będą tu przypadkowe – wszak Peltola to aktor, który zagrał w Człowieku bez przeszłości, zaś studio filmowe Sputnik OY otrzymało od autorów płyty specjalne podziękowania.

I jeszcze jedno – płyta sygnowana jest co prawda jednym nazwiskiem, ale stanowi fantastyczny przykład pracy zespołowej.  Muzycy wyraźnie grają ze sobą, a nie obok siebie. Ich sprawność warsztatowa nie pozostawia cienia wątpliwości, a mimo to udaje im się uniknąć zadęcia i pseudowirtuozerskich ciągot. To muzyka stworzona z pasją, lecz na luzie. Miło posłuchać.

Markku Peltola
Buster Keatonin Ratsutilalla
Tracklist: Sähkösatula / Notskilla / Lyijysulka Sulaa / Ou-Ou-Ah? / Mexico / Pienet Pelinappulat / Boogieman / Väsynyt Susi / Kuuma Voi Olla Mut’ Ei Koskaan Kylmä / Lumimies / Alaskan Avotulet