An Pierlé
Helium Sunset
Warner Music 2002

 

Chcę grać, śpiewać, tworzyć muzykę i tańczyć, a jeśli to możliwe, wszystko naraz miała powiedzieć mała An Pierlé. Dzisiaj, kiedy An dorosła, zasiada na wielkiej gumowej piłce przed fortepianem i zaczyna snuć opowieści o sobie. Jestem błaznem/nie jestem miła/flirtuję wykuta z lodu/ale tak naprawdę boję się – śpiewa w utworze „Sorry”, otwierającym jej drugą studyjną płytę „Helium Sunset”.

Właściwie należałoby nazwać tę płytę autokomentarzem. Pierlé poddaje samą siebie wnikliwej i bardzo szczerej ocenie, unikając przy tym zarówno nadmiernej pretensjonalności, jak i mdłych banałów. Jej muzyka jest nierozerwalnie powiązana ze słowem. To właśnie słowa Pierlé budują jej utwory, nadając im pożądany charakter. Mroczne, sarkastyczne i czułe teksty  wsparte są brzmieniem jej fortepianu, wzbogaconym o instrumentarium, na które składają się między innymi wiolonczela (w dynamicznym, najbardziej wyrazistym na płycie, utworze „Sister”), gitary oraz elektroniczne efekty dźwiękowe, dzięki którym utwory z płyty łapią oddech, nie tracąc jednak ciepłego, osobistego klimatu.
Pierlé tworzy muzykę delikatną, lecz intensywną, która stanowi kontrastowe tło dla jej słów odsłaniających pragnienie krzyku („Here In The Woods”). Nigdy nie zrobiłam nic dziwnego, po prostu żyję… robię głupie rzeczy ze swoim życiem stwierdza w „Once Again”, aby dodać jeszcze, że to moje poszukiwania tych rzeczy, które ukrywam przed sama sobą („Here In The Woods”). Te wyznania budują naszą mocną, niespokojną relację z artystką i to sprawia, że słuchanie „Helium Sunset” staje się przeżyciem intymnym.

Nie jestem silna, ponieważ za bardzo boję się niezrozumienia, chociaż tak naprawdę nie mówię nic – twierdzi An w „Sister”. Płyta „Helium Sunset” dowodzi czegoś innego. Czegoś, na szczęście, zupełnie innego.

 

An Pierlé
Helium Sunset
tracklist:
Sorry/As Sudden Tears Fall/Nobody’s Fault/Sister/Kiss Me/Helium Sunset/Medusa/Once Again/Sing Song Sally/Leave Me There/Walk/Here In The Woods /utwór ukryty/