fot. qute, stock. xchng

Wyrazić adekwatnie znaczenie sisu jest zadaniem karkołomnym. Słowo to, praktycznie niemożliwe do jednoznacznego przetłumaczenia, stanowi narodową cechę Finów i oznacza m.in. odwagę, wytrzymałość, hart ducha i siłę woli, która umożliwia przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Sisu nie oznacza jednak płytkiego optymizmu, który może zaślepić jednostkę. Nie opiera się również na posępnej determinacji. Sisu to nieodłączny, jeśli nie główny, element fińskiej duchowości i metafizyki. To esencja wewnętrznej siły jak i fizycznej krzepy, która potrafi zwalczyć wszelkie przeciwności losu.

Oto jak sami Finowie określają sisu (cytaty autora zaczerpnęła z niezwykle interesującej strony connectedtofinland.com, zajmującej się wszystkim co fińskie):

Yeoma, Helsinki
:
Nie da się tego jednoznacznie wytłumaczyć. Wątpię czy jakikolwiek Fin potrafiłby to w pełni objaśnić, nie zapominając o żadnym istotnym elemencie. Można nazwać to nieugiętością, można nazwać głupotą, można nazwać silną wolą – wszystkie określenia są poprawne.
Według mnie, chodzi głównie o umiejętność kończenia tego, co się zaczęło, niezależnie czy mówimy o przebijaniu się przez kamień* czy o czymkolwiek innym. Chodzi o doprowadzenie sprawy do końca, bez względu na trudności, jakie się spotyka w trakcie.

Janz, Rovaniemi
Większość Finów wciąż posiada sisu czy sisua, jak my to nazywamy… tylko pod różną postacią.
Na przykład: mój tato pracował jako robotnik budowlany przez 38 lat, pracując od 8 do 11 godzin dziennie, 4-5 dni w tygodniu po to, aby jego dzieci miały zapewnione dostatnie życie. To jest właśnie sisu!
Siła psychiczna, odwaga, upór, kończenie tego co się zaczęło, na przekór wszelkim trudnościom, i wspieranie swojej kultury i języka. Sisu ma wiele różnych aspektów… w zależności od osoby. Sisu nie jest cechą wyłącznie fińską. Dostrzegam je w wielu innych kulturach.

Gdyby pokusić się o podanie przyczyn wielkiej wagi, jaką Finowie przywiązują do konceptu sisu, można wyodrębnić dwa czynniki: historyczny i geograficzny. Historia Finlandii nasiąknięta jest aktami oporu wobec rosyjskiej dominacji oraz burzliwą relacją ze Szwecją. Te dwa kraje przez długi czas wyrywały między sobą fiński ląd, który przechodził z rąk do rąk aż do 1917 roku, kiedy wreszcie Finlandia ogłosiła niepodległość.

Jeśli chodzi o położenie geograficzne, 25% powierzchni Finlandii leży za kręgiem polarnym, zaś klimat charakteryzują mroźne zimy i ciepłe lata. Zima jest szczególnie lojalnym przyjacielem całej Skandynawii, co w Finlandii przejawia się jako słynna noc polarna (kaamos). W lecie natomiast występują tzw. białe noce, tak charakterystyczne dla rejonu Laponii.

Finlandia, słusznie wychwalana za swoje naturalne piękno (nie bez powodu bowiem określana jest mianem Kraju Tysiąca Jezior – a jest ich dokładnie 190 000), jest jednocześnie krainą groźną i nierzadko wrogą człowiekowi. Wystarczy popatrzeć przez okno – polski styczeń 2006 okazał się wyjątkowo siarczysty, zaś cały kraj zamarł dosłownie i w przenośni w trzaskającym mrozie. W Finlandii temperatury poniżej –20 stopni nie są czymś zaskakującym lub, co charakterystyczne dla Polski, paraliżującym życie społeczeństwa.

W takich warunkach pojawia się sisu jako uosobienie siły, przetrwanie w ciężkich warunkach geopolitycznych. Brzmi to jak żywcem wyjęte z powieści Jacka Londona, ale sisu jest centralnym pojęciem, dzięki któremu Finlandia została przekształcona w jedno z najnowocześniejszych państw w Europie. Jest to państwo, które umiejętnie łączy wysoko rozwiniętą i dopasowaną do ludzkich potrzeb technologię z samym charakterem Finów, który opiera się na szacunku wobec zasypanych śniegiem połaci lasów, jak i swoich współtowarzyszy w niewoli kaprysów przyrody. Sisu jest siłą napędową tego kraju i jego mieszkańców, baterią w wielkiej fińskiej komórce, która nigdy nie potrzebuje doładowania, ani tym bardziej wymiany.
fot. stock.xchng
Należy więc pamiętać, że nie można zrozumieć Fina ani jego ojczyzny bez próby przynajmniej częściowego pojęcia istoty sisu. A gdy Fin powie nam, że mamy sisu, warto wiedzieć, że właśnie usłyszeliśmy największy komplement, jaki istnieje w fińskim języku.

———–
* ma to zapewne związek z fińskim przysłowiem, że „siłą woli kobieta pokona nawet kamień”

Dobre strony o Finlandii:
Your window on Finland
Enchanting  Finland

Poczytaj też:
Finlandia finezyjnie – o fińskiej kuchni
Moja Finlandia – o Finach okiem Francuzki
Kariera pewnego krzesła – rzecz o fińskim dizajnie