…czyli haft krzyżykowy


Jeden z najpopularniejszych rodzajów haftu, polegający na wypełnianiu po kolei małych kwadracików odpowiednimi kolorami. Przy zachowaniu równych krzyżyków oraz odpowiedniego kierunku haftowania nie sposób go zepsuć.    Jak zabrać się za pierwszy haft? Poniżej przedstawiam pierwsze kroki początkującej hafciarki, zaznaczając od razu, iż są to tylko podstawowe informacje.

Haftowanie pierwszego obrazka zaczynamy od najbardziej prozaicznej, ale i najtrudniejszej pracy koncepcyjnej, czyli zastanawiamy się, co i gdzie chcemy wyhaftować. Proszę się nie śmiać, ale to naprawdę najtrudniejsze zadanie. Po pierwsze, musimy wiedzieć, czy chcemy wyhaftować obrazek, który następnie włożymy w ramkę, powiesimy na ścianie lub podarujemy znajomym (innym pomysłem jest naklejenie materiału z haftem na złożony kartonik i wysłanie jako pocztówki dawno niewidzianym przyjaciołom), czy też jesteśmy bardziej praktyczni i swoim rękodziełem ozdobimy serwetki, ściereczki, ręczniki, bluzki, spodnie, spódnice, bieliznę (tak, tak, zdarzyło mi się haftować bokserki damskie i męskie).

bluzka   Jeżeli już wiemy, gdzie ma się pojawić haft, to przechodzimy do wybrania wzoru. Na początek nie zachęcam do szukania wzorów z wielokolorowymi elementami, bardzo rozbudowanych, gdyż łatwy i szybki do wyhaftowania wzór daje prędko satysfakcję i ochotę do dalszej pracy, a wielki haft szybko nam się znudzi i zniechęci.
Gdzie szukać wzorów? Oczywiście są książki z pięknymi szablonami, w kioskach możemy również nabyć stosowne pisma, ja jednak ograniczam się do wzorów znalezionych w Internecie – wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „cross stitch”, abyśmy zaraz byli zasypani tysiącami różnych obrazków, rozrysowanych na kolorowe kratki.

Wiemy już co i wiemy gdzie, to prawie połowa sukcesu. Przyda nam się jednak znajomość materiałów, na których można haftować (np. serwetki). Są różne rodzaje materiałów, na których się „krzyżykuje” (kanwa, len). Do najpopularniejszych należą kanwy typu Aida, gdzie na nici wątku i osnowy składają się pasma równo ułożonych, cieniutkich niteczek, tworzących bardzo równe kwadraciki.

Jeżeli jednak chcemy wyhaftować aplikację np. na spodniach, potrzebna nam będzie kanwa, którą najpierw przyłożymy do spodni, w odpowiednim miejscu przyczepimy ją szpilkami, wyhaftujemy wzór, a następnie kanwę wyprujemy. Taką możliwość stwarza nam kanwa firmy DMC, która ma bardzo luźny splot, a dodatkowo, po delikatnym zmoczeniu, nitki wysuwają się z niej naprawdę bardzo lekko. Kanwa ta ma jedna poważną wadę – jest dość droga. Dlatego zamienić ją można z innymi, tańszymi kanwami o podobnie luźnym splocie. Usuwanie nitek z takiej kanwy jest trudniejsze (ostatnio pomagałam sobie nawet cążkami), jednak nie niemożliwe.

   Po wyborze kanwy czeka nas wybór nitki, którą będziemy wyszywać. Polecam mulinę, gdyż każde jej pasemko składa się z 6 cieńszych niteczek, tak więc bardzo łatwo jest dobrać grubość nitki do splotu kanwy. Teoretycznie przyjmuje się grubość nici, którą wyszywamy, jako nie mniejszą od grubości nitki kanwy, jednak najlepiej się przekonać samemu, jaka grubość nam najbardziej odpowiada – ważne jest, aby spomiędzy nitek muliny nie przeświecała za bardzo kanwa, gdyż wzór będzie wyglądał na rozmyty. Przy zbyt ścisłym hafcie i za grubej nitce wzór będzie wyglądał na bardzo ściśnięty, a materiał pod nim będzie pofałdowany.
Od grubości nici zależy oczywiście rozmiar igły, którą będziemy haftować. Igły do xxx są dość grube, z dużym oczkiem i tępym czubkiem.

poczatek pracy   Zanim przystąpimy do haftowania, choć nas ręce ciągną do igły, musimy zaznaczyć na kanwie kwadraty, fragmenty naszego rysunku, które odpowiadają 10 krzyżykom w pionie i poziomie. Dzięki temu cały czas będziemy mogli kontrolować ilość krzyżyków w rzędzie, czy kolumnie. Kwadraty możemy zaznaczyć ołówkiem (spieramy go po skończeniu haftu) na kanwie lub też fastrygą – również po zakończeniu łatwo można ją wypruć.

W tym momencie jesteśmy już gotowi do haftowania. Nawlekamy nitkę na igłę i zaczynamy od któregoś z rogów lub też od samego środka haftu. Poniżej przedstawione zostały tylko schematy ściegów podstawowych: półkrzyżyka i krzyżyka poziomego, zaznaczam jednak, iż jest około trzydziestu różnych ściegów, a po informacje o nich odsyłam do szerszych publikacji na ten temat.

Ołówkiem zaznaczone
kwadraty 10×10.

Schemat i kolejność wbić igły dla półkrzyżyka:

Schemat krzyżyka poziomego:

Gdy cały wzór zostanie już przeniesiony na kanwę, przychodzi najprzyjemniejszy czas, czyli wypruwanie kanwy spod haftu, fastrygi lub też spieranie linii kwadratów narysowanych ołówkiem.
Już teraz możemy się delektować naszym dziełem J

tulipany

   A następnym razem może pokusimy się o coś większego. W Internecie dostępne są programy, które przerabiają rysunki w formacie jpg na wzór do haftu, przy jednoczesnym podaniu numerów mulin…, więc czemu nie wyhaftować na przykład swojego zdjęcia na poduszce?

Jako zachętę do haftowania przedstawiam kilka moich prac. Dobrej zabawy!

gotowa zakładka

Gotowa zakładka
wyhaftowana na taśmie Aida,
dół ozdobiony mereżką

Zdjęcia autory