kolaż:anetag

Oglądając zagraniczne filmy, szczególnie amerykańskie, na pewno każdy zauważył albumy, na widok których rodzicom zbierają się łzy w oczach, a muzyka w tle zmienia nastrój na senno-nostalgiczny. Albumy te zazwyczaj wypełnione są zdjęciami, drobnymi pamiątkami, ozdobnymi papierami itp. Technika, jaką tworzy się albumy nazywa się scrapbooking, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „album na wycinki”. Taki też jest sens całego scrapowania – zbieranie pamiątek, symbolicznych „skrawków życia”.

Główna zasadą scrapa jest: przydać może się kompletnie wszystko. Dlatego zanim cokolwiek wyrzucisz pomyśl pięć, dziesięć, a nawet dwadzieścia razy. Jak już coś wyrzucisz, poczekaj 20 minut i biegnij do śmietnika wyciągać, znów przemyśl, a jeżeli już naprawdę zdecydujesz się wyrzucić, pooglądaj w śmietniku, co powrzucali tam sąsiedzi. Często z wydawałoby się nieprzydatnych nikomu drobiazgów powstają fantastyczne kompozycje: krople wody z bąblowanej folii, domki i płotki z patyczków po lodach, ręczniki plażowe i koce ze szmatek.

Jeżeli już się zdecydowałaś, przegrzebałaś śmieci i nadal jesteś pewna, poniższy szybki kurs pozwoli Ci własnoręcznie i w krótkim czasie wykonać pierwszego scrapa.

ETAP I
Wybieranie zdjęć, które znajdą się na danej stronie albumu. Zdjęcia można ułożyć razem, ze względu na podobną tematykę (np. zdjęcia z gór, spotkań) lub też na kolorystykę. Jeżeli planujemy na jednej stronie umieścić większą ilość zdjęć, nie mogą one być większe niż najczęściej stosowany format 10×15 cm. Dobrze prezentuje się również jedno zdjęcie, odbite w dwóch różnych formatach (np. 9×13 oraz 15×21 cm) lub też jedno zdjęcie przygotowane w formacie 20×30 (najczęściej rozcięte na mniejsze fragmenty).

ETAP II

przygotowanie materiałów   Przygotowanie materiałów do kompozycji. Najlepszym wyjściem jest stworzenie w domu bazy materiałów, które będzie można wykorzystać także przy układaniu następnych scrapów (np. kolorowe papiery, flizelina, bibuły, różnego rodzaju drewienka, itp.). Warto jest także zbierać wszelkie „śmieci”, które pojawiają się w domu każdego dnia, kamieni, muszli oraz piasku z wyjazdu nad morze itp. Trzeba pamiętać, że wszystko może się przydać. Miejscami, w których znajdziemy coś dla siebie są: pasmanterie, giełda kwiatów, sklepy z zabawkami dla dzieci, działy twórczości rodzinnej w empiku, sklepy budowlane itp.

ETAP III

Wymyślanie układu strony w albumie. Każdy ma trochę inną technikę układania zdjęć, a możliwości są tysiące: układanie tła jako dopełnienie zdjęcia (np. zdjęcie znad morza ozdobione kamieniami, muszlami i rozgwiazdami), wycinanie zdjęcia w figury geometryczne (np. kostki), tworzenie ze zdjęcia zupełnie innego obrazu lub kolażu. Najważniejsze jest, aby gotowy scrap tworzył przemyślaną i zamkniętą całość, z dopasowaną kolorystyką i formą. wycinanie

ETAP IV

Wycinanie – część najprzyjemniejsza. Przy wycinaniu zdjęć warto skorzystać z szablonów. Jeżeli nie chcemy wycinać całego zdjęcia, warto ozdobić choć jego rogi lub jedną krawędź. Jeżeli zainwestowaliśmy w punchery (dziurkacze ozdobne) i nożyczki (ze specjalnym, nieregularnymi i nieliniowymi ostrzami) czeka nas prawdziwa orgia kształtów i wzorów.

 

 


ETAP V
naklejanie

Naklejanie. Jeżeli już wszystkie elementy zostały wycięte, odpowiednio ułożone na kartce i jesteśmy pewni co do ich położenia, zaczyna się etap klejenia. Zdjęcia i inne nieprzejrzyste elementy można kleić płynnym klejem, cienkie papiery i bibuły klejem biurowym, niektóre elementy można także przyklejać odpowiednio przyciętą taśmę dwustronną, kartony klejem do tapet itp.

ETAP VI

Zakończenie. Jeżeli scrap już jest gotowy, możemy go wkleić do albumu, przysłonić ramką i powiesić na ścianie, wykorzystać jako ozdobę opakowanego prezentu itp.

gotowe dzieło
   Tworzenie własnych scrapów jest świetną zabawą nie tylko dla kobiet, matek chcących upamiętnić pierwsze dni swoich maleństw, ale także dla mężczyzn, a przede wszystkim dla dzieciaków, które uwielbiają wszelkie „dorosłe” zajęcia, a szczególnie te związane z możliwością bałaganienia (co jest nieodłączne przy wycinaniu, klejeniu itp.).
Zdjęcia autory

Zobacz też, jak zrobić własnoręcznie świece albo pomalować porcelanę.