Przewodnik początkującego kibica

W życiu każdej kobiety przychodzą takie dni, kiedy – mimo dobrej kolacji i seksownej bielizny – twój mężczyzna nie raczy na ciebie spojrzeć, kiedy koledzy rzeczonego mężczyzny walą do waszego mieszkania drzwiami i oknami i nie witając się z tobą, biegną przed telewizor, kiedy musisz się chować w drugim pokoju i zatykać uszy, gdyż mimo szczerych chęci i dużej dozy tolerancji natężenie okrzyków i „wyrafinowane” słownictwo kulturalnych na co dzień panów sprawiają, że więdną ci uszy.

Takie trudne dni pojawiają się w każdym związku równo co cztery lata i nie jest to związane ze spadkiem hormonu szczęścia u partnerów ani też nudą w sypialni. Choroba ta jest dużo poważniejsza i nazywa się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Jeżeli nie chcesz pozwolić, aby twój mężczyzna zapomniał o tobie na ten miesiąc, nie łudź się, że osiągniesz to narzekaniem i kłótniami. Jedynym wyjściem jest odpowiednia taktyka radzenia sobie z chorobą, a do jej elementów należy przede wszystkim właściwe rozpoznanie.

Przyjrzyjmy się bliżej tej przypadłości – czemu mężczyźni pasjonują się piłką nożną do tego stopnia, że potrafią jednym tchem, wybici ze snu w środku nocy, wyrecytować skład kadry narodowej i ulubionej drużyny? Wszystko ma swój początek w instynkcie – każdy facet widząc na swojej drodze puszkę, nie oprze się i na pewno ją kopnie. Ponieważ niektórzy kopią puszki lepiej, dalej i celniej, reszta samców uwielbia obserwować ich poczynania, komentować i przeżywać, zupełnie jakby sami byli na boisku. Dzięki temu, choć sami nie grają, mogą przeżywać emocje, jakie wyzwala w nich rywalizacja i walka ramię przy ramieniu – prawie jak bezkrwawa i trochę bardziej cywilizowana średniowieczna wojna.
Teraz już wiesz, skąd pochodzi choroba, wiesz, że jest nią zarażone 90 proc. mężczyzn. Przyszedł czas na najważniejszą tezę: nie wygrasz z piłką nożną, możesz ją jedynie zaakceptować jako cykliczny problem związku, a ponieważ milej jest akceptować coś, co się lubi – pozostało ci polubić piłkę nożną i razem z panami zasiąść przed telewizorem lub na trybunach. Ponieważ chcesz być przez swojego mężczyznę i jego kolegów traktowana jak pełnoprawny kibic piłkarski, nie możesz zadawać podstawowych pytań (kochanie, a którzy to nasi? A kto to ten przystojniak z gwizdkiem?), dlatego przygotowaliśmy dla ciebie mały przewodnik, który pozwoli ci zorientować się, o co chodzi w grze pasjonującej miliony ludzi (łącznie z fanatykami, którzy dla swojego klubu daliby się poćwiartować, zalać smołą i podpalić).

Zacznijmy od podstawowej definicji, mimo pewnej oczywistości nie dla wszystkich zrozumiałej:

Mecz – rozgrywka między dwiema drużynami piłkarskimi, składającymi się z 10 zawodników w polu oraz bramkarza, której nadrzędnym celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Mecz trwa regulaminowo dziewięćdziesiąt minut z piętnastominutową przerwą w połowie; oczywiście zazwyczaj jest on przedłużany o kilka minut, gdyż w trakcie zdarzają się kontuzje czy faule skracające czas gry.
Jerzy Dudek  W meczach fazy pucharowej, do jakiej należą Mistrzostwa Świata, w momencie zakończenia meczu remisem pojawia się dogrywka, trwająca dwa razy po piętnaście minut. Jeżeli i po dogrywce nadal nie zostanie wyłoniony zwycięzca, rozpoczyna się seria rzutów karnych, czyli pięć strzałów na bramkę, wykonywanych naprzemiennie przez zawodników drużyn przeciwnych, z odległości 11 metrów od bramki. Najbardziej znanymi rzutami karnymi są strzały z meczu Liverpool – Milan z Ligi Mistrzów 2005, które zapisały się w pamięci kibiców polskich i angielskich pod uroczą nazwą Du the Dudek  (jest to również tytuł piosenki napisanej przez wdzięcznych kibiców na cześć naszego bramkarza Jerzego Dudka, który broniąc karnych skakał, wyginał się i radośnie machał rękami).

Nad porządkiem i przestrzeganiem zasad czuwają sędziowie: główny (to ten z gwizdkiem, zazwyczaj w czarnym stroju, biegający za piłkarzami po murawie) oraz dwójka liniowych, którzy stoją lub biegają wzdłuż przeciwległych bocznych linii boiska; jest jeszcze arbiter techniczny, pokazujący na tablicach ilość minut gry doliczonych do meczu, zmiany zawodników (można zrobić trzy zmiany w czasie całej gry) oraz zastępujący sędziów w przypadku kontuzji.

Teraz skupmy się na wyglądzie pola do gry – boisko piłkarskie pokryte jest murawą i podzielone białymi liniami na kilka pól (patrz rysunek poniżej). Pole bramkowe  jest  królestwem bramkarza – tam jest on nietykalny.
   Pole karne – prostokąt w okolicach bramki, gdzie bramkarz może łapać piłkę w ręce (jeżeli zostanie ona podana przez piłkarza z tej samej drużyny), a z drugiej strony każdy faul na zawodniku drużyny przeciwnej karany jest rzutem karnym.
Spalony jest to najważniejsza definicja tego przewodnika, nie ze względu na przebieg meczu (gra jest po prostu przerywana), ale dlatego, że chcąc zaimponować swojemu partnerowi (jeżeli nigdy nie interesowałaś się piłką), koniecznie zrozum i umiej to wytłumaczyć. Spalony jest wtedy, kiedy w momencie podania piłki (3) przez zawodnika drużyny atakującej (1) do drugiego zawodnika tej samej drużyny (2) pomiędzy nim a bramkarzem drużyny przeciwnej (4) nie ma żadnego zawodnika drużyny broniącej (5).

 

spalony   brak spalonego

Znasz już reguły gry, więc przyszedł czas na małe who is who:

David Beckham – kiedyś dobry piłkarz (znany ze świetnych strzałów prawą nogą), grający na pozycji pomocnika, obecnie bardziej znany z małżeństwa z piosenkarką śpiewającą w nieistniejącym już zespole Spice Girls – Victorią Adams, płodzenia dzieci o wymyślnych imionach (Brooklyn, Romeo, Cruz), ekscentrycznych fryzur zmienianych co sezon oraz reklam perfum dla panów, maszynek do golenia, samochodów itp.
  – legendarny trener polskiej kadry narodowej, guru każdego piłkarza, który zasłynął  z doprowadzenia „naszych” do III miejsca na Mistrzostwach Świata oraz do historycznego remisu 1:1 (w 1973 roku) w świątyni footballu – Wembley. Najpopularniejsze powiedzenia Górskiego to: „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”, „chodzi o to, żeby strzelić o jedną bramkę więcej niż przeciwnik”.
Paweł Janas – były piłkarz, od 2002 roku trener i selekcjoner polskiej reprezentacji; jego pierwszy i jak na razie ostatni sukces na tym stanowisku to doprowadzenie drużyny do gry w  tegorocznych mistrzostwach.
Maciej Żurawski

Maciej Żurawski – najlepszy polski piłkarz, gwiazda reprezentacji, napastnik z drużyny Celtic Glasgow.

Ronaldinho
Ronaldinho – obecnie najlepszy piłkarz na świecie, Brazylijczyk grający w FC Barcelona, z charakterystycznymi długimi dredami i wystającymi przednimi zębami – nie do pomylenia z nikim innym.

Teraz kilka słów o samym mundialu. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju, zwycięzcami byli gospodarze, którzy pokonali Argentynę 4:2. Mistrzostwa odbywają się co cztery lata i dotychczas organizowane były naprzemiennie w krajach Europy i Ameryki, odstępstwo od tej reguły nastąpi w 2010 roku, kiedy to gospodarzem będzie Republika Południowej Afryki.
Najwięcej zwycięstw na swoim koncie ma reprezentacja Brazylii (5 mistrzostw), następnie Włochy (3), Niemcy, Argentyna i Urugwaj po 2 zwycięstwa. Reprezentacja Polski startowała w mistrzostwach 6 razy – w 1938, 1974, 1978, 1986 i 2002 roku. Dotychczas największym sukcesem „naszych” było zajęcie III miejsca w mistrzostwach w 1974 i 1982 roku (trenerami byli Górski oraz Piechniczek).
W tym roku mistrzostwa odbywają się w 12 niemieckich miastach. Faworytem znów jest Brazylia – obrońca tytułu z 2002 roku, z boskim Ronaldinho w składzie. W mistrzostwach biorą udział 32 drużyny, grające w ośmiu grupach po cztery zespoły. Do drugiej rundy awansują pierwsza i druga drużyna z każdej grupy. Kolejne fazy turnieju rozgrywane są na zasadach pucharowych, czyli zwycięzca awansuje dalej, a przegrany odpada z turnieju. Finał odbędzie się 4 lipca w Berlinie.

Jeżeli już znasz reguły rządzące mistrzostwami, wiesz, kto jest faworytem i jaką fryzurę obecnie ma Beckham, zanotuj kilka uwag o samym przygotowaniu się do oglądania meczu.
Po pierwsze udaj się do sklepu sportowego i nabądź szalik reprezentacji Polski. Szalik jest najważniejszym atrybutem każdego kibica, ważniejszym od koszulki (którą tylko się zakłada na siebie, przekazując wszystkim swoją przynależność do rodziny danego zespołu), gdyż ma on wiele różnych funkcji. Na początku meczu, w czasie hymnu drużyny (jeżeli jesteśmy na stadionie) trzyma się go rozpiętego pomiędzy podniesionymi do góry rękoma, po strzelonej bramce macha się nim w euforii, a gdy drużyna przegra mecz, można go ze wstydem schować do kieszeni.

Następnie udaj się do sklepu po kilka paczek chipsów i zgrzewkę piwa (nie wiem dlaczego, ale chipsy zawsze szybciej schodzą niż nawet najlepsze ciasto). Teraz już czekaj w napięciu na rozpoczęcie meczu, a w czasie transmisji pamiętaj, aby nigdy nie przecinać linii łączącej ekran telewizora z oczami kibiców – na pewno nie spotka się to z entuzjastycznymi okrzykami widzów (zwłaszcza jak „nasi” są przy piłce w polu bramkowym).

Kończąc przewodnik kibica, proponujemy zapoznać się z najpopularniejszymi dowcipami naszych kibiców:

– Co robi kibic, gdy Polska zdobędzie mistrzostwo świata?
– Wyłącza playstation i idzie spać.

– Z kim spotkają się polscy piłkarze po pierwszej rundzie rozgrywek na mistrzostwa świata?
– Z  kibicami na Okęciu.

Tego oczywiście naszej reprezentacji i kibicom nie życzymy i od 9 czerwca  trzymamy za nich kciuki, wołając: DO BOJU, POLSKO!