Gry i zabawy na lato, cz. 1
Jak co roku, wreszcie nadeszło ukochane i wyczekiwane przez większość mieszkańców strefy klimatu umiarkowanego półkuli północnej LATO!
Czytamy o lekkich potrawach, zimnych napojach i specjalnych kosmetykach, ale ja chciałam poruszyć zgoła inny temat. Jest ciepło. Pogoda zachęca nas do wyjścia z domu. Patrzymy na nasze dzieci. Myślimy, czy znów zabrać je na rower, czy puścić samopas na boisko. A może w tym roku inaczej: spędźmy lato razem z dziećmi!
Zachęcam do tego, bo to wyjątkowy okres, kiedy zwykle i one i my mamy więcej wolnego czasu. My najczęściej w tym czasie bierzemy urlopy, a nasze dzieci, wolne od zajęć przedszkolnych czy szkolnych, rozpiera po prostu energia.
Chciałabym tu podsunąć kilka pomysłów na spędzenie paru chwil razem. Zwykle nie będzie to więcej niż kilkanaście minut, ale to będzie dla nas i dla naszych dzieci wspaniały moment wspólnej radości. Zachęcam by zabawę powtórzyć kilka razy. Jeżeli dzieciom się spodoba, to będą się w nią bawić już tylko pod naszym nadzorem.

1. Pojemniki z wodą
Wiek: 4 lata i więcej
Uczestnicy: 2 i więcej
Sprzęt: plastikowe kubeczki dla każdego uczestnika, woda
Miejsce: park, działka itd.
Dzieci ustawiamy w rzędzie przy mecie – narysowanej na ziemi linii. Dajemy im napełnione kubeczki z wodą, które stawiają sobie na głowie i przytrzymują jedną ręką. Ktoś z dorosłych woła „start” i uczestnicy zaczynają iść, starając się nie uronić ani kropli z podtrzymywanych kubków. Po dojściu do mety ustawiamy kubki na stole i sprawdzamy, w którym jest najwięcej wody – właściciel tego kubeczka wygrywa.
Potem możemy zabawę modyfikować np. tak, że to zwycięzca decyduje, co będzie metą, np. „do brzegu morza” czy „do tamtego drzewa” itd.
2. Zbijanie butelki
Wiek: 5 lata i więcej
Uczestnicy: 3 i więcej
Sprzęt: plastikowa butelka i piłeczka np. od tenisa
Miejsce: park, działka itd.
Rysujemy linię na ziemi, a 2-3 metry dalej rysujemy równoległą do niej drugą linię, na której stawiamy butelkę (możemy napełnić ją wodą, by utrudnić zadanie, jeżeli uczestnicy są starsi). Dzieci stają przy pierwszej linii. My stajemy na linii, na której stoi butelka (dwa razy dalej od butelki, niż stoją dzieci, czyli ok. 4-5 metrów). Dzieci po kolei rzucają do butelki, próbując w nią trafić. Jeżeli któremuś z dzieci uda się przewrócić piłką butelkę, musi szybko do niej dobiec. My staramy się dobiec do butelki przed dzieckiem. Jeżeli jednak ono pierwsze dobiegnie, to przejmuje „władzę” nad butelką. Dorosły idzie wtedy za linię i rzuca piłką z pozostałymi dziećmi. Jeżeli uczestnikami są tylko dzieci, to „opiekun butelki” stoi w tej samej odległości, co pozostali (ci, którzy próbują w nią trafić) uczestnicy.
Możemy też zbierać punkty: „opiekun butelki” dostaje 1 punkt za każdy rzut, po którym butelka nie została przewrócona. Wygrywa ten, kto uzbierał najwięcej punktów.
3. Podróż z małymi dziećmi
Wiek: 2,5-5 lat
Uczestnicy: 1 i więcej
Sprzęt: książeczka dla dzieci lub ilustrowany magazyn
Miejsce: samochód, autobus, pociąg itd.
Dajemy dzieciom książkę, najlepiej typu „ilustrowana encyklopedia dla najmłodszych”. Jeżeli jest to dwoje dzieci, to jedna książeczka im wystarczy. Jeżeli dzieci jest więcej, każde dziecko musi dostać oddzielną książeczkę (mogą być różne) lub ilustrowany magazyn.
Najpierw prosimy dzieci, by dokładnie przejrzały książkę (zakładamy, że nie ma ona więcej niż 24-32 strony), a potem prosimy, by obserwowały świat za oknem pojazdu. Jeżeli widzą coś, co jest na obrazku w książce, mają szybko powiedzieć, co widziały. Np. „O, widziałem dom!”
Aby utrudnić zabawę, możemy zadać dodatkowe pytania, np. czy miał taki sam dach, jak ten w książce? Czy ściany były tego samego koloru? itd.
4. Bieg pingwinów
Wiek: 3-5 lat
Uczestnicy: 2 i więcej
Sprzęt: krótkie spodenki dla każdego uczestnika
Miejsce: plaża itd.
Zakładam, że jest pogodny dzień i dzieci są w kostiumach kąpielowych. Dajemy każdemu uczestnikowi spodenki, w które dzieci wkładają tylko stopy, tak, aby spodenki zwisały między kostkami u nóg. Rysujemy na piasku linię startu i linię mety. Ustawiamy wszystkich w rzędzie przy linii startu. Dzieci (mając ograniczone ruchy przez spodenki) muszą jak najszybciej dojść do mety.
5. Piraci
Wiek: 4 lata i więcej
Uczestnicy: 2 i więcej
Sprzęt: zbieramy np. kapsle od butelek, opakowania po jogurtach, serkach lub inne przedmioty
Miejsce: plaża itd.
Opiekun rysuje dwa (lub więcej, jeżeli jest więcej uczestników, chociaż najlepiej dzieci podzielić na dwie drużyny) jednakowej wielkości kwadraty. Każda drużyna dostaje po 10 przedmiotów do zakopania. Następnie drużyny wymieniają się polami i próbują odkopać skarby. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza odkopie wszystkie skarby.
Gry są na tyle proste, aby mogły w nich uczestniczyć najmłodsze dzieci. Możemy je oczywiście modyfikować w zależności od warunków i możliwości. Inwencja nasza i naszych przyjaciół może nie mieć końca, a wtedy każdy letni dzień bedzie naprawdę wyjątkowy dla nas i dla dzieci.
Ilustrowała: Joanna Titeux/ pinezka.pl
Zobacz też:
Gry i zabawy – część 2