W poprzednim, pierwszym odcinku wymieniłam kilka zabaw na lato dla młodszych dzieci. W tym, drugim i już ostatnim, chciałam skupić się na zabawach dla dzieci starszych. Mówiąc „starszych” – mam na myśli dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, gdyż nastolatki (14-15 i starsze) już na pewno nie będą chciały uczestniczyć w grach prowadzonych przez dorosłych, a zwłaszcza przez swoich rodziców.

Poza tym w tym wieku młodzież woli sama sobie organizować czas, spędzając go z rówieśnikami, wiec uważam, że zachęcanie ich do uczestnictwa w prowadzonych przez nas grach i zabawach, jeśli już się na takie zachęcanie decydujemy, powinno być bardzo delikatne. Proponujmy raczej obsadzenie ich w roli prowadzącego zabawę, ale tylko wtedy, jeżeli mają na to wyraźną ochotę. Dzieci w wieku 6-12 lat chętnie posłuchają starszej siostry lub kuzyna.

Oto kilka propozycji zabaw ze starszymi dziećmi:

Wodne kręgle

– wiek: 9 i więcej
– uczestnicy: 2 lub więcej
– sprzęt: piłka, 2 plastikowe butelki (bez nakrętek), woda
– miejsce: park, działka itd.

Każdy uczestnik dostaje butelkę i napełnia ją wodą. Butelek po napełnieniu nie zamykamy. Rysujemy dwie równoległe linie, w odległości ok. 4–5 metrów jedna od drugiej. Jeżeli jest 3 czy 5 uczestników stawiają oni butelki na jednej linii (mniej więcej co ok. 2 metry). Jeżeli uczestników jest np. 4, to możemy podzielić ich na 2 drużyny. Wtedy tylko dwie butelki stoją na pierwszej linii. Jedna z drużyn staje za swoją butelką, druga będzie w tę butelkę celować piłką. Pierwszy uczestnik staje na drugiej linii i próbuje wcelować piłką w butelkę przeciwników. Jeżeli butelka zostanie przewrócona, stojący za nią uczestnik drugiej drużyny próbuje jak najszybciej podnieść butelkę tak, by wylało się z niej jak najmniej wody. Następnie ten uczestnik idzie na drugą linię i próbuje wcelować piłką w butelkę przeciwnej drużyny. Zabawa trwa do chwili, w której jedna z butelek będzie pusta, ta drużyna (lub ten uczestnik) przegrywa.

Polowanie na puzzle

– wiek: 10 i więcej
– uczestnicy: 6 lub więcej
– sprzęt: 2 kwadratowe kawałki kartonu; 2 flamastry (w różnych kolorach), nożyczki, kubełek
– miejsce: park, działka itd.

Dzielimy dzieci na dwie drużyny. Każda z drużyn rysuje na kwadratowym kartonie rysunek jednym flamastrem. Następnie ten rysunek tniemy na kawałki (kwadratowy karton przecinamy wzdłuż przekątnych, a następnie każdy z otrzymanych trójkątów jeszcze raz na pół. Otrzymujemy 8 jednakowych kawałków. Następnie obie drużyny wrzucają swoje puzzle do jednego kubełka. Rysujemy 2 linie, każda po przeciwnej stronie (ok 5-6 metrów od kubełka). Drużyny stają na swoich liniach. Na sygnał biegną do kubełka i losują (bez patrzenia) kawałki, z którymi wracają za swoją linię. Tam próbują ułożyć swoją układankę. Uczestnicy, którzy wzięli kawałki z puzzli drużyny przeciwnej, wracają do kubełka, wkładają tam kawałek układanki przeciwników i losują ponownie. Nie patrzą, co wylosowali, dopóki nie wrócą na swoją linię. Jeżeli tym razem mają kawałek ze swoich puzzli, dokładają go do układanki i wracają po następny kawałek. Wygrywa drużyna, która pierwsza ułoży swoje puzzle.

Kolory i rozmiary
(świetna gra, w której mogą też uczestniczyć razem z dziećmi oboje rodzice)

– wiek: 6 i więcej
– uczestnicy: 3 lub więcej
– sprzęt: niepotrzebny
– miejsce: w podróży itd.

Uczestnicy ustalają kolejność. Pierwszy gracz wybiera kolor, drugi rozmiar (do wyboru: większy, mniejszy lub tego samego rozmiaru). [Dla przykładu ustalmy, że wybrano zielony i większy]. Trzeci wymyśla rzecz, która jest w wybranym kolorze [np. liść]. Kolejny uczestnik musi podać rzecz tego samego koloru, ale większą [np. żaba], następny znów większą [np. ufoludek], jeżeli kolejny uczestnik nie może nic wymyślić, inni próbują podać nazwę rzeczy jeszcze większej od ostatniej podanej. Jeżeli nikt nie poda nazwy takiej rzeczy, to dany uczestnik ma prawo podać kolejny, inny kolor, a następny (według ustalonej na początku kolejności) rozmiar [np. tym razem mniejszy] i gra może trwać do znudzenia.

Rzeczy na …
(świetna gra, w której mogą też uczestniczyć razem z dziećmi oboje rodzice)

– wiek: 6 i więcej
– uczestnicy: 3 lub więcej
– sprzęt: niepotrzebny
– miejsce: w podroży itd. (samochód lub pociąg)

Uczestnicy ustalają kolejność. Pierwszy gracz wybiera literę i mówi: Co widzicie na literę A? Kolejny uczestnik musi podać rzecz, którą widzi/widział przez okno samochodu/pociągu i która zaczyna się na wybraną literę. Potem przychodzi kolej na kolejną osobę. Można wymieniać wcześniej widziane przedmioty. Osoba, która jako pierwsza nie umie wymienić rzeczy na wybraną literę, dostaje punkt. Przegrywa osoba, która w wyznaczonym czasie zabawy uzyska najwięcej punktów.

Dołek

– wiek: 6 i więcej
– uczestnicy: 3 lub więcej
– sprzęt: 1 kamyk dla każdego uczestnika
– miejsce: plaża

Wszyscy uczestnicy dostają kamyki i ustalają między sobą kolejność. W piasku wykopujemy dołek wielkości połowy piłki siatkowej. Rysujemy linię w odległości 3 metrów od dołka. Uczestnicy próbują wrzucić swój kamyk do dołka. Uczestnicy, którzy nie trafili, odpadają. Uczestnik, który pierwszy trafi, „przesuwa linię dalej od dołka”, tzn. rysuje ją w wybranej przez siebie odległości, byle dalej niż poprzednia. W kolejnej rundzie biorą udział tylko ci, którzy trafili w dołek. Gra się kończy, kiedy zostanie tylko jeden uczestnik.

Puszczanie kaczek

– wiek: 6 i więcej
– uczestnicy: 3 lub więcej
– sprzęt: 1 płaski kamyk dla każdego uczestnika
– miejsce: plaża, brzeg jeziora, morza itp.

Każdy uczestnik ma za zadanie znaleźć na plaży możliwie płaski kamyk. Następnie ustalamy kolejność i dzieci stają na brzegu np. jeziora (nigdy nie próbowałam tej zabawy przy dużych falach, więc nie jestem pewna, czy się uda nad morzem lub oceanem). Uczestnicy próbują rzucić swój kamyk na wodę tak, by podskoczył „na wodzie” możliwie najwięcej razy. Wszyscy pozostali uczestnicy liczą, ile razy kamyk odbił się od powierzchni wody. Wygrywa ten uczestnik, którego kamyk odbił się najwięcej razy. Jeżeli kamyk dwóch czy trzech uczestników uderzył tyle samo razy, robią oni dogrywkę.

Życzę wszystkim dłuuugiego lata i wyśmienitej zabawy!

Ilustr. Prawny/pixabay.com