Wakacje już się skończyły, dzieciaki wróciły do szkoły, rodzice do pracy, ale wciąż pamiętamy jeszcze długie godziny spędzone przy pakowaniu urlopowego bagażu. Znacie to? Pakujemy, wypakowujemy, pakujemy, wypakowujemy….
Pół biedy, jeśli spędzamy urlop nad Morzem Bałtyckim. Wiadomo, zabieramy wszystko – od bikini, przez kalosze, aż do ciepłej kurtki, a na wierzch dorzucamy jeszcze Alka Seltzer na wypadek, gdyby padało całe dwa tygodnie.

Nie ma też tragedii, jeśli wybieramy się na południe Europy. Tu wystarczy gustowna sukienka, klapki i kostium plażowy. Prawdziwa panika ogarnia nas dopiero wtedy, gdy urlop mamy spędzić egzotycznie, tropikalnie i bardzo daleko.

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Nie każdy kraj z gorącym klimatem jest tropikalny, a na dodatek nie w każdym gorącym kraju jest sucho. Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozy dla rejonu, w którym przyjdzie nam spędzić urlop. Łatwiej wtedy zdecydować, jakie ubrania, akcesoria, a czasem nawet leki, należy zabrać.

Rodzaj bagażu zależy od tego, jaki sposób podróżowania wybraliśmy. Jeśli wakacje mamy zamiar spędzić w resorcie all inclusive, to nie ma znaczenia, w co zapakujemy swój dobytek. Choć przyznam, że plecak ze stelażem mógłby być odrobinę nie na miejscu. Jeśli organizujemy trekking – wyłącznie plecak. Jeśli urlop spędzamy przemieszczając się z miejsca na miejsce, ale nie zamierzamy sypiać w dżungli, to plecak też może być, ale Paniom, troszkę mniej atletycznym istotkom, polecam doskonałe rozwiązanie – miękka torba podróżna ze schowaną rączką i kółkami. Zawartość nie będzie tak wytarmoszona, jak w plecaku, a jednocześnie nie trzeba dostosować stroju do nobliwej walizki.
Należało by także wprowadzić podział strojów i akcesoriów ze względu na charakter podróży i miejsc zakwaterowania, ale wtedy musiałabym napisać książkę. Poniżej skupię się więc wyłącznie na uniwersalnych informacjach, a zainteresowanych zachęcam do bezpośredniej  korespondencji.

Dla ułatwienia pracy pakowaczom podzielę zawartość bagażu na kilka części.

Artykuły odzieżowe (i nie tylko):

  • Bielizna osobista – nie za dużo, bo można uprać i jeśli nie wybieracie się do resortu, to raczej nie ta najnowsza, bo szkoda;
  • Kostium kąpielowy i plażowy, ewentualnie dwa-w-jednym, byle nie jeden, bo ewentualna strata pierwszego nie zepsuje wakacyjnego nastroju;
  • Koszulki bawełniane, zarówno te z rękawkiem (t-shirt), jak i te na ramiączkach;
  • Cienka koszula z długim rękawem – na wypadek poparzenia trzeba czymś przykryć spaloną skórę;
  • Sukienkę plażową lub pareo dla zadania szyku na plaży;
  • Szorty i długie, ale cienkie spodnie, na wypadek spacerów po lesie czy dżungli;
  • Cienka kurtka przeciwdeszczowa, bo może padać. Ewentualnie bluza lub sweter, szczególnie, jeśli planowane są nocne podróże klimatyzowanymi autobusami;
  • Kapelusz, czapka lub chustka na głowę oraz okulary słoneczne;
  • Jeśli zamierzamy często zmieniać miejsce noclegu, to mogą być potrzebne ręczniki (kąpielowy i ewentualnie plażowy);
  • Wygodne buty – sandały zapinane na rzep, klapki plażowe, obuwie sportowe i ewentualnie trekkingowe, jeśli trekking lub górskie wyprawy też są w planach.
   Należy pamiętać, żeby ubrania były przewiewne i łatwo schnące. Klimat tropikalny jest wilgotny, więc lepiej, żeby mokre pranie nie musiało wędrować w plecaku przez kilka dni.

ilustr.lolyta/pinezka.pl

 


Artykuły higieniczne, kosmetyki i leki:

 • Krem ochronny i sztyft do ust z filtrem – wysokość filtra zależna od karnacji (zobacz więcej informacji na ten temat);
 • Balsam po opalaniu łagodzący ewentualne poparzenia;
 • Szampon, mydło, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów oraz grzebień. Ewentualnie ulubiona woda toaletowa (może być w wersji letniej czyli bez alkoholu);
 • Mydło w kostce do prania, żeby nie dźwigać 14 kompletów ubrań i bielizny;
 • Dla osób o wrażliwych stopach i skórze wrażliwej na odparzenia – talk. Najlepiej dla dzieci, bo z pewnością nie uczula;
 • Chusteczki higieniczne, wilgotne chusteczki do odświeżenia twarzy lub umycia rąk;
 • Plastry opatrunkowe, tabletki przeciwbólowe, przeciw biegunce (np. Reasek) i łagodnie przeczyszczające (bo takie, wbrew pozorom, też mogą być przydatne) oraz butelka z mocnym alkoholem do spożywania po każdym posiłku, szczególnie przez pierwsze dni podróży;
 • Spray lub krem odstraszający insekty.


Inne przydatne drobiazgi:

 • Przewodnik po regionie, który zamierzamy odwiedzić;
 • Wakacyjna lektura na czas podróży lub leniuchowania na plaży;
 • Mini słowniczek lub przynajmniej rozmówki, jeśli nie znamy języka, którym posługują się tubylcy;
 • Scyzoryk, małe nożyczki, miniaturowy zestaw do szycia – ale nic z tych rzeczy nie można zabrać do bagażu podręcznego (!!!), ponieważ wszystko, co ostre i metalowe już przy odprawie zostanie wam odebrane;
 • Aparat fotograficzny wraz z kliszami o odpowiedniej czułości – zapytajcie w sklepie fotograficznym;
 • Mały plecak lub torba-chlebak na krótkie wycieczki.

Z doświadczenia wiem, że bez względu na to, jak się staramy, bagaż i tak jest cięższy, niż przewiduje regulamin linii lotniczych. Po kilku wyprawach, kiedy już wiemy, że cały ten tobół na własnych plecach musimy przetargać przez pół kontynentu, każdą rzecz wkładaną do plecaka czy torby, oglądamy trzy razy zastawiając się, czy aby na pewno jest niezbędna.
Często, zwiedzeni mrożącymi krew w żyłach opowieściami o trzecim świecie, zabieramy na urlop zapas wszystkiego. Tak na wszelki wypadek! Niniejszym z pełną powagą oświadczam, że wyłączając kilka naprawdę biednych i nisko rozwiniętych krajów, do których i tak nikt się z własnej woli nie wybiera, wszędzie można kupić zarówno środki czystości, jak i zapasowe filmy do aparatu. Że już o lekach i środkach owadobójczych nie wspomnę.

Ponieważ w dalekie podróże zwykle wyprawiamy się samolotem, warto przypomnieć, że większość linii lotniczych określa limit wagi bagażu – najczęściej 20 kg. Za każdy kolejny kilogram trzeba dopłacić. Bagaż podręczny (kabinowy) również podlega ograniczeniom. Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 55 x 40 x 20 cm, a jego waga nie może przekroczyć 5 kg.

Tak więc, pakując szóstą parę butów i dziewiąty balsam ujędrniający, warto pomyśleć, czy one aby na pewno będą potrzebne?! Zamiast zapłacić kilka dolarów za nadbagaż, lepiej zaraz po wylądowaniu wznieść toast za udane wakacje wielkim, kolorowym koktailem z parasolką! Powodzenia!

Ilustrowała: Anna Fudyma

Zobacz też:
Nie musisz być wielbłądem – sztuka pakowania plecaka