pantalon_tunnel_zaj.gif

– Panie Grzybek, czytał pan w gazecie, że kawałki drogi ósemki nie spotykają się?
– Nie, bo gazety jeszcze nie kupiłem. A o czym mowa?
– Ta autostrada ma łączyć Wrocław z Łodzią, ale dokładnie na granicy województw wielkopolskiego i łódzkiego rozmija się o 5,5 kilometra.
– Panie Talon, to nie tak dużo.
– Ale nikt nie chce jej połączyć, bo planowano budowę z dwóch stron.
– Kto buduje drogę z dwóch stron?  Przecież to nigdy się nie spotka.
– Panie Grzybek. Przecież tę trasę kolejową pod kanałem La Manche budowano z dwóch stron. Z jednej strony budowali ją Anglicy, a z drugiej Francuzi, i jeden nie rozumiał języka drugiego.
– Jeśli pan twierdzi, że spotkali się ci, co ją budowali, to mieli wielkie szczęście. Choć może był to zupełny przypadek. Nawet jakby się rozminęli, to też by się nic nie stało. Teraz jest takie bezrobocie, że dałoby to ludziom pracę na jeszcze kilka lat. Gdyby znali ten sam język, to na pewno by się nie spotkali, tak jak się u nas stało.
– Panie Grzybek. A kto miał pokryć koszty pomyłki budowania pod kanałem? Królowa angielska jest bogata. Przecież oni kiedyś mieli pół świata w kieszeni. Ale teraz, u nas, co zrobić, żeby tę drogę połączyć?
– Nie ma problemu. Zbudować pięciokilometrową trasę kolejową, dwie rampy i przewozić samochody koleją.
– Co powiedzą na to nasi sąsiedzi z Unii?
– Panie Talon, wyjdzie nam to na dobre! Z całego Eurolandu przyjadą do nas turyści, żeby zobaczyć ten dziwoląg. Zarobimy na tym dobrze. Przypłyną do nas dewizy, bo gdzieś u nas będą musieli spać oraz coś zjeść. Wybuduje się wielki hotel na tym odcinku kolejowym. Jeśli są tacy, co jeżdżą do Anglii, żeby zobaczyć jakiś rozwalający się zamek, w którym straszy, to mogą przyjechać do nas, gdzie nic nie straszy.

pantalon_tunnel.gif

– Panie Grzybek. Może pański pomysł przekażemy do gazety, żeby ludzie wiedzieli, iż istnieje dobre i łatwe rozwiązanie tego problemu.?
– Dobra. Wieczorem jestem u pana w domu i jakoś to wykombinujemy. Tylko dlaczego my mamy dawać rozwiązania problemu za darmo? Niech nam za to zapłacą!

———
Błędy w planach drogi S8: odcinki nie łączą się – Gazeta Wyborcza, 2 stycznia 2007

Ilustrowała: spinelli/pinezka.pl