Preparaty ochronne z filtrami cz. 2 – Porady praktyczne
Praktyczne porady
Wiemy już z artykułu w poprzednim numerze , jak szkodliwe dla naszej skóry jest promieniowanie UVA/UVB. Pamiętajmy, że czyha ono na nas przez cały rok i dlatego, aby jak najdłużej zachować młodość, powinniśmy stosować kremy z filtrami przez wszystkie 365 dni w roku, i to bez względu na typ karnacji. Jeśli chcemy zapobiegać przedwczesnemu starzeniu, musimy zwracać uwagę, aby używane przez nas kremy ochronne gwarantowały także skuteczną ochronę w zakresie UVA oraz przestrzegać kilku prostych zasad:
1. Nie bój się wysokich faktorów, nawet z kremem o faktorze SPF 30 masz szansę się opalić, a nie „spalić”. Pamiętaj, że żaden faktor nie chroni w 100 % przed słońcem!
2. Nakładaj krem co najmniej 20 minut przed wyjściem z domu.
3. Faktory się nie sumują – jeśli używamy kilku preparatów z filtrami, to w efekcie jesteśmy chronieni na tyle wysoko, na ile wskazuje najwyższa wartość jednego z faktorów zastosowanych produktów.
4. Podkład lub puder z filtrami nie może stanowić wystarczającej ochrony przeciwsłonecznej nawet na co dzień. Po pierwsze – prawie żaden podkład nie zawiera skutecznej mieszanki filtrów UV, chroniącej przed pełnym spektrum UV. Po drugie – podkłady nakładamy zwykle w niewielkiej ilości, zaś aby osiągnąć wystarczającą ochronę, zgodną z wartością faktora podaną na opakowaniu, musielibyśmy nałożyć grubą warstwę podkładu, co dałoby niepożądany efekt maski. Podkłady i pudry z filtrami można traktować jako ewentualne uzupełnienie ochrony słonecznej. Podstawą codziennej protekcji powinien być skuteczny krem z filtrami stosowany pod makijaż.
5. Jeżeli nakładasz więcej, niż jeden preparat na dzień, to krem z filtrami powinien być zawsze ostatnią warstwą.porady
6. Kremy z filtrami do twarzy, zwłaszcza wersje bezzapachowe, można stosować z powodzeniem także w okolicach oczu. Nie potrzebujemy wówczas osobnego kremu ochronnego na te partie twarzy.
7. Szyja i dekolt również wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętaj o tym!
8. Po nałożeniu kremu z filtrami do twarzy, wetrzyj jego pozostałość w dłonie – im także należy się ochrona. Coraz więcej firm zaczęło produkować specjalne kremy do rąk z filtrami, można także wykorzystać w tym celu emulsję ochronną do ciała.
9. Latem, gdy wiesz, że będziesz przebywać dużą część dnia na słońcu, posmaruj emulsją ochronną także ramiona, kark i uszy.
10. Nowe, nieużywane kremy z filtrami należy przechowywać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 3 lata. Otwarte kremy z filtrami można stosować nawet po upływie roku pod warunkiem, że były one przechowywane z dala od słońca, w temperaturze pokojowej. Resztki kremów ochronnych z zeszłego sezonu, które zabieraliśmy ze sobą na plażę, należy wyrzucić, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury, zawarte w nich filtry mogły ulec dezaktywacji. Sprawdzaj zawsze przed zakupem datę ważności!
11. Wszelkie preparaty ochronne dla dzieci są także odpowiednie dla dorosłych.
12. Gdy używasz produktów przyśpieszających opalanie, również stosuj na nie kremy z filtrami ochronnymi.
13. Pamiętaj, że kremy z filtrami trzeba nakładać hojną ręką. Aby uzyskać stopień ochrony podany na opakowaniu przez producenta, należy nałożyć ok. 2,5 ml kremu na twarz i szyję. Mniejsza ilość nałożonego kremu oznacza mniejszy stopień ochrony, przy czym nie jest to zależność liniowa. Odpowiednia ilość kremu z filtrem zapewniająca podany przez producenta stopień ochrony to 2mg/cm2 skóry. Jeśli przykładowo nałożymy krem o faktorze SPF 25 w ilości o połowę mniejszej, czyli 1mg/cm2 skóry, będziemy chronieni w stopniu poniżej SPF 10.
Jak szukać skutecznego kremu ochronnego z filtrami?
1. Kremy pielęgnacyjne na dzień, na których brak jest jakichkolwiek wzmianek na temat protekcji przed promieniami słonecznymi, nie gwarantują żadnej ochrony przed słońcem.
2. Kremy pielęgnacyjne na dzień, na których podana jest informacja na temat ochrony przed promieniami słonecznymi, ale nie jest określona dokładna wartość faktora SPF, chronią tylko w stopniu odpowiadającym wysokości nie większej niż SPF 4, nie stanowią więc skutecznej ochrony przed promieniami UVB oraz żadnej przed UVA.
3. Jeśli krem ma podaną konkretną wartość faktora SPF dla UVB oraz jednego z faktorów dla UVA, wtedy mamy pewność, że chroni także przed zakresem UVA. Jednak dopiero po sprawdzeniu typu filtrów UV użytych w kremie możemy się zorientować, czy krem zapewnia fotostabilną i skuteczną protekcję.
4. Jeśli krem ma podaną tylko wartość faktora SPF, wówczas sprawdzamy najpierw w opisie na opakowaniu, jaki typ filtrów krem zawiera. Często na opakowaniach jest napisane, że krem zawiera Mexoryl SX lub XL, czy też Parsol 1789 lub filtry mineralne. Wówczas mamy pewność, że krem chroni także przed UVA.
5. W przypadku kosmetyków kupowanych w USA sprawdzamy tylko nazwy podane w liście „Active Ingredients”, wśród których szukamy nazw podanych w tabeli filtrów anty-UVA. Można sobie także porównać stężenia % substancji będących filtrami. Przykładowo Avobenzone w stężeniu 1 % stanowi niepełną ochronę, najniższa wartość filtrów mineralnych wynosi 1,9- 2 %.
6. Na kosmetykach dostępnych w Europie – jeśli na etykiecie brak informacji na temat rodzaju filtrów, wówczas musimy wczytać się w skład kosmetyku, szukając nazw chemicznych filtrów anty-UVA podanych w tabeli powyżej.7. Jeśli krem będzie, oprócz filtrów anty-UVB, zawierał tylko Benzofenony jako filtry chroniące przed UVA np. Oxybenzon = Benzophenone-3, to już wiadomo, że chroni on tylko w niewielkim stopniu przed UVA II, zatem nie stanowi wystarczającej ochrony.Idealny krem z filtrami powinien:
– chronić przed pełnym zakresem promieniowania UV, w tym koniecznie przed UVA,
– zawierać mieszankę filtrów mineralnych i chemicznych,
– gwarantować fotostabilną ochronę, czyli zawierać trwałe filtry chemiczne, a więc przynajmniej jeden z najlepszych obecnie filtrów typu Mexoryl, Tinosorb, lub Uvinul A Plus. Jeśli filtr chemiczny Parsol 1789 występuje jako główny filtr chroniący przed UVA, wówczas musimy mieć pewność, iż krem zawiera jednocześnie substancje stabilizujące ten łatwo ulegający rozkładowi typ filtru. Do takich substancji zaliczamy:
- diethylhexyl 2,6- naphtalene
- octocrylene (mieszanka 10% octocrylene + 3% avobenzone jest stabilna i najskuteczniejsza)
- 4-methylbenzilidene camphor (nie wystarczający jeśli w składzie kremu znajduje się Octyl methoxycinnamate – filtr UVB)
- Polysiloxane-15
butyloctyl salicylate - hexadecyl benzoate
- butyloctyl benzoate
- Mexoryl SX
- Mexoryl XL
- Tinosorb S
- Tinosorb M Pamiętajmy, że każdy krem z filtrami, przeznaczony głównie do opalania, nadaje się do codziennej pielęgnacji na dzień. Każdy krem z filtrami zawiera jednocześnie większe lub mniejsze ilości substancji nawilżających, natłuszczającyh, antyoksydantów i inne, tak więc krem z filtrami nie tylko chroni, ale także pielęgnuje.Jeśli chodzi o wybór minimalnej wysokości faktorów:
– na co dzień – SPF 30+, PPD 10+
– gdy spędzamy dłuższy czas na zewnątrz – SPF 60+, PPD 30+Dotychczasowym problemem kremów z filtrami, była ich tłusta konsystencja. Na szczęście technologia idzie do przodu i obecnie dostępnych jest coraz więcej kremów ochronnych o wysokich faktorach i jednocześnie nietłustej konsystencji i bardziej eleganckim efekcie końcowym. Jednym z najnowszych przykładów jest Anthelios XL Fluide Extreme SPF 60/ IPD 100/PPD28 – 50ml oraz niedostępny w Polsce Anthelios XL Fluide Extreme SPF40/ IPD 100/PPD 17 – 50ml.
Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Biochemia urody