Skandynawki to postawne, niebieskookie i złotowłose Walkirie, które nade wszystko lubią paradować w stroju Ewy – taką wizję kobiety z Północy stworzyły kolorowe magazyny dla dorosłych. Ale ile wspólnego ma świat męskich fantazji erotycznych z Dunkami z krwi i kości?

Jest w tym obrazie całkiem sporo prawdy. Wiele Dunek ma jasne włosy i oczy oraz mleczną cerę; przeciętna Dunka jest też wyższa niż Polka. Nie brakuje jednak brunetek czy szatynek, spora część jest raczej drobna niż posągowa. Najsłynniejsza duńska modelka, Helena Christiansen, jest zielonooką brunetką.
Jasna karnacja, tak pożądana przez miliony Azjatek, nie jest w Danii przedmiotem dumy, raczej zazdrości się opalenizny. Łóżka opalające i urlopy w ciepłych krajach były przez kilka dekad niezwykle popularne, czego smutne żniwo zbierają lekarze-onkolodzy. Wiele starszych Dunek zdobią też pamiątki spędzonych na słońcu godzin – przebarwienia i piegi. Obecnie, dzięki niezliczonym artykułom o szkodliwości promieniowania ultrafioletowego, Dunki przestawiają się na samoopalacze w kremie lub sprayu i stosują filtry, choć wiele nadal nie może sobie odmówić przyjemności leżenia na plaży.

   Dunki grzeszą też przeciw urodzie i zdrowiu paląc papierosy. Młode dziewczyny to najszybciej rosnąca kategoria wśród palaczy. Ta tendencja ma związek z przekonaniem, iż palenie sprzyja zachowaniu smukłej sylwetki. A szczupłość jest bardzo ważna. To największy duński paradoks – choć wiele z nich pali i nie stroni od alkoholu, Dunki dużo wiedzą o dietetyce i jedzą, w porównaniu choćby do Angielek, zdrowo: dużo warzyw i owoców (jest nawet takie hasło „grønt og godt” – zielono i dobrze), pełnoziarnisty chleb, dużo ryb i owoców morza (choć, tak jak wszystkie nacje skandynawskie, Duńczycy wypijają gigantyczne ilości słabej kawy). Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęłam chodzić do duńskiego gimnazjum, zaskoczyła mnie zawartość pudełek z drugim śniadaniem moich kolegów i koleżanek z klasy: były w nich surowe marchewki, sałatki, ciemny chleb, niskotłuszczowe jogurty i owoce; ja byłam przyzwyczajona do nieśmiertelnej rozmiękłej kanapki z szynką lub serem.

Sensowną (w miarę) dietę Dunki łączą z aktywnością fizyczną – popularnym środkiem transportu jest rower, dużo kobiet dojeżdża do pracy właśnie rowerem, z wyboru, nie z konieczności. Jazda konna, tenis, pływanie… Mało która Dunka nie uprawia chociaż jednego rodzaju sportu.
„Sportowy” jest także preferowany przez Dunki styl ubierania się. Nie znaczy to, że Dunki ubierają się niedbale czy bez gustu. Nazwałabym ten styl „wyrafinowanym luzem”:  stonowane kolory, proste fasony, dyskretne ozdoby. Dobry gust jest narodową cechą Duńczyków – niewiele jest krajów, gdzie wnętrza są urządzone z równie dobrym smakiem, co w Danii. Duńska sztuka użytkowa oraz biżuteria od dawna cieszą się zasłużoną sławą na świecie, teraz dołącza do nich moda – takie marki, jak Day Birger et Mikkelsen czy By Malene Birger zdobyły już bardzo konkurencyjny rynek brytyjski.

Makijaż też nie powinien być krzykliwy, zresztą ważniejsza jest pielęgnacja. Panuje przekonanie, że piękna to znaczy zdrowa, Dunki chętnie biorą więc różnego rodzaju suplementy, które mają zapewnić im piękną cerę, włosy i paznokcie „od środka”.
A co do chodzenia nago… Duńczycy traktują nagość naturalnie, edukacja seksualna w szkołach jest skuteczna, a w rozmowach rodziców z dziećmi seks nie jest tematem tabu. Jestem przekonana, że to jeden z wielu powodów, dla których Duńczycy w różnych międzynarodowych badaniach mierzących zadowolenie z życia, zawsze plasują się na szczycie najszczęśliwszych nacji.

Ilustrowała: Joanna Titeux/pinezka.pl

Zobacz też:
O Angielkach bez pezytyków
O Niemkach bez pezytyków
O Chinkach bez pezytyków