ilustr. Joanna Titeux

Wybrałam się ostatnio na spacer i przez pierwsze 10 minut walczyłam z natrętnym poczuciem, że czegoś zapomniałam. Po czym oświeciło mnie: otóż po raz pierwszy od września 2004 nie miałam na sobie płaszcza! Słońce muskało moje bledsze od pośladka zakonnicy ramiona, a lekki zefirek przynosił, zamiast spalin, zapach zieleni. Świat wygląda inaczej, gdy się człowiek uwolni z okowów wierzchniego przyodziewku.
Wiosna w powietrzu, krew w żyłach szybciej krąży i misie wychodzą ze swych gawr – znak, że nadeszła pora na przejrzenie zawartości szafy.

Jeśli, tak jak ja, masz wiele wspólnego z chomikiem – lubisz upychać na dnie szuflady sweterki, które zeszły się w praniu i prujące się T-shirty, bo „przydadzą się w czasie remontu mieszkania”, to wykorzystaj wiosenny rausz adrenalinowy, by wreszcie się z nimi pożegnać. Wiem, to trochę boli, ale przyznaj: od co najmniej roku ich nie założyłaś, a malować mieszkanie i tak będzie pan Zdzisio.

Skoro już  przy tym jesteś, uporządkuj szufladę z bielizną. Bawełniane niewymowne, które kiedyś olśniewały bielą, lecz już dawno złożyły broń i poddały się szarości, zastąp nowymi, frywolnymi majteczkami. Sprawdź, czy 75C, który kupujesz od czasów liceum, to aby na pewno Twój rozmiar stanika. Marks & Spencer, potentat na rynku bielizny w Wielkiej Brytanii, ocenia, że aż 70% kobiet nosi nie taki rozmiar biustonosza, jaki powinny. Ta firma i w Polsce oferuje pomoc specjalnie przeszkolonej sprzedawczyni w dobraniu właściwego stanika.  Przy okazji zbadaj nowości bieliźniarskie. Wonderbra i inne push-upy okres świetności mają już za sobą. W sklepach pojawia się coraz więcej staników, które mają udawać, że ich nie ma, np. nowa linia biustonoszy SuperSmooth firmy Gossard. Gwarantuję, że mając na sobie ładną, dobrze dopasowaną bieliznę, nawet szczelnie zakryta od szyi do stóp i w starych, sportowych ciuchach, poczujesz się pewniej, a co za tym idzie, atrakcyjniej, a to nie pozostanie niezauważone.
Przejrzyj zawartość szkatułki z biżuterią. Być może niektóre błyskotki przestały ci się podobać, a innych nigdy nie nosiłaś, bo były nietrafionym prezentem? Spróbuj wymyśleć dla nich nowe zastosowanie, np. przerób stary naszyjnik na bransoletkę, lub zanieś je do fachowca, który ze starego pierścionka po babci zrobi nowe kolczyki. Uczyń jakąś znajomą małą dziewczynkę szczęśliwą, darowując jej swoje korale. ilustr. Joanna Titeux

W marcu pisałam o tym, co będzie modne wiosną i latem. Zanim jednak wydasz całą pensję na spódnice i bluzki w stylu etno i sandały ze sznurka, wiedz, że jesienią nastąpi powrót ascetyzmu. Jak powiedział Oscar Wilde: „Moda jest formą brzydoty, dlatego musi się zmieniać co pół roku”. Pod koniec roku czeka nas więc kompletna zmiana kierunku. Co zatem robić teraz, kiedy wieszaki uginają się od falbaniastych spódnic, białych bluzek wieśniaczki i drewnianych naszyjników?
Masz do wyboru trzy możliwości:
a) Kup tylko 2, 3 rzeczy w tym sezonie, ale dobrej jakości (bo kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy) – zawsze będziesz mogła je jeszcze założyć na wakacjach w odległym zakątku świata, z dala od cenzorskiego wzroku zorientowanych w modzie koleżanek.
b) Kup więcej tańszych rzeczy, naciesz się nimi latem i jesienią przekaż je Caritasowi lub innej instytucji dobroczynnej.
c) Postaw na pewniaki: spódnice do kolan, najlepiej z fałdą lub szyte ze skosu. Unikaj tak modnych teraz wzorków i motywów plemiennych – wybierz raczej rzeczy  w stonowanych barwach, np. granatowe, brązowe, srebrnoszare. I zacznij praktykować sztukę wiązania satynowych wstążek – zimą kokardki zastąpią biżuterię z muszelek.

Niezawodnym sposobem na polepszenie samopoczucia i odświeżenie swojego wizerunku są nowe perfumy. Wiosną pojawia się wiele zupełnie nowych zapachów, ale są również sezonowe, letnie edycje starych faworytów. Bardzo cytrusowe Moschino I love… (nuty pomarańczy, cytryny i grejpfruta oraz czerwonych porzeczek) oraz jabłkowe Be Delicious Donny Karan to świeże, owocowe perfumy, odpowiednie na ciepłe, letnie wieczory. Kto woli wanilię, ten może zaryzykować Curious, nowe perfumy Britney Spears, które, mimo kiczowatego niebieskiego flakonu, nie są aż taką katastrofą, jakiej się można było spodziewać. Przeczuwam, że wkrótce, jak niegdyś Vanilla Fields firmy Coty, zawładną naszymi ulicami.


Ilustracje: Joanna Titeux/pinezka.pl