ilustr. Joanna Titeux

Są kobiety, które przejmuje groza, gdy wyobrażają sobie świat bez czekolady. Mnie zaś przeraża myśl, że mogłoby zabraknąć dżinsów. Co zrobiłybyśmy, gdyby Levi Strauss nie wymyślił spodni dla poszukiwaczy złota z San Francisco? Ile dylematów pozostałoby nierozwiązanych?

Co na przykład zakładałabym na pierwszą randkę, kiedy nie chcę wyglądać wyzywająco, ale mimo to seksownie? A co na wyjście do klubu, na zakupy, na spacer z dzieckiem, na spotkanie z przyjaciółką, na wyjazd na działkę, do kina, na podróż…? Rano w dżinsach i T-shircie mogę sprzątnąć mieszkanie, a wieczorem, idąc na premierowy pokaz filmu, włożę markowe dżinsy do ozdobnej tuniki i torebki, szpilek i biżuterii.

Dżinsy to nowa „mała czarna” – najbardziej uniwersalna część damskiej garderoby. Dżinsy są dobre na każdą okazję  –  osobiście uważam, że są tylko dwa odstępstwa od tej reguły: pogrzeb i wystąpienie w parlamencie. Nic dziwnego więc, że wszyscy, wszędzie, starzy i młodzi, grubi i chudzi, mali i duzi, dżinsy lubią i noszą. To najbardziej demokratyczny ciuch, jaki kiedykolwiek wynaleziono. Sowieci bojkotowali dżinsy – w czasach komuny wranglery czy levisy z Zachodu, jako symbol wolności, były lukratywnym czarnorynkowym przebojem.

Tak, alternatywny świat, w którym nie wynaleziono dżinsów, to świat trudny do wyobrażenia. A przecież damskie dżinsy pojawiły się dopiero w 1935 roku, za sprawą firmy Levi’s. Pierwsze spodnie dżinsowe przeznaczone były dla bogatych dam nowojorskich, które bawiły się w dziki zachód na swoich wiejskich ranczach.
Wkrótce dżinsy zaskarbiły sobie wielbicielki wśród kobiet ze wszystkich sfer i w latach 50 amerykańskie nastolatki kupowały je już masowo. W latach 60 stały się symbolem wyzwolenia i młodości. Dwie dekady później epatujące seksem reklamy obcisłych dżinsów marki Calvin Klein stawiały znak równości między noszeniem dżinsów a erotyczną swobodą. W latach 90 pojawiły się niszowe marki, takie jak Earl Jeans, które zapoczątkowały trwającą do dziś erę indywidualizacji i dżinsowego snobizmu. Pokaż mi swoje dżinsy, a powiem ci, kim jesteś.

W londyńskich domach towarowych Selfridge’s i Harrod’s można wybierać spośród wielu dizajnerskich marek – w tym pierwszym jest ich aż 30, w drugim – 20. Najmodniejsze marki są wierne kalifornijskim korzeniom: spodnie 7 for All Mankind, James, Juicy Couture czy Paper Denim & Cloth nadal projektowane są w San Francisco lub Los Angeles. Selfridge’s oferuje nawet szycie dżinsów na miarę, przy czym miary nie zdejmuje się w sposób tradycyjny, z centymetrem w ręku, o nie. Specjalne urządzenie wykonuje trójwymiarowy skan sylwetki, tak, by w zamian za sporą sumę (od ok. 750 zł) otrzymać Święty Graal każdej kobiety: Idealną Parę Dżinsów.

Choć w tytule mowa o tradycyjnym błękicie dżinsowej tkaniny, dżinsy można kupić w wielu kolorach. Tego lata najmodniejsze były dżinsy białe – na niektórych kobietach wyglądają olśniewająco (dosłownie i w przenośni), ale większość uznaje je za jedną z tych pułapek, które czasem (zawsze?) zastawia na kobiety moda. Włożysz białe dżinsy, wypijesz kawę, obejrzysz wiadomości, kaszlniesz… i ani się obejrzysz, a znowu musisz się przebrać.

Na szczęście jesienią i zimą bardzo modne będą dżinsy granatowe lub czarne. Największa zmiana dotyczyć będzie fasonu: koniec z biodrówkami i szerokimi nogawkami  – najmodniejsze dżinsy mają mieć fason zwany po angielsku „skinny” (chude) lub „drainpipes” czyli rynny: wąskie i obcisłe, najlepiej zakrywające pępek. Z jednej zatem strony moda ustąpiła pola: im ciemniejszy kolor, tym lepszy efekt wyszczuplający, ale z drugiej strony obcisły krój faworyzuje chude osobniczki.
Mimo to nie sądzę, by wiele z nas porzuciło dżinsy. Jeśli chcesz się przekonać, jak trudno zrobić sobie wakacje od dżinsów, spróbuj ich nie założyć przez dwa tygodnie. Gratulacje dla dzielnej osobniczki, która wytrzyma. Ja idę kupić nową parę.

Ilustracja i animacja: Joanna Titeux/pinezka.pl