10 porad
Jak utrzymać skórę w dobrym stanie do późnych lat
To, jak będzie wyglądać nasza twarz w wieku 40-50 lat, w dużej mierze zależy od tego, jak traktowaliśmy naszą skórę i cały organizm przez te wszystkie lata, od naszych złych i dobrych nawyków oraz w pewnym stopniu od czynników niezależnych od nas, czyli odziedziczonych po rodzicach genach.
Oto kilka podstawowych rad, które pozwolą nam utrzymać skórę w dobrym stanie.
1. Dobre geny.
Jest to jedyny punkt z całej dziesiątki, na który nie mamy wpływu. Nikt nie wybiera sobie rodziców i zestawu dziedziczonych genów, które decydują także o stanie naszej skóry np. jej skłonnościach do zmarszczek. Jednakże, nawet jeśli nasi rodzice mają do późnych lat zdrową, pozbawioną nadmiaru zmarszczek skórę to jeszcze nie gwarantuje w 100 procent, że w naszym przypadku także tak będzie. Okazuje się bowiem, że w 80 proc. za stan naszej skóry odpowiadają czynniki zewnętrzne wymienione w kolejnych dziewięciu punktach.
2. Kremy z filtrami każdego dnia.
Nadmiar promieniowania UV jest szkodliwy dla skóry. UV przyspiesza proces tworzenia się zmarszczek oraz plam. Codzienna aplikacja skutecznych kremów z filtrami na twarz, okolice oczu, szyję i dekolt oraz dłonie powinna stać się naszym porannym nawykiem. Hasło – skuteczne kremy z filtrami – oznacza kremy zapewniające ochronę przed pełnym spektrum UVB/UVA, zawierające fotostabilne filtry UV, w tym koniecznie jeden z obecnie najlepszych filtrów słonecznych z rodzaju Tinosorb lub Mexoryl.
3. Unikaj solarium.
Nie daj się wprowadzić w błąd zakładając, że solarium jest bezpieczniejsze od bezpośredniej ekspozycji na słońce. Dawka promieniowania UVA (UVA= aging czyli starzenie się /ang./) w wielu lampach wykorzystywanych w solariach jest dwukrotnie wyższa niż zawartość promieni UVA w świetle słonecznym. To oznacza w praktyce, że w ciągu 15-30 minutowej sesji pod lampą opalającą w solarium (długość sesji opalającej zależy od mocy lampy, w przypadku lamp o większej mocy sesja taka trwa 5 lub 10 minut) skóra otrzymuje dawkę promieniowania UVA równą tej jaką otrzymalibyśmy po całodniowym pobycie na słońcu.
4. Noś okulary przeciwsłoneczne.
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa na szkodliwe promienie UV, to właśnie tutaj pojawiają się najwcześniej pierwsze zmarszczki. Sama ochrona okolic oczu kremami z filtrami* podczas słonecznych dni nie jest wystarczająca, gdyż często mrużymy oczy, co sprzyja tworzeniu trwałych zmarszczek mimicznych. Okulary przeciwsłoneczne stanowią także dodatkową ochronę słoneczną.
* Do ochrony okolic oczu powinno się stosować te same skuteczne kremy z filtrami, które stosujemy do twarzy; nie znajdziemy tzw. kremów pod oczy, które gwarantowałyby wystarczającą ochronę przed pełnym zakresem UV. Większość kremów pod oczy nie zawiera filtrów słonecznych lub też chroni tylko przed promieniowaniem UVB.
5. Przestań palić.
Palenie jest nie tylko szkodliwe dla serca czy płuc, toksyny dymu papierosowego w dużej mierze przyczyniają się także do niszczenia skóry. Fakt, iż skóra palaczy starzeje się i marszczy dużo szybciej został już dobrze udokumentowany i potwierdzony.
6. Unikaj częstych wahań wagi.
Osoby będące ciągle na źle skomponowanych dietach z powtarzającym się efektem jo-jo niszczą tylko swoją skórę i rozregulowują organizm. Przybierając i tracąc w krótkich odstępach czasu na wadze przyczyniają się do niekorzystnego rozciągania skóry. Skóra traci swą elastyczność wraz z wiekiem, tak więc nie potrafi już tak łatwo wrócić do stanu wyjściowego po ciągłych zmianach wagi. Pamiętajmy też, że znaczna utrata wagi w starszym wieku sprzyja większej ilości zmarszczek na twarzy. Catherine Denevue zwykła mawiać, że w pewnym wieku musimy wybierać między pupą a twarzą. U osób bardzo szczupłych w dojrzałym wieku zmarszczki na twarzy są zwykle liczniejsze i bardziej widoczne aniżeli u osób o umiarkowanej wadze ciała i nieco większej pupie.
7. Pij wodę.
Staraj się nie dopuszczać do odwodnienia organizmu. Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą niezbędne procesy biochemiczne gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a więc także i skóry, jak również pomaga wypłukiwać z organizmu niechciane toksyny. Osiem szklanek płynów dziennie, głównie w postaci wody mineralnej lub zielonej herbaty, powinno stać się naszym nawykiem.
8. Jedz prawidłowo.
Dobrze zbilansowana, różnorodna dieta, bogata w warzywa i owoce jest korzystna dla całego organizmu czyli wpływa także na wygląd i stan skóry. Ponieważ niemożliwym jest dostarczenie w diecie wszystkich niezbędnych związków odżywczych, warto wspomóc dietę suplementami, przy czym należy pamiętać, że żaden suplement czy nawet pełna garstka kapsułek nie zastąpi dobrze skomponowanej diety.
9. Śpij na plecach.
Osoby, które regularnie śpią na brzuchu lub na boku często budzą się z odciśniętymi liniami i załamaniami na skórze twarzy, które z wiekiem mogą przekształcić się w trwałe zmarszczki twarzy. Spanie na plecach to jeden z trików stosowanych przez gwiazdy Hollywood. Jeśli taka pozycja podczas snu jest dla nas nie do przejścia, pomóc może dobrze wyprofilowana poduszka oraz jedwabne lub jedwabnopodobne poszewki.
10. Unikaj stresu.
Podobnie jak punkt pierwszy, ta ostatnia rada także może być trudna a czasem wręcz niemożliwa do spełnienia. Jednak faktem jest, że częste, długotrwałe stresy odbijają się niekorzystnie na naszym wyglądzie i stanie skóry. Stresując się często nieświadomie marszczymy brwi, zaciskamy szczęki. Na ile to możliwe starajmy się relaksować, a od czasu do czasu zaserwujmy sobie profesjonalny masaż twarzy lub całego ciała.
Tekst oparty został na radach dr J. Regan Thomasa – chirurga plastyka z Medycznego Centrum Uniwersytetu Illinoins w Chicago oraz uzupełniony własnymi uwagami autorki.
Ilustracje: Anna Fudyma/pinezka.pl