Roladki ze schabu
Chociaż wydawało się, że zima nigdy się nie skończy, a brudny śnieg będzie zalegał co najmniej do lipca, jednak jest, przyszła – wiosna! Chowamy puchowe kurtki, długie wełniane płaszcze i ciepłe buty, do wazonu wstawiamy kwiaty, planujemy wakacje i – zmieniamy jadłospis.
Coraz mniej w nim gorących zup, tłustych mięs, pożywnych zapiekanek, a coraz więcej dań lekkich, kolorowych, wesołych. Dziś proponuję więc kilka przepisów na dania lekkie, chociaż z dodatkiem mięsa, które dostarczą energii, tak potrzebnej wiosną.
Roladki ze schabu
Każdy pewnie zna rolady wołowe, nadziewane ogórkiem kwaszonym, cebulą i boczkiem lub kiełbasą. Roladki ze schabu są wariacją na ten sam temat, ale w wersji wiosennej i odchudzonej.
Potrzebować będziemy tyle dość sporych, cienko rozklepanych kotletów schabowych, ilu będzie biesiadników (licząc po jednej roladzie na osobę, ale dla głodomorów lepiej przeznaczyć 2 rolady).
Proponuję trzy wersje nadzienia: tradycyjną, węgierską i śródziemnomorską (w ilości na 4 duże rolady).
Nadzienie tradycyjne
kilka grubych plastrów suchej kiełbasy (np. krakowska lub żywiecka sucha, ewentualnie kindziuk)
2 duże ogórki kiszone
2-3 „wąsy” cebuli dymki lub grubego szczypioru
sól, pieprz, majeranek
ewentualnie 2-3 łyżki łagodnej musztardy
Kiełbasę i ogórki należy pokroić w paski, cebulę lub szczypior w odcinki o długości równej szerokości kotletów. Mięso przyprawić solą, pieprzem i majerankiem, posmarować musztardą, na środku ułożyć po jednym lub dwa paski kiełbasy, ogórka i cebuli. Zwinąć i obwiązać nicią lub spiąć wykałaczkami lub specjalnymi szpikulcami do rolad.
Gotowe rolady należy lekko obsmażyć w rondlu (najlepiej na oleju z pestek winogron lub słonecznikowym), następnie podlać wodą i piec w piekarniku, aż będą miękkie i nie surowe. Można to sprawdzić wbijając szpikulec lub wykałaczkę w mięso, jeżeli wypływający sos nie ma krwistego zabarwienia, mięso jest gotowe.
Rolady można podawać bezpośrednio po upieczeniu lub z sosem.
Sos do rolady z nadzieniem tradycyjnym
Do sosu spod rolad dodać kilka łyżek rosołu lub ½ kostki bulionowej i jedną małą, drobno pokrojoną cebulkę. Gotować aż cebula zmięknie, jeżeli to konieczne – dolewać wody lub bulionu. Zmiksować, doprawić majerankiem, solą i pieprzem, ewentualnie zagęścić mąką. Smak sosu można zaostrzyć łyżką musztardy.
Nadzienie węgierskie
kilka plastrów pikantnego salami
½ papryki
sól, pieprz, ostra papryka w proszku
1-2 łyżki pasty ajwar
Salami i paprykę pokroić w paski. Mięso posmarować pastą ajwar, oprószyć przyprawami. Nadzienie zawijać w mięso jak opisano powyżej.
Sos do rolady z nadzieniem węgierskim
Do sosu spod rolad dodać pokrojonego w kostkę, pozbawionego skóry i pestek pomidora i dużą łyżkę pasty ajwar. Gotować, aż pomidor się całkowicie rozpadnie. Sos można zmiksować lub przetrzeć przez sito, ale nie jest to konieczne. Zagęścić łyżką lub dwoma kwaśnej, gęstej śmietany.
Nadzienie śródziemnomorskie
1 plaster suszonej szynki
kawałek sera pecorino lub parmezanu
kilka suszonych pomidorów
1 ząbek czosnku
sól, pieprz, suszone lub świeże oregano.
Szynkę, ser i pomidory pokroić w paski. Mięso posmarować rozgniecionym ząbkiem czosnku i obsypać przyprawami. Zawijać identycznie jak opisano powyżej.
Sos do rolady śródziemnomorskiej
Do sosu spod rolad dodać 2 pokrojone w kostkę, pozbawione skóry i pestek pomidory, dwa obrane i pokrojone w plastry ząbki czosnku oraz wlać około pół szklanki wina. Gotować aż wino odparuje, a sos zgęstnieje. Doprawić oregano, solą i pieprzem.
Rolady podgrzać w sosie i podawać z bagietką, ryżem lub – te z nadzieniem tradycyjnym – z kaszą i z surówką (pasującą stylem do rodzaju nadzienia).
Fot. Joanna Podgórska/pinezka.pl