A co powiecie na kir royale z własnego likieru porzeczkowego jako aperitif przed świątecznym obiadem?
Jeśli marzycie, by w długie mroźne wieczory rozkoszować się owocowym smakiem i rozgrzewać zziębnięte ciało pysznymi likierami, poświęćcie chwilę lata na zrobienie domowych trunków.

Likiery owocowe to wyjątkowe napoje, wytwarzane najprostszą techniką – otóż świeże owoce macerowane (zalewane) są w alkoholu, najczęściej jest to spirytus lub spirytus i wódka w odpowiednich proporcjach. Tak otrzymaną nalewkę filtruje się i uzupełnia dodatkiem cukru. Czas dojrzewania likierów owocowych zależy od gatunku i charakteru likieru.
Jakość likierów owocowych zależy przede wszystkim od jakości użytych owoców. Praktycznie wszystkie owoce są lub mogą być użyte do wytwarzania likierów, my proponujemy te z malin i czarnej porzeczki (tzw. likier Cassis). Znany jest on od dawna ze swoich właściwości leczniczych, które zawdzięcza głównie dużej zawartości witaminy C w czarnej porzeczce.

LIKIER MALINOWY 1

Zestaw na 2 litry likieru:
3 kg dojrzałych malin
1 l spirytusu o mocy 95%
1 kg cukru

1,5 kg malin przebrać, opłukać szybko na sicie i wsypać do gąsiorka, następnie zalać spirytusem. Owoce można nieco ugnieść, aby były całkowicie przykryte spirytusem. Gąsiorek pozostawić w cieniu w pokojowej temperaturze na 24 godziny.

Zlać spirytus z malin i zalać nim następne 1,5 kg świeżych, przebranych i opłukanych malin, zostawiając je w pokojowej temperaturze ponownie na 24 godziny.
Po powtórnym zlaniu spirytusu przefiltrować go przez bibułę (może być filtr do kawy, ja używam tych najtańszych i do filtrowania spirytusu biorę dwa).
Zrobić syrop cukrowy, rozpuszczając 1 kg cukru w 420 ml wody. Zagrzać wodę w garnku, wsypać cukier, a po rozprowadzeniu doprowadzić zawartość do wrzenia, po czym gotować 10 minut.
Do ciepłego jeszcze syropu wlać powoli spirytus, dobrze wymieszać, rozlać do butelek i pozostawić na 6 miesięcy do dojrzewania.

LIKIER MALINOWY 2

Wycisnąć maliny, a miazgę i sok przecedzić przez płótno.
Zważyć otrzymany sok, wziąć wagowo tyle samo cukru i zagotować 3 razy, za każdym razem „szumując”, czyli zbierając łyżką zanieczyszczenia z powierzchni.
Do ugotowanego soku wlać spirytus (proporcja: 1 l spirytusu na 0,5 l soku) i dodać tyle przegotowanej i ostudzonej wody, ile było na początku soku malinowego.

AJERKONIAK

7 żółtek
1/2 kg cukru pudru
1 3/4 szklanki zimnego gotowanego mleka
1 szklanka spirytusu
wanilia

Wszystkie składniki połączyć i zmiksować.
Wychodzi 1 litr ajerkoniaku.

LIKIER CASSIS (Creme de cassis)

1 kg czarnych porzeczek
12 zielonych liści czarnej porzeczki
0,25 l spirytusu
0,75 l czystej wódki o mocy 45%
laska cynamonu
kilka goździków
80 dag cukru

Owoce delikatnie obrać z szypułek, umyć i odsączyć. Przełożyć do szklanej lub porcelanowej misy, rozgnieść. Liście umyć, rozłożyć na dnie drugiej misy, dodać cynamon i goździki. Spirytus wymieszać z wódką, wlać do misy z liśćmi.
Porzeczki przełożyć do misy z alkoholem, wsypać cukier, wymieszać. Mieszaninę przelać do słoja, zamknąć hermetycznie. Odstawić w ciepłe, najlepiej słoneczne miejsce na co najmniej miesiąc.
Duże, szerokie naczynie wyłożyć lnianą ściereczką (można ją ułożyć na sicie), ostrożnie przelać zawartość słoja, przecedzić. Gdy płyn przestanie ściekać, dokładnie wycisnąć zawartość ściereczki.
Likier przefiltrować (np. przez bibułę lub filtr do kawy). Przelać do dokładnie wymytych i wyparzonych butelek. Zakorkować. Trunek zachowa doskonały smak i aromat przez wiele lat, jeśli korki zalejemy parafiną.