Kwiat krzewu Camellia Sinensis

Początek wszystkim gatunkom herbaty, zarówno zielonej, jak i czarnej, dają listki rosnące na krzewach z gatunku Camellia. Zerwane zręcznymi kobiecymi palcami z czubków młodych pędów, zaraz po porannym zbiorze trafiają do fabryk, gdzie po długiej obróbce przybierają swój ostateczny wygląd.

Proces ten przez tysiącleca nie uległ znaczącym zmianom. Zaczyna się od pozostawienia zerwanych liści nawet na kilkanaście godzin, aby zwiędły. W tym czasie tracą one przynajmniej jedną trzecią wilgotności, ale pozostają miękkie, dzięki czemu nie łamią się i nie pękają w czasie dalszej obróbki.
Następnie liście są podgrzewane w woku, wmurowanym w piec, i przy stałej temperaturze nieprzerwanie ugniatane i skręcane w dłoniach. Pod wpływem nacisku pękają ściany komórkowe i na zewnątrz wydostaje się sok, a z nim olejki eteryczne, taniny i enzymy. W ten sposób z czterech kilogramów świeżych liści powstaje tylko jeden kilogram gotowej herbaty. Całkowicie ręczna obróbka ma dzisiaj miejsce tylko przy produkcji lepszych herbat, w większości wypadków zastępowana jest metodami mechanicznymi.

Różnorodność smaków herbat dostępnych na rynku zawdzięczamy wielu czynnikom. Dużą rolę odgrywa miejsce uprawy. Największa ilość herbacianych plantacji znajduje się w Chinach, gdzie wyróżnia się kilka regionów, z których każdy może produkować nawet kilka rodzajów herbaty. Plantacja herbaty

Indie, Sri Lanka i Japonia również mają znaczący udział w herbacianym rynku. Na smak herbaty wpływa też stosowana w uprawie odmiana, jak też miejsce uprawy i związane z nim warunki klimatyczne, w tym najważniejsze – temperatura i ilość opadów. Wreszcie drobne różnice podczas obróbki i długość procesu fermentacji dają produkty o różnym wyglądzie, smaku i właściwościach.

Na przykład podczas obróbki, jakiej poddawana jest zielona herbata, nie zachodzi pełna fermentacja, dlatego rodzaj ten, w odróżnieniu od czarnej, zachowuje swój oliwkowy kolor. Liście, z których powstanie herbata oolong, są zbierane w fazie dojrzałej, pozostawione na słońcu aby zwiędły, a następnie suszone w wysokiej temperaturze. W przypadku czarnej herbaty, listki poddaje się pełnej fermentacji, a właściwie oksydacji, dzięki której liście ciemnieją.

W Chinach dobry sklep z herbatą ma w sprzedaży przynajmniej 25 jej rodzajów. Poza Chinami najlepiej znane są:

Oolong:
   Herbata pochodząca pierwotnie z prowincji Fujian, obecnie produkowana głównie na Tajwanie. Poddana niepełnej fermantacji, klasyfikowana pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Bardzo popularna w Chinach.

Gunpowder:
Zielona herbata w postaci małych zielono-żółtych kuleczek, pochodząca z prowincji Zhejiang. Dzięki ciasnemu zrolowaniu liści zachowuje świeżość dłużej niż zwykła zielona herbata. Dobra zostawia lekko gorzki posmak, ta gorszej jakości może początkujących zniechęcić do picia zielonej herbaty.

Longjing:
Królowa zielonych herbat, uprawiana w okolicach jeziora Xi. Jej listki rozwijają się w czasie zaparzania, dając napar o zielonkawym odcieniu, pozostawiający w ustach słodkawy posmak.

Jaśminowa:
   Zielona herbata aromatyzowana płatkami jaśminu. Płatki te powinny zostać usunięte przed końcowym suszeniem, gdyż łatwo ulegają zepsuciu, a poza tym mogłyby zdominować delikatny smak herbaty. Najlepsza herbata jaśminowa sprzedawana jest w postaci małych kuleczek (jak gunpowder). Znawcy powiadają, że, tak jak szampan, pasuje do wszystkiego.

Biała:
Pochodząca, tak jak oolong, z prowincji Fujian, zupełnie niesfermentowana herbata, jest tylko króciutko suszona nad otwartym ogniem. W Chinach znana jako „lecący w chmurach smok”.

Lu Yu, żyjący w latach 733-804, autor pierwszej znanej na świecie książki na temat herbaty Cha Jing, instruował by napojem tym delektować się w miejscu, gdzie nie docierają głosy plotkujących kobiet, przechwalających się mężczyzn i rozkrzyczanych dzieci. Jego rady są wciąż aktualne. Gdy znajdziemy chwilkę czasu na odpoczynek i relaks, uszlachetnijmy ją sobie odrobiną zielonej herbaty w białej, porcelanowej filiżance.

ciąg dalszy