Generalnie tryb życia przyszłego ojca nie powinien ulegać żadnym znaczącym zmianom w tym trudnym czasie. Jak wiadomo, sama informacja o popełnieniu potomstwa jest nie lada szokiem dla każdego samczego organizmu. Co więcej, może spowodować bliżej nieokreśloną w skutkach burzę hormonalną, a także prowadzić do trwałych zniekształceń osobowości.

W tym wyjątkowym czasie męski organizm potrzebuje szczególnie dużo witamin i minerałów, stąd każda szanująca się małżonka powinna wykazać maksimum dobrej woli, przedstawiając mu codziennie szeroką ofertę kulinarną w postaci: befsztyku tatarskiego, wołowiny po prowansalsku lub też zwykłego cordon bleu, czy pasztetu w sosie cumberland.
W sytuacjach wyjątkowo krytycznych zaleca się stosowanie środków farmakologicznych o działaniu antydepresyjnym. Wykaz tychże dostępny jest na stronie internetowej  www.polmos.pl.

Godne polecenia są również napoje o dużej zawartości chmielu, wszak organizm przyszłego ojca zwiększa w okresie prenatalnym zapotrzebowanie na płyny. Wskazane jest uzupełnianie tych płynów w czasie posiłków, łagodzą bowiem zdenerwowanie, nasilające się w miarę zbliżania „dnia przylatującego bociana”. Co więcej, należy dostarczać stosowne przekąski w postaci nadprogramowych smakołyków, serwując je w pobliżu kanapy, znajdującej się nieopodal telewizora.

Kolejnym etapem przygotowania do porodu (połogu) jest zachęcanie przyszłego tatusia do odwiedzania różnego rodzaju lokali o charakterze gastronomiczno-dyskusyjnym, aby mógł w tym trudnym czasookresie podzielić się swoimi wątpliwościami i obawami w gronie bliskich przyjaciół. Ten sposób walki z depresją okołoporodową należy uznać za wyjątkowo skuteczny, pozwala bowiem połączyć dwie istotne sprawy: wyżej wymienione już zwiększone spożycie płynów, jak również zdobycie nowych cennych informacji od innych ojców, którzy już ten trudny czas mają za sobą.
Należy pamiętać, że spotkania przy całej swojej efektywności są również wielce wyczerpujące, stąd niezbędna staje się pomoc przy zdejmowaniu odzieży wierzchniej. Następnego dnia może pojawić się zwiększona skłonność do porannych mdłości.

Na koniec należy nadmienić, że każda żona i przyszła matka ma wręcz obywatelski obowiązek wspierać mężczyznę spodziewającego się dziecka i każdego dnia winna okazywać zachwyt nad heroizmem i poświęceniem przyszłego ojca, bo tylko przy współudziale wszystkich kobiet jest szansa na uratowanie milionów mężczyzn przed depresją okołoporodową!

A następnym krokiem jest opieka nad mężczyzną w połogu…