„Jeśli bogowie chcą kogoś pokarać, czynią go żoną pastora” pisała w swym pamiętniku Lucy Maud Mongomery. Jej obawy przed małżeństwem z duchownym spełniły się, kiedy wyszła za mąż za Ewana Macdonalda. Jako żona prezbiteriańskiego pastora L.M.M. znalazła się w centrum życia bogobojnej społeczności Leaskdale w Ontario, gdzie Macdonaldowie zamieszkali po ślubie w 1911 roku.

Montgomery – autorka czterech już bestsellerów (Ania z Zielonego Wzgórza, Ania z Avonlea – 1908, Kilmeny ze starego sadu – 1909 i Historynka – 1910) pośród pracy pisarskiej, korespondencji, gotowania, sprzątania, prania, uprawiania ogrodu musi teraz znaleźć czas na Grupę Misyjną, Towarzystwo Misjonarskie, Koło Pań, Instytut Kobiet, zebrania nauczycieli szkółek niedzielnych etc., etc. Strata cennego czasu doprowadzała pisarkę do takiej rozpaczy, że chwilami chętnie „powiesiłaby się na najbliższym krzaku agrestu”, żeby nie iść na kolejne spotkanie.

Rok 1911 znaczył wielką zmianę w życiu Lucy Maud Montgomery –  po ślubie z Macdonaldem pożegnała na zawsze (nie licząc wakacji) swą ukochaną Wyspę Księcia Edwarda. Ewan obejmuje prezbiteriańską parafię w małej farmerskiej osadzie 60 mil od Toronto. Maud żegna Cavendish z żalem, ale i z zabarwioną goryczą ulgą. Ostatnie, spędzone w samotności lata w domu Macneillów  sprawiły, że mimo zbolałego serca teraz Maud poczuła się wyzwolona.

Niestety, jeśli liczyła, że w nowym miejscu – w Leaskdale – znajdzie pokrewną duszę, czekać ją będzie zawód. Maleńka prezbiteriańska społeczność liczyła zaledwie 21 rodzin, dla których kościół był duchowym, kulturalnym, a nawet dostarczającym rozrywki centrum. Pastor siłą rzeczy pełnił przewodnią rolę w lokalnej społeczności – chrzcił niemowlęta, nauczał dzieci, zaślubiał młodych, przewodził miejscowym pogrzebom i stowarzyszeniom, pełnił rolę mediatora w najróżniejszych sporach. Żona pastora naturalnie musiała zachować całkowitą neutralność w środowisku, w którym plotka była jedną z niewielu form rozrywki. Faworyzowanie któregoś z parafian mogłoby niebezpiecznie zachwiać równowagę społeczną w niewielkiej miejscowości.

Maud Montgomery wiedziała, że z własnej woli przyjęła tę rolę i mimo że wraz z mężem stała na czele społeczeństwa Leaskdale, to paradoksalnie pozbawiło ją to możliwości zawarcia bliższych znajomości. Na pewno nie mogła zwierzać się sąsiadkom z problemów, których nie szczędziło jej życie. Dziennik był jej jedynym powiernikiem w miejscu, gdzie bez skargi prowadziła szkółkę niedzielną, organizowała przedstawienia dla młodzieży, odbywała niekończące się, nudne do bólu herbatki, by nie narazić się zapraszającym paniom, które chciały nazajutrz pochwalić się sąsiadkom, że gościły pastorową na podwieczorku. L.M.M. charakteryzowała życie małżonki wiejskiego pastora jako „synonim statecznego niewolnictwa”.  Na dodatek jej własna filozofia, która często stawiała ją w opozycji do dogmatów wiary i nauk Kościoła, czyniła tę rolę jeszcze trudniejszą.

„Wierzę w Boga, który jest dobry i wszechmogący. Patrząc wstecz w dzieje ludzkości, te dwa pojęcia wydają się nie do pogodzenia. Uwierzyć w Boga Wszechmogącego, ale nie nieskazitelnie dobrego – hmm, to rozwiązałoby kilka dylematów. Niemniej dusza ludzka instynktownie unika takiego rozwiązania. Zatem wierzę w Boga, który jest dobry, ale nie wszechmogący. Wierzę także w istnienie zła, równego w swej mocy Boskiej dobroci”. Co zaś do idei nieba i wiecznego odpoczynku  Lucy Maud, wierząca w reinkarnację, twierdzi: „Odpoczynek! To całkiem dobra rzecz; ale nikt nie chciałby odpoczywać przez całą wieczność. Wszystko czego sobie życzę, to trochę odpoczynku, by zdobyć świeże siły do nowych zmagań. Nagroda! Nawet w tym życiu raz posmakowana nagroda wkrótce traci swój smak”.
Ale kiedy Montgomery uczy katechizmu własne dzieci, nie dzieli się z nimi swoimi przekonaniami – obawia się, że konsekwencje mogłyby być zbyt poważne, gdyby dzieci pastora kiedyś podzieliły się publicznie nauką udzielaną im przez matkę.

Macierzyństwo – dzieci pojawiły się w życiu Lucy Maud Montgomery, kiedy traciła nadzieję, że może sie ich jeszcze spodziewać. Pierwszy syn, Chester, urodził się w 1912. Po raz pierwszy w życiu Maud doświadczyła bezbrzeżnego szczęścia. We wrześniu 1912 roku napisała w swym dzienniku: „Mój ukochany maleńki synu, jesteś zadośćuczynieniem za wszystko, co było złe lub czego brakowało w mym życiu. To wszystko wiodło do ciebie. Więc wszystko było dobre.”

Życie faktycznie wydaje się dobre w 1912, Maud rozkoszuje się synkiem, pisze Złoty gościniec, zadomawia się w Leaskdale. A jednak zły los uderza znowu. W 1914 roku jej drugie dziecko, Hugh, rodzi się martwe. Jej osobista rozpacz rozpływa się w nieszczęściu świata ogarniętego pierwszą wojną światową. Następne kilka lat Montgomery będzie odmierzać datami bitew toczonych w Europie. Kanadyjscy chłopcy giną w okopach Francji; poświęci im Rillę ze Złotego Brzegu, w której zapisuje swoje własne odczucia, swoje przerażenie wojną. Czasem przenosi tam dosłowne wpisy ze swego pamiętnika. Co więcej – w postaci Gertrudy Olivier, nauczycielki mieszkającej u rodziny Blythe’ów, L.M.M. przedstawia samą siebie. „Prorocze” sny panny Olivier o czarnej chmurze nadciągającej nad dom Blythe’ów są snami Maud.

Wielebny Ewan McDonald   W 1915 roku w osobie małego Stuarta Macdonalda szczęście znów odwiedza plebanię w Leaskdale. Lecz wkrótce przyjdzie następny cios. Depresja Ewana Macdonalda, która dawała o sobie znać od czasu do czasu, teraz pogłębiła się i przerodziła w tzw. melancholię religijną. Wykoślawiona w chorym umyśle prezbiteriańska doktryna, według której niektórzy, wybrani przez Boga, predestynowani są do zbawienia, sprawiła, że Ewan Macdonald w atakach choroby popadał w potworne przerażenie, że jest przeklęty przez Boga. Wierzył, że jest przeznaczony do wiecznej kary – nie za konkretne grzechy – ale dlatego, że taka jest boska wola. Maud odchodziła od zmysłów – leczenie psychiatryczne w Kanadzie pierwszej połowy XX wieku znajdowało się jeszcze w powijakach. Ewan otrzymywał od bezradnego lekarza coraz silniejsze dawki chloralu i veronalu. Maud popadła w bezsenność, która nie opuściła jej do końca życia.

Konieczne stało się zachowanie w tajemnicy przed parafianami choroby pastora, który przekonany jest, że pochłonie go piekło. Maud zaczęła intensywnie zgłębiać psychiatryczne i medyczne teksty – stając się w związku z przypadkiem swego męża psychologiem amatorem. Pogłębiała swą wiedzę z teorii Freuda, eksperymentowała z lekami stosowanym w leczeniu chorób psychicznych. Czytelnikowi Dzienników L.M.M. z tego okresu – jej własny stan psychiczny wydaje się niepokojący.

Bezsenność, strach o Ewana i o przyszłość dzieci sprawia, że wracają demony z dawnych lat. Maud całymi nocami wydeptuje podłogę swej sypialni. Znów jest samotna w swoim cierpieniu. Jej najbliższa przyjaciółka, powiernica, jedyny człowiek, z którym Maud czuła pokrewieństwo dusz, Frederica Campbel Macfarlane, zmarła na hiszpańską grypę w 1915.
Kiedy Ewan czuje się lepiej, wraca nadzieja, że choroba minie na zawsze. Ale kolejne ataki zabijają ostatki wiary w polepszenie. Macdonald nigdy nie był dla żony pomocą w codziennym życiu domowym, nie interesował się wychowaniem dzieci, nie pomagał w gospodarstwie, a podczas nawrotów choroby i po nich stawał się zupełnie bezradny. Maud, mimo zaszczytów i dowodów uznania otrzymywanych z rąk przedstawicieli króla w Kanadzie, musi ze służącą czyścić stajnie i wykonywać najcięższe, najbrudniejsze prace gospodarskie. Dorastający Chester zaczyna sprawiać coraz więcej problemów wychowawczych. Lucy Maud wychowana w najsurowszym poczuciu obowiązku i uczciwości nie może pogodzić się z charakterem syna, który  przez swoją krętacką naturę, zamiłowanie do hazardu i lekceważenie zasad wpajanych mu przez matkę popada w coraz większe tarapaty.

Mimo zszarpanych nerwów, Montgomery – najsławniejsza kanadyjska kobieta –  utrzymuje publiczny wizerunek, który częściowo skonstruowała sama w swej autobiografii The Alpine Path (1917).

Prawie każdy rok w latach dwudziestych i pierwszej połowie lat trzydziestych przynosi kolejną jej powieść. Do roku 1921 zarobiła pisarstwem ok. 100 000 dolarów, pomimo bardzo niekorzystnego kontraktu ze swymi wydawcami, The Page Co. W 1915 L.M.M. rozstała się z Louisem Page’em, co zaowocowało dziewięcioletnim procesem o prawa autorskie, który Montgomery w końcu wygrała – a wraz z nią następne pokolenia kanadyjskich pisarzy związanych do tej pory niewolniczymi kontraktami z amerykańskimi firmami wydawniczymi. Cena wygranej  okazała się jednak bardzo wysoka – tak finansowo, jak i emocjonalnie – czego efektem był dalszy rozstrój nerwowy. Znów Dzienniki są jedynymi świadkami rozpaczy, bólu i samotności. Kartka po kartce stają się kroniką zmagań ze światem zewnętrznym i koniecznością zachowania jako takiej równowagi w związku, który od początku do końca był farsą. Związku potrójnie obciążonego: przez niedobrane osobowości, przez niewiarygodny sukces żony – zestawiony z płycizną intelektualną męża i przez ogólne zmiany w statusie społecznym kobiet. Ewan Macdonald – człowiek o bardzo wąskim kręgu zainteresowań – nie przyjmował do wiadomości sukcesu Maud. Nigdy nie przeczytał ani jednej z książek swojej żony, czuł się wyraźnie zazdrosny, kiedy L.M.M. przyjmowała hołdy od czytelników, recenzentów i społeczności kościelnej Leaskdale.

Maud jednak stoi murem za swoim mężem, kiedy po debacie o zjednoczeniu Kościoła protestanckiego Macdonaldowie decydują się pozostać przy swoim prezbiteriańskim odłamie i okazuje się, że parafia w Leaskdale może nie przetrwać w swej dawnej formie. Ewan zmuszony jest szukać nowej posady, co przy jego stanie psychicznym wydaje się niemożliwe. Maud motywuje go, jak może; obawia się, że odejście na wcześniejszą emeryturę doprowadzi psychikę męża do całkowitego upadku.

Lucy Maud Montgomery
   W 1926 Macdonaldowie przeprowadzają się do Norval, przepięknej miejscowości w kotlinie wśród wzgórz niedaleko Toronto. Tutaj spędzą następne dziewięć lat. Tutaj Montgomery pisze Czary Marigold (1929), Dzban ciotki Becky (1931), Pat ze Srebrnego Gaju(1933)  i Pani na Srebrnym Gaju (1935). Lata spędzane w Norval wniosą wiele radości w życie pisarki, ale choroba Ewana i problemy z Chesterem zawisną nad nim jak czarna chmura. Kroplą przepełniającą czarę goryczy staje się sekretne małżeństwo dziewiętnastoletniego Chestera z jeszcze młodszą dziewczyną, o którym Macdonaldowie dowiadują się, kiedy syn oświadcza, że jego żona spodziewa się dziecka. W systemie moralności Maud ciąża przedmałżeńska po prostu nie miała prawa istnieć. Są chwile, kiedy pisarka ogarnięta rozpaczą rozważa ostateczne pożegnanie się z życiem. Zmusza jednak syna do kontynuowania edukacji. Ewan w końcu rezygnuje z parafii i Macdonaldowie przeprowadzają się do Toronto, do willi zakupionej przez Maud i nazwanej przez nią „Journey’s End” (Koniec Podróży). Koniec podróży nie będzie jednak odpoczynkiem, Maud pisze nadal, skłonna jest dostosowywać swoje pisarstwo do oczekiwań wydawców i czytelników, by być w stanie finansować edukację synów (Chester studiuje prawo, młodszy Stuart medycynę), ale jej zszarpane nerwy i podupadające zdrowie bardzo obniżają literackie loty.

Ostatnie lata życia Lucy Maud Montgomery są bliżej nieznane. Wpisy w dzienniku są coraz rzadsze, krótsze i często przypominają okrzyki bólu i rozpaczy. Wiedząc, że jej pamiętniki będą opublikowanie po jej śmierci, Montgomery zamieszcza na ich kartach coraz mniej „kompromitującego” materiału. Pogłębiająca się choroba psychiczna Ewana i rozbite małżeństwo starszego syna doprowadzają ją do skrajnego załamania nerwowego. Wybuch II wojny światowej niszczy w niej resztkę sił żywotnych. Kiedy Stuart kończy studia medyczne, L.M.M. z przerażeniem oczekuje wieści o powołaniu go do wojska. W swym ostatnim liście do Georga Macmillana pisze:

Drogi Przyjacielu, (…) nie czuję się lepiej i już nigdy lepiej czuć się nie będę. Lecz dziękuję Bogu za naszą długą, piękną przyjaźń. Być może w jakimś innym wcieleniu odnowimy ją. Ostatni rok był dla mnie pasmem ciosów. Mój starszy syn zniszczył swoje życie i żona go opuściła. Nerwy mojego męża są w jeszcze gorszym stanie niż moje. Przez dwadzieścia lat utrzymywałam w tajemnicy, jakiej natury były jego ataki, ale one złamały mnie w końcu. (…) Sytuacja wojenna zabija mnie. (…) Spodziewam się, że nadejdzie mobilizacja i zabiorą na wojnę mojego drugiego syna, a wtedy poddam się i zaprzestanę wysiłków by podnieść się z choroby, bo nie będę miała po co żyć.

Jeszcze pracowała nad drugą częścią Jane of Lantern Hill i przygotowywała dziewiątą część serii o Ani, ale żaden z tych projektów nie został ukończony. Stuart zostaje zmobilizowany.

24 kwietnia 1942 roku Lucy Maud Montgomery umiera. Wraca na swoją ukochaną Wyspę. W 1943 pośmiertnie uhonorowano ją tytułem Person of National Historic Significance.  Wcześniej, w 1923 jako pierwsza kanadyjska kobieta została przyjęta do Bractwa Królewskiego Towarzystwa Sztuki w Wielkiej Brytanii. W 1935 została wybrana do Francuskiego Instytutu Kultury i Sztuki, a także została Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Ze względu na wagę jej literatury, która zaznaczyła maleńką Wyspę Księcia Edwarda na literackiej mapie świata, rząd Kanady wykupił ziemię w Cavendish i ustanowił ją Parkiem Narodowym.

Pozostawiła po sobie 20 powieści, 500 opowiadań i 500 wierszy w różnych periodykach, dwa zbiory opowiadań i zbiór poezji w wydaniu książkowym. Wygłaszała wykłady i przemówienia, pisała artykuły do gazet i magazynów. Pozostawiła 12 scrapbooków, ponad 2 tysiące fotografii i milion słów na zawsze utrwalonych w Dziennikach.

 

—-
Bibliografia:

1. L. M. Montgomery, My Dear Mr. M – Letters to G.B. MacMillan,Fitzhenry & Whiteside, 2001
2. L. M. Montgomery, The Selected Journals of L.M. Montgomery, Vol. 1: 1889-1910, , wyd.: Mary Rubio, Elizabeth Waterston, Oxford University Press, 1986;
3. Alpine Path, L. M. Montgomery,Fitzhenry & Whiteside, 1997;
4. Stan Sauerwein, Lucy Maud Montgomery: The Secret Life of a Great Canadian Writer,Altitude Publishing, Canada, 2004.

Zdjęcia pochodzą z The Selected Journals of L.M. Montgomery, Vol. 1: 1889-1910 i zbiorów własnych autorki artykułu.

Zobacz też:
Lucy Maud Montgomery – Postscriptum

Poprzednie odcinki:
Część 1
Część 2
Część 3
Część 4
Część 5

Zajrzyj też na Wyspę Księcia Edwarda