Tytułowym określeniem lekarze, ale tylko ci, którzy wiedzą, co i jak, nazywają łączne z reguły występowanie polipów nosa, astmy oskrzelowej oraz nadwrażliwości na popularne leki przeciwzapalne zwane NLPZ. Tajemnicze NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) to zwykła aspiryna i wszelkie jej pochodne, jak również leki przeciwbólowe typu Naproxen.

Zażyłeś tabletkę aspiryny w nadziei, że ustąpią pierwsze symptomy przeziębienia. Ale po godzinie zamiast poczuć się lepiej – poczułeś się zdecydowanie gorzej: masz napad astmy, silne duszności, wymioty. Do tego dochodzi czasem wyciek wydzieliny z nosa, podrażnienie spojówek oraz zaczerwienienie skóry głowy i szyi. Musisz uważać! Objawy wskazują, że możesz należeć do osób cierpiących na nadwrażliwość na NLPZ. Tym razem miałeś szczęście, ale pamiętaj, że pojedyncza dawka leku może wywołać gwałtowny i silny skurcz oskrzeli, wstrząs, utratę przytomności i zatrzymanie oddechu.

Nadwrażliwości na NLPZ (lub z angielska NSAIDs, Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs) nie można wykryć za pomocą testów, na przykład skórnych. Niezbite rozpoznanie daje dopiero wykonanie próby prowokacyjnej w ośrodku dysponującym zapleczem reanimacyjnym. U większości chorych pierwsze objawy występują w trzeciej lub czwartej dekadzie życia. Jeśli więc po zażyciu aspiryny wystąpiły u ciebie opisane wyżej objawy, testy skórne nie wykazały u ciebie żadnych istotnych alergii, jeżeli dodatkowo jesteś po 30-tce, nie czekaj aż po zażyciu tabletki od bólu głowy zawierającej kwas acetylosalicylowy napadną Cię duszności prowadzące do wstrząsu. Skonsultuj się z lekarzem, najlepiej alergologiem w renomowanej klinice, i zasugeruj taką możliwość.

Jeśli podejrzewasz u siebie nadwrażliwość NLPZ lub jeśli została ona już zdiagnozowana, musisz uważać nie tylko na leki. Niewskazane są dla ciebie na pokarmy konserwowane benzoesanem sodu. Kwas salicylowy zawierają także banany, cytryny, pomarańcze, grapefruity, piwo, czerwone wino, wiśnie, porzeczki, truskawki, pomidory…

Nie martw się jednak na zapas, że już nigdy bez lęku nie wypijesz lampki wina i nie zjesz truskawek. Nadwrażliwość na NLPZ można leczyć. Leczenie polega na podawaniu w warunkach szpitalnych, pod nadzorem lekarza i przy wsparciu zaplecza reanimacyjnego, coraz większych dawek aspiryny, od 1 mg do 600 mg. Dawkę zwiększa się systematycznie przez 5 dni. Potem codziennie należy zażywać tabletkę aspiryny.
Co daje ta desensytyzacja? W moim przypadku wiele. Dużo słabsze objawy astmy, powrót powonienia, samoistne wchłonięcie polipów.
A wszystko to przez i dzięki zwykłej, starej aspirynie…