Podróże kształcą – ale czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie, jakie są konsekwencje podroży dla środowiska naturalnego?
Podróżujemy coraz częściej i w swoich podróżach pokonujemy coraz większe odległości. Organizacje turystyczne szacują, że do 2020 roku liczba turystów podwoi się i osiągnie 1,56 miliarda osób rocznie. Masowa turystyka to olbrzymi przemysł zapewniający pracę i źródło utrzymania wielkiej rzeszy ludzi, ale rosnąca z roku na rok liczba turystów w coraz większym stopniu przyczynia się do efektu cieplarnianego.

Dzieje się tak głównie za sprawą zwiększenia ruchu lotniczego – to jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem węgla. Gwałtowny rozwój tanich linii lotniczych, choć zdemokratyzował podróże, ma ukrytą i bardzo wysoką cenę – dewastację środowiska. Wysoce prawdopodobne, że tanie latanie wkrótce się skończy – w niektórych państwach zachodnich już opracowuje się projekty przepisów, które mają zmusić winowajców do większego uczestnictwa w kosztach związanych ze zwalczaniem skutków zanieczyszczenia środowiska, przede wszystkim poprzez opodatkowanie paliwa lotniczego, co z pewnością pociągnie za sobą wzrost cen biletów.

Na stronie www.climatecare.org dostępny jest przelicznik, dzięki któremu można obliczyć, jaką ilość dwutlenku węgla wypuścił do atmosfery samolot w czasie twojego ostatniego lotu, a także sugestie, co możesz zrobić, by zniwelować negatywny wpływ podróży na środowisko. Możesz np. zasadzić w swoim ogródku drzewo lub zapłacić organizacji Future Forests, by zasadziła to drzewo za ciebie. A jeśli planujesz podroż na odległość mniejszą niż 500 km, zamiast samolotu lub samochodu wybierz autobus lub pociąg.

Turystyka masowa – zło konieczne?

Turystyka to dla wielu biednych krajów jedna z podstawowych gałęzi gospodarki. Myli się jednak ten, kto uważa, że kraje te czerpią z turystyki wyłącznie korzyści. Według ONZ przeciętny turysta z Zachodu zużywa w ciągu doby tyle litrów wody, ile mieszkaniec wioski w kraju Trzeciego Świata potrzebuje do wyprodukowania ryżu wystarczającego mu na 100 dni. Żyjemy w świecie, w którym miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, tymczasem jeden luksusowy hotel zużywa około 250 tysięcy litrów wody dziennie. Nurkowanie na rafach koralowych przyczyniło się do dzisiejszej sytuacji, w której połowie raf na świecie grozi zagłada.
Kupując wycieczkę w biurze podroży, warto pamiętać, że tylko niewielki procent z pieniędzy, które zapłaciłeś agentowi, trafi ostatecznie do obywateli kraju, który zamierzasz odwiedzić.

Podróżuj w stylu Mahatmy Gandhiego

Podróżuj zatem w stylu Mahatmy Gandhiego: z otwartymi oczyma i umysłem.
Internet zmienił sposób, w jaki podróżujemy – dzięki milionom stron hoteli i firm transportowych możesz zostać własnym agentem i zorganizować sobie dokładnie takie wakacje, o jakich zawsze marzyłaś/eś.
Rezerwując zakwaterowanie, wybieraj małe, rodzinne hotele i pensjonaty lub wynajmij na spółkę z przyjaciółmi dom. Jeśli mieszkasz w hotelu, nie zgadzaj się na codzienną wymianę ręczników: nie zostawiaj ich na podłodze, odłóż ręczniki na półki – to przyjęty na świecie znak, że chcesz z nich jeszcze co najmniej raz skorzystać. Jeśli wypoczywasz w wynajętym domu lub apartamencie i sam/a gotujesz, kupuj miejscową, a nie importowaną żywność. Korzystaj z publicznych środków transportu lub rowerów i – o ile się tylko da, zwiedzaj okolice na piechotę. W wielu krajach czysta woda to cenny i trudno dostępny skarb, dlatego ogranicz jej zużycie. Utylizacja odpadów i recykling to dla biednych krajów duży wydatek – pamiętaj więc o tym, by zminimalizować ilość śmieci, którą pozostawisz po sobie.
Nie kupuj egzotycznych pamiątek, takich jak części ciała zwierząt, rzadkie rodzaje drewna lub roślin albo dzieła sztuki, jeśli podejrzewasz, że pochodzą one od kłusowników lub złodziei.

Na świecie są biura podroży specjalizujące się w ekoturystyce oraz w wolontariacie ekologicznym. Na stronie responsibletravel.com lub madventurer.com jest mnóstwo informacji o tym, jak zaangażować się w ciekawe projekty w egzotycznych zakątkach. Zamiast bezczynnie leżeć na plaży, możesz na przykład wziąć udział w projekcie ratowania żółwi na Sri Lance lub nosorożców w Ugandzie.


Ilustracja i animacja: Joanna Titeux/pinezka.pl

Zobacz też:
Być zielonym, to nie jest proste…