kolaż: Joanna Titeux

Kasi

Najpóźniej w chwili, gdy z płonącymi z przejęcia uszami towarzyszyła rudowłosej Ani i słodkiej Dianie, przysięgającymi sobie w ogrodzie Barrych przyjaźń na wieki… a może paręset stron później, gdy wiedziała, jak długo Prawdziwa Przyjaźń przetrwać może? W każdym razie najprawdopodobniej lekturze Ani z Zielonego Wzgórza zawdzięcza Trzydziestka ideę Prawdziwej Przyjaciółki.

Dawno do przeszłości odeszły czasy, gdy załatwiało się sprawę jasnym i zwięzłym: czy chcesz być moją najlepszą przyjaciółką? Niestety, dziwna rzecz z tą przeszłością – jakoś nie chce odejść do niej niebezpieczeństwo ze strony ciemnych oczu tego z naprzeciwka, które w jednej chwili może z Prawdziwej Przyjaciólki uczynić równie prawdziwą, ba, co gorsza zaciętą, nieprzyjaciółkę. Podobnie z wieloustym i wielouchym „przbrzszbrzsz” za plecami i po kątach, w wyniku którego Prawdziwa Przyjaciółka zostaje odbrązowiona i zmieszana z anonimowym kobiecym tłumem.

Trzydziestka nie daje jednak łatwo za wygraną i mimo sporego bagażu doświadczeń żywi się nadzieją, że Prawdziwa Przyjaciółka istnieje nie tylko na kartach książki. Zresztą, ze sporym prawdopodobieństwem przeciętna Trzydziestka posiada:

– Prawdziwą Przyjaciółkę Zakupową, z którą przyjemnie chodzi się po sklepach, która zawsze wie gdzie właśnie są obniżki cen, która ma świetny gust i w dodatku doskonale i obiektywnie człowiekowi doradzi: co kupić, a co nie, i dlaczego,

– Zaufaną Prawdziwą Przyjaciółkę Telefoniczną (lub Telefoniczno-Kawiarnianą), która w zależności od stanu oswojenia przez Trzydziestkę mężczyzny wykazuje pełne zrozumienie dla: świeżo opuszczonej, świeżo zakochanej, samotnej od lat, jak również dla tej, której partner po raz kolejny pozostawił śmierdzące skarpety na środku pokoju lub uczynił karczemną awanturę z powodu nadużycia środków płatniczych „na duperele”,

– o ile Trzydziestka posiada dzieci, to oczywiście do grona jej znajomych zalicza się również Prawdziwa Przyjaciółka Piaskownicowa (Przedszkolna, Szkolna etc.), która to cechuje się nieustanną gotowością do przejęcia na czas ograniczony trzydziestkowych pociech „a ty, biedactwo, odsapnij sobie trochę”.

kolaż: Joanna Titeux   W zależności od bogactwa życia zewnętrznego Trzydziestki, może się okazać, że Prawdziwa Przyjaciółka Zakupowa występuje w kilku osobach, podobnie ilość Zaufanych Prawdziwych Przyjaciółek Telefonicznych zależy od intensywności życia intymnego, a ilość (i w ogóle występowanie) Prawdziwych Przyjaciółek Piaskownicowych od tego, jakie są trzydziestkowe dzieci.

A co z Jedyną Najprawdziwszą Przyjaciółką? Dawno nie ma przysiąg i deklaracji, brak udokumentowanych historii koniokradzenia i namacalnych beczek soli – do spożycia wespół, czasem brak też czasu i paru innych składników (zależnie od osobowości Trzydziestki), by rozdmuchać zwykłą znajomość do wymiaru Prawdziwej Przyjaźni. Warto jednak czasem się zastanowić, czy znajoma, która pomaga Trzydziestce w sytuacjach podbramkowych, i której Trzydziestka z ochotą służy radą i pomocą, z którą chętnie ucina się pogawędkę, pije kawę i wyskakuje na miasto, czy owa „znajoma” nie zasługuje na jakieś większe miano? Idea bowiem często zasłania rzeczywistość…

Kolaż: Joanna Titeux/pinezka.pl