Czas dyliżansów

Radość kolekcjonera

Dla podróżnych jazda dyliżansem nie była wielką przyjemnością. Drogi były złe, trzęsło strasznie, a w środku panował ścisk. Czasami dyliżans wpadał w rów albo złamało się koło i wtedy wywracał się razem z pasażerami i bagażem. Zdarzało się, że zbójcy napadali na dyliżanse.

czytaj dalej…
 

Nostalgia. Widokówki z przełomu XIX i XX wieku

Radość kolekcjonera

Widokówki z przełomu XIX  i  XX wieku

   Ilustrowane karty pocztowe, czyli widokówki, zaczęły pojawiać się z końcem XIX wieku. Przełom wieków i pierwszą połowę wieku XX nazywa się "złotym wiekiem widokówki".
   Do najrzadziej spotykanych należą pocztówki z końca XIX wieku – takie też są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów. Pokazują one miniony świat. Dzięki nim możemy zobaczyć to, co oglądali ludzie przeszło 100 lat temu.

czytaj dalej…
 

Wielka inflacja

Radość kolekcjonera


   Inflacja zawsze była, jest i będzie. Gdyby spisać historie wszystkich inflacji na świecie, powstałaby duża biblioteka. Nie jestem ekonomistą i nie wiem jak to się dzieje, że nagle zaczyna się inflacja.
   Nie wiem, w jaki sposób nauczono ludzi wierzyć w papierowy banknot, ale to się stało. Wierzyć można w Pana Boga, a nie w papierek z kilkoma zerami.

czytaj dalej…
 

Z Nowym Rokiem

Radość kolekcjonera
    Już od końca XIX wieku rozpowszechniło się wysyłanie kart pocztowych z życzeniami Nowego Roku. Opłaty pocztowe za tego rodzaju przesyłki były niskie.
   Telefony w tym czasie nie były powszechnie dostępne. O Internecie jeszcze nikt nie śnił.

czytaj dalej…
 

Pani Lisa Gherardini   Mona Lisa, uwieczniona na słynnym obrazie przez Leonarda da Vinci, podczas pozowania mistrzowi była w ciąży lub zaraz po porodzie – ogłosił francuski ekspert od sztuki – wyczytałem w internetowym portalu "onet" w dniu 28 września 2006 roku.

czytaj dalej…
 

Aria, jak cię kliknę!

Aria
   Zabawa z klikerem dostarcza i psu i właścicielowi fantastycznej rozrywki. Bez użycia przemocy można nauczyć psa wszystkiego do czego tylko fizycznie i psychicznie jest zdolny. Każdy kontakt z właścicielem jest dla psa atrakcyjny, więc nietrudno się domyślić, jak bardzo mocna więź zaufania i porozumienie budują się pomiędzy człowiekiem i psem. Ta metoda pracy z psem jest jak zabawa w "ciepło – zimno".

 

czytaj dalej…
 

Feng Shui a moc lustra
   Lustro to przedmiot codziennego użytku. Od zawsze przyzwyczajeni jesteśmy do jego obecności – rano mówimy mu "dzień dobry", wieczorem "dobranoc". Wszechobecne, w łazience, przedpokoju, sypialni, samochodzie, w sklepie, u fryzjera, na ulicy, nawet we własnej kosmetyczce. 

czytaj dalej…
 

Kobiety w filatelistyce


one penny 
   Pierwszy znaczek na świecie został wydany w Anglii – dlatego na znaczkach angielskich do dzisiejszego dnia nie pojawia się nazwa kraju. Urzędnik brytyjskiej poczty, Rowland Hill, zaproponował wielką reformę – jednolitej taryfy pocztowej, niezależnej od odległości, jaką pokonać miała przesyłka i wydanie znaczka jako dowodu z góry pobranej opłaty.

   Tu chciałbym pokazać kobiety, pojawiające się na walorach pocztowych i znaczkach.
czytaj dalej…
 


}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl