Smok Jego Królewskiej Mości

Biblionezka

Naomi Novik
Smok Jego Królewskiej Mości (His Majesty's Dragon)
Tłum. Paweł Kruk
Dom Wydawniczy Rebis, 2007

Książka Smok Jego Królewskiej Mości jest pierwszą częścią cyklu Naomi Novik o smoku Temeraire. Akcja rozpoczyna się opisem bitwy morskiej, toczącej się  pomiędzy doskonale wyposażonym okrętem angielskim Reliant, dowodzonym przez Willa Laurence'a, i francuskim Amitie, którego załogę uszczupliły choroby, a sam okręt ucierpiał podczas niedawnego sztormu. Cel wydawałoby się łatwy, jednak załoga francuska wykazała się niebywałą odwagą i wolą walki, broniąc okrętu aż do końca. Przyczyną takiej nieprzejednanej postawy był nadzwyczajny ładunek, jaki Amitie przewoził: smocze jajo.

Lektura książki przenosi nas w świat, w którym żyją smoki. Dlatego też jajo znalezione przez  kapitana Willa Laurence'a w ładowni zdobytego statku okazało się  bezcenne.
   Świat ten nie jest jednak jakąś wymyśloną krainą, ale Europą w czasie równoległym do okresu wojen napoleońskich. Czekają nas opisy bitew i walk, jakie toczyły się w tym okresie historycznym, ale nieco inne niż to było w rzeczywistości. Są to walki z udziałem smoków. Te z nich, które poznamy, oswojono i wykorzystywano w działaniach wojennych jako siły lotnicze. Wraz z opiekunami tworzą osobną formację wojskową.

Niezwykła więź występująca między smokiem a człowiekiem zmienia życie osoby, którą zwierzę wybierze na swojego opiekuna. Tak też się stało po wykluciu się z jaja smoka o imieniu Temeraire. Pomimo, że wcześniej został mu wyznaczony inny opiekun, smok wybrał kapitana Willa Laurence'a. 
   Jak to było możliwe? Otóż smoki w książce Naomi są istotami inteligentnymi i w dodatku potrafią mówić. Są jednak zależne od ludzi, wymagają opieki i kontroli. Można sobie wyobrazić, co mógłby zdziałać kilkutonowy smok, gdyby stał się nieposłuszny, albo gdyby nie zapewniono mu pożywienia. Dlatego szkolenie i związek emocjonalny z opiekunem jest taki ważny.

Autorka w swojej książce wykorzystała motyw smoka znany z wielu legend i opowiadań, ale udało jej się stworzyć smoka niezwykłego, który różni się od tych wszystkich przerażających, okrutnych bestii siejących spustoszenie, ziejących ogniem, porywających ludzi i zwierzęta. Z takimi walczą dzielni rycerze albo szewcy, którzy chcą zdobyć sławę i piękną księżniczkę. W książce Naomi Novik dzielni rycerze przyjaźnią się ze smokami. Książkowy bohater, Temeraire, jest niezwykle mądry, wielkoduszny, przyjacielski i wyrozumiały. Bez trudu potrafi zniszczyć wrogów, ale i pomóc w razie potrzeby. Prawdziwy przyjaciel i obrońca. Kto by nie chciał spotkać kogoś takiego?
   Smoki, które znamy z polskich legend, nie były zbyt sympatyczne i nie służyły ludziom. Może dlatego, że nikt nie potrafił się nimi odpowiednio zaopiekować? Może szewc z legendy o Smoku Wawelskim, zamiast przynosić mu barana wypełnionego siarką, powinien był spróbować go oswoić, a potem wykorzystać do pracy albo użyć w czasie walki z nieprzyjacielem? Być może nawet inny byłby wynik późniejszych wojen. A może nasz dzielny szewc próbował, ale smok był zbyt  krnąbrny i dlatego spotkał go taki marny los?

Smoki w książce Naomi Novik też prezentują różne temperamenty i różne poziomy inteligencji. Temeraire jednak jest wyjątkowy. To smok królewski. Pochodzi z królestwa smoków, czyli z Chin, a inteligencją przewyższa nie tylko inne stworzenia, ale i sporą grupę ludzi pojawiających się obok niego w książce. Możemy zapoznać się tu z całą systematyką smoków, podziałem na gatunki i rodzaje. W książce znajdują się rysunki przedstawiające ich wygląd oraz różnice w wielkości i budowie. Dowiemy się, jak zakłada się smokowi uprząż, ilu awiatorów może się zmieścić na jego grzbiecie, jak przebiega długotrwałe i męczące szkolenie smoków i jakie zadania są im wyznaczane. Smok jest żywą istotą, wymaga więc bardzo starannej opieki, a ze względu na swoje rozmiary − niemałych ilości pożywienia. Musi mieć przecież siłę do walki z wrogami państwa, któremu służy.

Spieszę uspokoić czytelników z niechęcią podchodzących do opisów bitew, walk, śmierci, lejącej się potokami krwi i zjadanych żywcem zwierząt. W książce takich fragmentów co prawda nie brakuje, ale jest to także opowieść o odpowiedzialności, odwadze i honorze. O stosunkach, jakie panują między ludźmi, o zawiści i intrygach między walczącymi ze sobą wrogami, o relacjach między rodzicami i dziećmi, o stosunkach między kolegami, podwładnymi i dowódcami. Jest to również, a może przede wszystkim, książka o przyjaźni. Czy można zaprzyjaźnić się ze smokiem? Może nie z każdym, ale z Temeraire zapewne tak. Kto nie wierzy, może spytać Kapitana Willa Laurence'a, który dla swojego smoka porzucił dotychczasowe życie i karierę w Marynarce, zerwał kontakty z rodziną, a nawet zrezygnował z ożenku, zwracając słowo narzeczonej.

Ktoś, kto chciałby uczyć się historii z tych książek, raczej się zawiedzie, ale autorce udało się  stworzyć pewien klimat zgodny z epoką. Sposób, w jaki się do siebie zwracają bohaterowie książki, jak traktują swoje obowiązki i karierę, wszystko co ich otacza, sprawia wrażenie mało współczesne i zgodne z tamtym okresem. Jednak dosyć łatwo przenieść relacje między ludźmi w dzień dzisiejszy. W każdej epoce można znaleźć ludzi dobrych i złych, odpowiedzialnych i lekkomyślnych, o cechach dowódców i podwładnych, przyjaciół i zdrajców, marzycieli i realistów. To, czy młody człowiek marzy, aby zostać pilotem myśliwca, czy awiatorem szybującym w powietrzu na smoku, to tylko kwestia umieszczenia go w odpowiedniej scenerii.

Połączenie nierealnego świata z prawdziwym okresem historycznym jest pomysłem zachęcającym do przeczytania książki, nawet jeśli znajdziemy w niej więcej fantazji niż rzeczywistych wydarzeń z okresu wojen napoleońskich. Smok Jego Królewskiej Mości jest ciekawą pozycją i z pewnością spodoba się miłośnikom gatunku.

***

Zobacz też:
Wywiad z Naomi Novik

Strony o Naomi Novik:
w Wikipedii
Temeraire.org

Komentarze (0)

Zapisz się do RRS feed tego komentarza

Pokaz/Ukryj Komentarze

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

Powered by Azrul's Jom Comment for Joomla!
busy
 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl