Flaki mamusi


kuzyneczki
Po przeczytaniu "Kuzyneczek" odczuwam zdecydowany brak. Brak kuzyneczek we własnym życiu! Miałam całą watahę kuzynów – Wojtka, Zbyszka, Pawła. Miałam starszego brata i jego kumpli, i ich kumpli. Pamiętam takie opowiadanie o kocie, który dorastał wśród psów, aż zaczął myśleć, że jest psem. Kuzynki urodziły mi się kiedy już całkiem nieźle umiałam szczekać. Kolejne 40 lat zajęła mi dekonstrukcja nabytej tożsamości. Z kuzynką Anką przegadałyśmy całą noc dopiero po dzieciach i po przejściach.
czytaj dalej…
 

Turban zamiast tiary

 Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium traktujące o tysiącletnich dziejach tej "połówki" Imperium Romanum, która ocalała z historycznego kataklizmu, jaki jej zachodniego bliźniaka zmiótł z powierzchni ziemi. Herrin w interesujący i przekonujący sposób zastanawia się, na ile Bizancjum było prostą kontynuacją Cesarstwa Rzymskiego, na ile zaś tworem absolutnie oryginalnym.

czytaj dalej…
 

Gdzie ortodoksja zderza się z herezją

 P. Young
Chata należy niewątpliwie do książek, których ocena będzie zależna od światopoglądu i konfesji odbiorcy: to, co bulwersuje część wyznawców czterech sola, niekoniecznie musi oburzać czytelników katolickich. Zwolennicy apokatastazy przyjmą rozważania Younga z radością, zwolennicy sądu i wiecznej kary – z nieufnością; orędowników teologii progresywnej ucieszy obraz Boga jako czarnej kobiety. Mimo początkowych niezręczności pisarzowi udaje się sprawnie poprowadzić intrygę, trzymać czytelnika w napięciu i zbudować nastrój przypominający miejscami nawet mroczne powieści Stephena Kinga.

czytaj dalej…
 

Było się wtrącać, panie Menzel!

 operacja_dunaj
Jest pewne, że za film J. Głomba Czesi nas nie pokochają. Stosunki polsko-czeskie (również te nieoficjalne) mają to do siebie, że my ich traktujemy z pogardliwą często wyższością (co uważa się w Czechach za żałośnie bezpodstawne), oni zaś kompletnie nie są nami zainteresowani (co nas zdumiewa i irytuje). Jacek Głomb oczekiwał zapewne, że jego film sytuację tęchoćleciutko zmieni.


czytaj dalej…
 

Mijamy się nie poznawszy siebie

Biblionezka

Ksiega innych ludzi
Czy mamy dziś  do czynienia z wtórną i powielającą się Zadie Smith? Tego nie dowiemy się po lekturze zbioru Księgi innych ludzi. Jedno opowiadanie stanowi zbyt mało materiału badawczego. Smith zaprosiła do współpracy mniej i bardziej znanych pisarzy anglojęzycznych, którzy – choć tworzą w tym samym języku – pochodzą z różnych kultur, mają indywidualne doświadczenia i różne światopoglądy.

czytaj dalej…
 

Nowe kształty, nowe ciała

Biblionezka

McEwan Marzyciel
Witajcie w świecie McEwana! Niechaj nie zmyli was książka z pozoru przeznaczona do młodego czytelnika. Ta lektura jak najbardziej skierowana jest również do odbiorcy dojrzałego i może stać się książką ponadpokoleniową, taką do wspólnego czytania. Dla dziecka będzie opowieścią o rówieśniku i potędzie jego wyobraźni, dla osoby dorosłej stanie się refleksją nad bezpowrotnie utraconym dzieciństwem.

czytaj dalej…
 

Tym razem dużo ciszej

Biblionezka

grossowie
W czterdziestym...
jest książką, której główny atut stanowią nie tyle autorskie analizy, komentarze, co obszerne cytaty z relacji świadków opisywanych wydarzeń. Przytaczają Grossowie w swej pracy rozległe fragmenty szkolnych wypracowań oraz oficjalnych zeznań składanych „londyńskim” władzom podczas formalnych przesłuchań i wypełniania ankiet mających na celu zgromadzenie wiedzy o losach Polaków zagarniętych w niedźwiedzie objęcia przez Stalina.

czytaj dalej…
 

Skromne arcybogactwo

Biblionezka

Ryszard Kapuściński, reporter pracujący piórem umiał słuchać tak, że u spotykanych na swej reporterskiej drodze ludzi wzbudzał pełne zaufanie. Nie inaczej Kapuściński reporter-fotograf: bohaterowie jego zdjęć nie tyle pozują, co ufnie spoglądają w obiektyw aparatu przezeń trzymanego. Bez względu na to, czy "mają szczęście być szczęśliwi" (w odwiedzanych przez reportera rejonach globu – nie mogło to być częste), czy też inne miotają nimi uczucia.

czytaj dalej…
 

Wyboista droga w trudny czas

Biblionezka


Współczesna pisarka amerykańska Francine Prose – autorka m.in. doskonałej powieści uniwersyteckiej Błękitny aniołoraz zbioru Żywoty muz, poświęconego kobietom, które natchnęły znanych artystów do tworzenia dzieł wielkich i wybitnych – tym razem za główny temat swojej nowej powieści obrała nagłą, tragiczną śmierć młodej, niezwykle uzdolnionej dziewczyny oraz analizę skutków, jakie wywołuje ten fakt w jej rodzinie.

czytaj dalej…
 

Dlaczego jest raczej Nic niż Coś - czyli aporie krakowskiej metafizyki popularnej

Biblionezka

Niestety, bohaterowie nowej miejskiej powieści Jasia Kapeli – Eligiusz i jego alter ego, Wojtek – nie są ani przystojni, ani przebojowi i dlatego dostają produkty w jednopaku, seks pozbawiony uczuć, miłość pozbawioną namiętności i całość rozpadającą się na niepowiązane ze sobą części. Mogą być kimkolwiek i zrobić cokolwiek, dlatego nie robią nic, zabijając czas lekturą branżowej prasy dystrybuowanej przez duże hipermarkety...

czytaj dalej…
 

W matni wyrzutów sumienia

Biblionezka

Jak być niewinnym
Jak być niewinnym nie jest powieścią. To raczej zbiór krótkich felietonów o różnych aspektach życia każdego z nas, ale w kontekście poczucia winy. Pomysł ciekawy, a co najważniejsze – doskonale przemyślany i do końca dobrze zrealizowany. Struktura książki jest taka, aby w niezbyt długim tekście pokazać, czy też uzmysłowić/przypomnieć czytelnikowi, jak wielkie wyrzuty sumienia odczuwamy z powodu... No właśnie!

czytaj dalej…
 


}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl