F. Klimek - notka o autorze


Franciszek Klimek

   Franciszek Klimek to z pewnością postać niebanalna.

   25 lat swego życia spędził w Zespole  Pieśni i Tańca  "Śląsk" – najpierw jako   śpiewak, z czasem został bliskim współpracownikiem Stanisława Hadyny, a po jego odejściu – zastępcą dyrektora zespołu do spraw  artystycznych.  Gdy miał już dość "życia na walizkach", osiadł w Krakowie, gdzie przez następne 10 lat śpiewał w chórze Filharmonii Krakowskiej.

   Pod koniec lat 70. zadebiutował w poznańskim piśmie Mucha jako autor satyrycznych fraszek i wierszy, współpracował też z dwutygodnikiem Karuzela, a w latach 80-tych publikował humoreski w tygodniku Veto. Co ciekawe, sporo z jego ówczesnych wierszy satyrycznych wcale nie straciło na aktualności ...  

   Od kilku lat pan Franciszek pisze głównie wiersze z  kotami w temacie (bo trudno powiedzieć, że to wiersze tylko o kotach). Wiersze przeważnie krótkie, żartobliwe – chociaż bywają też i smutne, i liryczne. Ukazywały się one w w czasopiśmie "Kocie sprawy"; nakładem tego czasopisma zostały też wydane dwa tomiki wierszy F. Klimka – Ja w sprawie kota oraz Otulę cię ciepłym mruczeniem.
    Jego wiersze drukował również nowojorski  Nowy Dziennik  w dodatku literacko-społecznym  i  GAZETA – Dziennik Polonii w Kanadzie. W  grudniu 2004  nakładem warszawskiego Wydawnictwa  “Nowy Świat”  wydana została książka  Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm  Podróże z moją kotką,  w której autorka zamieściła ok. 30 wierszy Franciszka Klimka .
   Jak się dowiedzieliśmy –  w przygotowaniu do druku  jest obecnie tomik wierszy dla dzieci – tym razem  ma być wydany w Krakowie, pod patronatem Teatru Groteska.

 
}

info dla autorów

Szanowny Autorze, zapraszamy do współpracy z magazynem pinezka.pl. 
> Tutaj znajdziesz informację < dotyczącą warunków publikacji tekstów oraz współpracy z nami. 

Info i kontakt


 

Kontakt:  
{
logowanie dostępne tylko dla członków redakcji Pinezka.pl